اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

انتخابات 28 خرداد سال آینده برگزار می شود

298 روز تا انتخابات ریاست جمهوری 1400

298 روز تا انتخابات ریاست جمهوری 1400

رئیس ستاد انتخابات کشور با اعلام نظر موافق شورای نگهبان ۲۸خرداد ۱۴۰۰ را زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری اعلام کرد.

 به گزارش ایسنا، جمال عرف در نشست خبری امروز خود با اشاره به تأخیر در برگزاری دور دوم انتخابات مجلس یازدهم به‌دلیل شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: انتخابات در ۲۱شهریور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ۱۱حوزه و در ۹استان برگزار می‌شود. پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده است و بر این اساس تبلیغات میدانی در این انتخابات نخواهیم داشت‌ و از فضای مجازی و صداوسیمای استان‌ها استفاده خواهد شد. نامزدهای انتخابات برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجیه می‌شوند زیرا سلامت مردم برای ما اهمیت دارد.
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: از 8 شهریور زنگ انتخابات میان دوره‌ای مجلس یازدهم به صدا درمی‌آید و کسی که قصد حضور در این انتخابات را دارد، باید شش ماه قبل از انتخابات استعفا دهد. تقویم انتخابات ریاست جمهوری از اسفند آغاز می‌شود. در ۱۴۰۰ چهار انتخابات ریاست جمهوری، شوراها، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نگاه بدبینانه نسبت به شرایط بیماری کرونا داشته باشیم، گفت: از وزارت خارجه خواستیم تا پروتکل‌های بهداشتی انتخابات در کشور روسیه و کره جنوبی را در اختیار ما قرار دهند که این پروتکل‌ها در اختیار ما قرار گرفت. ما باید براساس مقررات و قوانین شرایط را برای برگزاری انتخابات فراهم کنیم.
عرف همچنین با بیان اینکه برگزاری انتخابات الکترونیک در دستور کار وزارت کشور قرار دارد، گفت: شورای نگهبان هم نسبت به اصل موضوع مشکلی ندارد اما درباره صندوق آرای الکترونیکی به دلایل فنی ابهام و سؤال دارد. قرار شد که کار کارشناسی انجام شود و قسمت فناوری وزارت کشور و شورای نگهبان در یکی دو ماه موضوع را حل کنند. رئیس‌جمهوری هم تأکید دارد که موضوع به جمع‌بندی برسد. نظر وزیر کشور این است که شورای نگهبان صندوق‌ها را سفارش دهد. ما دنبال این هستیم که فرآیند حضور مردم در شعب به حداقل برسد که پس از موافقت شورای نگهبان آن را اعلام می‌کنیم.
کپی