اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

سال 1335(نیمه اول)

مصدق در زندان ثانوی

مصدق در زندان ثانوی

روزنامه اطلاعات شنبه سیزدهم مرداد ماه در گزارشی نوشت: «امروز مدت زندان آقای دکتر محمد مصدق که ۲۸ ماه قبل به اتهام قیام علیه رژیم سلطنت، به سه سال حبس محکوم شده بود خاتمه یافت و ساعت هشت بعدازظهر از زندان لشکر ۲ زرهی آزاد خواهد شد.

  آقای ریاحی رئیس ستاد ارتش دولت دکتر مصدق نیز ساعت ۱۰ صبح دیروز از زندان آزاد گردید. یک مقام مطلع در پاسخ اینکه چرا آقای دکتر مصدق روز ۲۸ مرداد ماه که مدت سه سال زندانی وی خاتمه می‌یابد آزاد نشد و آزادی او پانزده روز جلو افتاد است، گفت: طبق قانون سال شمسی در مورد زندانیان ۳۶۰ روز حساب می‌شود و بدین ترتیب هرسال پنج روز نفع زندانی کسر می‌گردد و چون دکتر مصدق سه سال حبس محکوم شده پانزده روز از مدت زندانی وی کم شده است.» البته رهایی از زندان برای محمد مصدق به معنی آزادی نبود زیرا او از زندان لشکر 2 زرهی به احمدآباد تبعید شد و این اقامت اجباری تا هنگام درگذشت او در ۱۴ اسفند ۱۳۴۵ ادامه داشت‌.
مصدق در قلعه احمدآباد نمی‌توانست با کسی جز فرزندانش دیدار کند و حتی از قلعه هم بدون اسکورت حق خروج نداشت. او در نامه‌ای به «سلطنت فاطمی» خواهر دکتر حسین فاطمی در اول فروردین ۱۳۴۰ نوشت: «کماکان در این زندان ثانوی به‌سر می‌برم. با کسی حق ملاقات ندارم و از این محوطه قلعه نمی‌توانم پای به خارج گذارم و بر این طریق می‌گذرانم تا ببینم چه وقت خداوند به این زندگی خاتمه می‌دهد.» محمد مصدق رهبر ملی شدن صنعت نفت ایران در تبعید و به دلیل ابتلا به سرطان در 84 سالگی درگذشت و در منزلش در احمدآباد دفن شد.
کپی