اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
در هفته دولت صورت می‌گیرد

بهره‌برداری از 156 پروژه در مشهد

بهره‌برداری از 156 پروژه در مشهد

فرماندار مشهد گفت: در هفته دولت در شهرستان مشهد ۱۵۶ پروژه با اعتبار بالغ بر ۲۳۴۶ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید که محل تامین اعتبارات آن‌ها اعتبارات ملی، ملی-استانی، استانی، اعتبارات داخلی دستگاه‌ها و تسهیلات بانکی می‌باشد.

سید محمدرضا هاشمی امروز، 3 شهریور ماه، در نشست خبری با اصحاب رسانه در مورد برنامه‎‌های هفته دولت در حوزه شهرستان مشهد با بیان این مطلب اظهار کرد: اعتبارات ملی ۳۲ میلیارد تومان، اعتبارات ملی-استانی بیش از ۱۷ میلیارد تومان، اعتبارات استانی ۱۵۳ میلیارد تومان، منابع داخلی دستگاه‌ها 955 میلیارد تومان و تسهیلات بانکی نیز 11 میلیارد تومان می‌باشد.

فرماندار شهرستان مشهد در مورد پروژه‌های هفته دولت به تفکیک بخش‌ها تصریح کرد: بخش مرکزی ما که شامل روستاها و خود شهر مشهد است، ۱۲۸ پروژه با اعتبار بالغ ۲۳۰۹ میلیارد تومان دارد. بخش احمد آباد ۹ پروژه با اعتبار ۲۹ میلیارد تومان خواهد داشت. بخش رضویه نیز ۱۹ پروژه با اعتبار هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان خواهد داشت.

1610 میلیارد تومان اعتبار پروژه‌های شهر مشهد در هفته دولت

هاشمی در مورد پروژه‌ها به تفکیک شهر بیان کرد: شهر مشهد ۹۹ پروژه با اعتبار ۱۶۱۰ میلیارد تومان دارد و ۶۸ درصد پروژه‌ها در حوزه شهر مشهد است. شهر ملک‌آباد هشت پروژه با اعتبار 28 میلیارد تومان، شهر رضویه سه پروژه، با اعتبار یک میلیارد و 266 میلیون تومان دارد.

وی در خصوص تفکیک شهری و روستایی پروژه‌ها افزود: تفکیک شهری و روستایی ۱۱۱ پروژه در سطح شهر و ۴۶ پروژه هم در سطح روستاهای شهرستان مشهد برگزار خواهد شد. از مجموع 156 پروژه، 136 پروژه‌های عمرانی شهرستان با اعتبار بالغ بر 1076 میلیارد تومان هستند. ۱۳ پروژه پروژه‌های اقتصادی هستند که اعتبار 1251 میلیارد تومانی دارند در حوزه فرهنگی و ورزشی هم هفت پروژه داریم.

فرماندار شهرستان مشهد در بحث معین‌های اقتصادی خاطرنشان کرد:  شش پروژه توسط معین‌های اقتصادی به بهره‌برداری خواهد رسید. از نظر تعداد پروژه قریب به ۱۸ دستگاه‌ ما پروژه دارند. شهرداری مشهد ۶۷ پروژه، اداره کل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس مشهد ۲۱ پروژه، کمیته امداد امام خمینی شهرستان مشهد ۱۳ پروژه، اداره کل میراث فرهنگی ۹ پروژه، شرکت آب و فاضلاب مشهد ۹ پروژه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز هشت پروژه دارد.

هاشمی در مورد ارزش ریالی پروژه‌ها افزود: از نظر ریالی بیشترین اعتبار در حوزه شهرداری، میراث فرهنگی، سازمان صمت، سازمان جهاد کشاورزی، آب و فاضلاب، اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس می‌باشد.

وی گفت: اگر بخواهیم به عنوان نمونه چند مورد از پروژه‌ها را نام ببریم به عنوان مثال در اداره میراث فرهنگی افتتاح سفره‌خانه‌های سنتی و پنج هتل را در شهرستان مشهد داریم. اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدرسه تکمیل مدرسه سه کلاسه متوسطه اول در روستای احمد آباد، مدرسه شش کلاسه روستایی نریمانی در بخش رضویه، سالن استثنایی جوادالائمه ناحیه پنج و نوسازی مدرسه شش کلاسه رباط طرق احمد آباد از پروژه‌های این اداره هستند.

فرماندار مشهد اضافه کرد: در حوزه اداره کل ورزش و جوانان سالن ورزشی روستای خیرآباد، در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اورژانس بیمارستان قائم، مرکز جامع الغدیر و مرکز جامع آزادگان از پروژه‌های این دستگاه‌ها هستند، پروژه مربوط به دانشگاه فردوسی مشهد نیز مرکز فناوری‌های پیشرفته سه مربوط به دانشکده مهندسی می‌باشد.

هاشمی افزود: در حوزه جهاد کشاورزی شهرستان افتتاح گاوداری ۲۵۰۰ راسی گاو شیری مربوط به موسسه دامپروری آستان قدس که در حوزه شهرستان مشهد به بهره‌برداری خواهد رسید. احیا و مرمت قنات، آبیاری نوین تحت فشار در حوزه شهر مشهد نیز اتفاق خواهد افتاد و همچنین بحث گلخانه‌ها در حوزه جهاد کشاورزی شهرستان مشهد از دیگر پروژه‌ها می‌باشد.

وی در خصوص کمبود آب شرب در مناطق روستایی شهرستان مشهد بیان کرد: شرکت آب و فاضلاب مشهد مدیریت یکپارچه آب شرب را ایجاد کرد حال آن‌که در گذشته مدیریت آب شرب شهری و روستایی جدا بود اما اکنون مدیریت یکپارچه اتفاق افتاد که این مساله خیلی از مشکلات مربوط به آب شرب روستاها و حاشیه شهر را مرتفع کرد.

فرماندار شهرستان مشهد اضافه کرد: ما 126 روستا در حریم شهر داریم، 16 مورد از این روستاها متصل به شهر هستند. این‌ روستاها پیش‌تر از آب شرب روستایی استفاده می‌کردند اما اکنون به دلیل همین مدیریت یکپارچه از آب شرب شهری استفاده می‌کنند. اعتبارات زمانی که ابلاغ شود اولویت کار را در بحث تامین آب شرب می‌گذاریم. این اعتبار 17 میلیارد و 600 میلیون تومان می‌باشد.

شروع انتقال آب سد دوستی به سد طرق

هاشمی افزود: احداث مخزن ارداک، بهره‌برداری حفر چاه آب شرب و عملیات انتقال آب سد دوستی به سد طرق انجام خواهد شد. اجرای شبکه جمع‌آوری فاصلاب پراکنده داخل و حاشیه شهر مشهد و مهرآباد در این ایام اتفاق خواهد افتاد. بهره‌برداری از ساختمان اتفاقات امداد و حوادث ناحیه یک نیز از دیگر پروژه‌ها می‌باشد.

وی در خصوص پروژه‌های شهرداری مشهد بیان کرد: در شهرداری مشهد چه از نظر ریالی و چه از نظر تعداد بیشترین پروژه‌ را خواهیم داشت. بلوار شهید رجایی در شهرک طرق، رونمایی از ۸۰ دستگاه مینی‌بوس و 30 دستگاه اتوبوس به مجموعه حمل و نقل شهری اضافه خواهد شد، بهره‌برداری از جایگاه سوخت سیدی برای اتوبوس‌های سازمان اتوبوس‌رانی و همچنین ایستگاه‌های آتش‌نشانی در سطح شهر برخی از پروژه‌های مربوط به شهرداری مشهد هستند.

فرماندار مشهد عنوان کرد: در حوزه کمیته امداد امام خمینی شهر مشهد شاهد افتتاح مسکن مددجویان خواهیم بود و همچنین برخی از پروژه‌های اقتصادی که از محل اعتبارات کمیته امداد در اختیار مددجویان قرار گرفته است. موضوع بعدی که جز ضرورت‌ها بود مقاوم‌سازی مسکن روستاها بود که در دستور کار قرار گرفت.

437 مصوبه ستاد کرونا استان

هاشمی در مورد اقدامات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تصریح کرد: ما با این‌که در اوج انتخابات بودیم در ۲۸ بهمن اولین جلسه را برگزار کردیم حتی در ایام انتخابات مواد ضدعفونی‌کننده را برای همه 1520 شعب پیش‌بینی کردیم. تا کنون 64 جلسه ستاد پیشگیری شهرستان مشهد با ۴۳7 مصوبه برگزار شده است و ۸۹ درصد مصوبات ما عملیاتی شده است. 1۲۸ جلسه کمیته امنیتی را در حوزه شهرستان مشهد برگزار کردیم. ۵۳ جلسه ستاد فرعی در سطح بخش‌ها با مدیریت بخش‌دارها برگزار کردیم.

وی گفت: وضعیت مشهد وضعیت مطلوبی نیست و قرمز است. امیدواریم با پروتکل‌هایی که ابلاغ شده است و مردم هم به خوبی رعایت می‌کنند به وضعیت مطلوب برسیم. تیم‌های بازرسی برای آن‌که پروتکل‌ها به خوبی رعایت شود در شهرستان مشهد فعال کردیم. ۴۰۰ تیم بازرسی با تعداد 665 نفر در حوزه بازرسی فعال شده و برای ادارات و دستگاه‌های اجرایی 97 تیم بازرسی با 164 نفر انتخاب شدند.

فرماندار مشهد اضافه کرد: برای مراکز گردشگری، اقامتی و رستوران‌ها 34 تیم با ترکیب 64 نفر انتخاب شدند. برای مراکز خدماتی و ورزشی 53 تیم بر رعایت پروتکل‌ها بازرسی می‌کنند. در حوزه بازار و واحدهای صنفی 156 تیم بازرسی توسط اتاق اصناف سازمان صمت بازرسان افتخاری و با همراهی نماینده‌های شبکه‌های بهداشت تشکیل شده است. برای مطب‌های پزشکان هشت تیم، در حوزه داروخانه‌ها چهار تیم، در حوزه درمانگاه و کلینیک هشت تیم و در حوزه آزمایگشاه‌ها ۳۰ تیم فعالیت می‌کنند.

2100 مورد بازرسی برای بررسی رعایت پروتکل‌ها

هاشمی افزود:  تا کنون ۲۱۰۰ مورد بازرسی انجام شده است، ۷۳۰ مورد تذکر شفاهی و برخی تذکر کتبی دریافت کرده‌اند تعدادی را وقتی دیدیم که پروتکل‌ها را رعایت نکردند هم درج در پرونده شد و هم پلمپ شدند تیم‌هایی که در حال بازرسی هستند. هشت تیم بر امکان زیارتی و مساجد نظارت و بازرسی کردند.

وی در مورد مصرف مواد ضدعفونی‌کننده خاطرنشان کرد: میزان مصرف مواد گندزدایی و ضدعفونی هفت میلیون و 455 هزار و 400 لیتر در شهرداری، بسیج، ارتش، تشکل‌های مردم‌نهاد و هم توسط بهیاری‌ها برای ضدعفونی استفاده شده است. ماسک توسط بخش خصوصی، آستان قدس، کمیته امداد و توسط دیگر نهادها تامین شد. در بحث بسته‌های معیشتی هم شهرستان مشهد پیشگام بود.

فرماندار مشهد گفت: در حوزه شهر مشهد 190 دفتر پیشخوان داریم، 305 مورد بازدید انجام شده است، 11 مورد تذکر دادیم و ۱۳ دفتر را قطع خدمات کردیم و به آن‌ها تذکر دادیم تا پروتکل‌ها را رعایت کنند.

هاشمی در مورد تشکیل کارگروه مراسم عزارداری بیان کرد: کارگروه برگزاری مراسم عزاداری تشکیل شده است و در 60 منطقه در شهر مشهد توسط هیات‌های مذهبی و نماینده دانشگاه علوم پزشکی نظارت می‌شود بازدیدهای مختلفی در این حوزه انجام گرفته است، در این چند شب هیات‌ها خیلی همراهی کردند و امیدواریم در ادامه هم همکاری کنند تا در پایان مراسم‌ دهه اول شاهد مبتلا شدن عزاداران به کرونا نباشیم./ ایسنا

کپی