اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

برگزاری رزمایش دیگری از چین در دریای چین جنوبی

برگزاری رزمایش دیگری از چین در دریای چین جنوبی

همزمان با شدت یافتن تنش ها در دریای چین جنوبی، اداره امنیت دریایی چین اعلام کرد که این کشور برای یک هفته در منطقه "گوانگدونگ" رزمایش نظامی برگزار خواهد کرد.

 تارنمای "آسیا پاسیفیک نیوز" با اعلام این مطلب افزود: این رزمایش نظامی امروز دوشنبه آغاز خواهد شد و تا روز یکشنبه هفته آینده ادامه خواهد یافت.

بر پایه این گزارش، نیروهای چین پیشتر با کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا که به دلیل حرکت در اطراف جزایر تحت کنترل چین در دریای چین جنوبی به بهانه اجرای "عملیات آزادی دریانوردی" و همچنین نیروهای استرالیا و کشورهای دیگری که به دنبال به چالش کشیدن چین در مورد تمامیت ارضی این منطقه راهبردی بوده‌اند، مقابل یکدیگر قرار گرفته اند.
نشریه " ساوث چاینا مورنینگ پست" نیز در این باره نوشت: در پی سفر تاریخی وزیر بهداشت آمریکا به تایوان که اوایل ماه جاری انجام شد، چین جت های جنگنده ای را در خط میانی تنگه تایوان مستقر کرد.
اخیرا مالزی ادعاهای گسترده دریایی پکن را در دریای چین جنوبی رد کرده و با نظر چین مبنی بر داشتن حقوق تاریخی بر سر آن آبها مخالف است. دولت مالزی همچنین اظهارات دولت چین در مورد امکانات دریایی در دریای چین جنوبی را بر مبنای قانون بین المللی نمی داند.
آمریکا اخیرا با ادعاهایی علیه چین، دولت های همسایه را علیه پکن تحریک کرده است. / ایرنا

کپی