اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

زنجیر انسانی کشورهای بالتیک در حمایت از معترضان بلاروسی

زنجیر انسانی کشورهای بالتیک در حمایت از معترضان بلاروسی

سه دهه پس از تشکیل یک زنجیر انسانی گسترده برای استقلال، هزاران تن از مردم در کشورهای حوزه بالتیک این کار را مجددا به خاطر بلاروس انجام دادند.

 به نقل از خبرگزاری دویچه‌وله، هزارن تن از مردم لیتوانی در سی و یکمین سالروز اعتراض مشهور "راه بالتیک یا زنجیر بالتیک" به منظور نمایش همبستگی با معترضان در بلاروس، یک زنجیر انسانی تشکیل دادند.  

اعتراض "راه بالتیک" که به "زنجیر بالتیک" یا "زنجیر آزادی" نیز معروف است یک لحظه مهم و حیاتی در این منطقه بود. در جریان این اعتراض میلیون‌ها تن یک زنجیر انسانی به طول ۶۰۰ کیلومتر در سرتا سر لیتوانی، لتونی و استونی تشکیل دادند تا تمایل خود را برای استقلال ابراز کنند.

روز یکشنبه هزاران تن به این زنجیر انسانی که به طول ۳۰ کیلومتر از "ویلنیوس" پایتخت لیتوانی تا مرز بلاروس کشیده شده بود، پیوستند.    

چهره‌های سیاسی در لیتوانی از جمله گیاناس ناسدا، رئیس جمهور این کشور به راهپیمایی‌کنندگان پیوستند.

ناسدا در توییتی نوشت: سه دهه پیش، مردم لیتوانی به همراه برادران خود در لتونی و استونی یک زنجیر انسانی تشکیل دادند. اعتراض "راه بالتیک" حامل پیام آزادی بود. امروز مردم بلاروس پیام خود را به جهانیان می‌دهند؛ آنها می‌خواهند آزاد باشند.

راهپیمایی‌هایی نیز در لتونی برگزار شد؛ جایی که صدها معترض در امتداد مرز با بلاروس راهپیمایی کرده و یک زنجیر انسانی را تشکیل دادند و گاردهای مرزی بلاروس از آن طرف مرز شاهد این رویداد بودند.

سازمان‌دهنده اصلی این رویداد گفت:‌ این راه بالتیک ما برای ابراز همبستگی با تمامی مردم در بلاروس است.

زنجیرهای انسانی نیز در تالین، پایتخت استونی و در امتداد پل "چارلز" در پراگ برنامه ریزی شده است.  

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان دولت بلاروس از اقدامات این سه کشور همسایه حمایت کرد. وی پس از آنکه انتخابات ۹ مه منجر به یک جنبش اعتراضی گسترده خواهان برکناری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس شد، فورا به لیتوانی فرار کرد و در حال حاضر در این کشور زندگی می‌کند.

وی گفت: این زنجیرهای انسانی نه تنها برای من بلکه برای کل مردم بلاروس خیلی ارزشمند است و مردم کشور من این حمایت را احساس می‌کنند. این اقدام بسیار زیباست.  / ایسنا

 

کپی