اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

کرونا یا زونای حیوانی؟

کرونا یا زونای حیوانی؟
آرزوکیهان

اگر چه ما دقیقا نمی‌دانیم که ویروس کرونا از کجا سرچشمه گرفته اما به عقیده بسیاری از دانشمندان این بیماری از حیوان به انسان منتقل شده و یک «زونای حیوانی» است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، اگر این موضوع صحت داشته باشد به عبارتی ما مورد حمله یک بیماری حیوانی قرار گرفته‌‌ایم که به انسان منتقل شده است.
شاید تاکنون اصطلاح زونای حیوانی را نشنیده باشید اما تعداد کمی از ما با دیگر نام‌های آن از جمله هاری، ایدز، طاعون و ابولا آشنا هستیم این بیماری‌ها نیز همگی زونای حیوانی هستند.
بنا بر یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ میلادی در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های همه گیر تخمین زده شده که ۶۰ درصد از بیماری‌های عفونی شناخته شده جهان از عوامل بیماری زا اینچنینی پدید آمده اند.
گونه‌ها و سرریزها
به عقیده محققان «بیماری زاها» قادرند از یک میزبان به نوع دیگر فرار کرده و باعث آلوده شدن شوند اما گاهی اوقات این پرش یا انتقال نمی‌تواند به راحتی صورت گیرد زیرا همه گونه‌ها نمی‌توانند با هم ترکیب شوند. توضیح کامل‌تر اینکه به نظر می‌رسد در زیستگاه بومی همه گونه‌های جانوری با هم مخلوط بوده و در تماس نزدیک هستند اما باید توجه داشت که هرگونه بر اساس استراتژی تغذیه‌‌ای و الزامات زیست محیطی در یک مکان خاص بوم شناسی تقسیم شده اند.
«رایدئوت» مدیر تحقیقات بیماری‌های باغ وحش جهانی سن دیگو آمریکا در این باره گفت: هر یک از گونه‌های حیات وحش مجموعه‌‌ای از انگل‌ها یا عوامل بیماری زا را دارا هستند که با آن سازگاری دارند بنا بر این عوامل بیماری زا در صورت دستکاری نشدن اکوسیستم تمایلی ندارند که میزبان خود را که با او سازگاری دارند ترک کرده و به دیگران سرایت کرده و ارد بدن میزبان جدید شوند.
«جولیان میسنر» اپیدمیولوژیست دراین باره می‌گوید: گاهی اوقات این امکان وجود دارد که ویروس خاصی از یک حیوان مادر به فرزند از طریق نیش حشره منتقل شده باشد.
یک توفان کامل
ویروسی که از حیوان به انسان منتقل می‌شود ابتدا باید توانایی آن را داشته باشد تا با گیرنده‌های سلولی سازگاری داشته و به راحتی درون سلول ورود کرده و در آن تکثیر شود. بزرگ‌ترین تهدید برای انسان عوامل بیماری زایی از حیوانات هستند که به آنها «جنرال» گفته می‌شود که توانایی آلوده کردن طیف گسترده‌‌ای از میزبان‌ها را دارند زیرا آنها به گیرنده‌های سطح سلول وارد شده و به سرعت تکامل می‌یابند و می‌توانند با سرعت با میزبان جدید سازگاری داشته باشند. به طور مثال ویروس آنفولانزای مرغی.
باید دانست که فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که بتواند توانایی ویروس برای انتقال از حیوان به انسان را بالا ببر. مثلا اینکه ویروس تا چه زمانی می‌تواند بدون میزبان زنده بماند؟ چقدر می‌تواند یک سیستم ایمنی بدن را خنثی کند؟ و چند بار می‌تواند وارد بدن انسان شود؟ گاهی اوقات ویروس فراتر از اولین میزبان انسانی حرکت نکرده و پیشرفت نمی‌کند.
اما افزایش مداخلات انسانی در اکوسیستم حیات وحش به معنای فرصت‌های بیشتر به عوامل بیماری زایی «جنرال» است از همین رو محققان باید ابتدا عوامل بیماری زا را پیدا کرده و رفتار آنها را مورد مطالعه قرار دهند تا بتوان این «توفان» خطرناک را قبل از وقوع شناسایی کرد و مانعش شد.
زونای حیوانی
برای مقابله با هر گونه زونای حیوانی و همه گیری باید ابتدا اکوسیستم حیات وحش حفظ شود. به عبارتی بهترین راه برای حفظ سلامت انسان حمایت از حیات وحش و سلامت اکوسیستم است. باید بدانیم حیات وحش برای ما تهدید نیست تا زیست گاه‌ها و اکوسیستم را نابود کنیم بلکه باید یاد بگیریم که چطور با حیات وحش برخورد کنیم و تمرکزمان را بر پایداری بلند مدت قرار دهیم.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی