اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
واکنش‌ها به محکومیت فدراسیون توسط فیفا ادامه دارد

۸ متهم پرونده ویلموتس چه کسانی هستند؟

۸ متهم پرونده ویلموتس چه کسانی هستند؟
گروه ورزشی

پس از اینکه فیفا اعلام کرد، فدراسیون فوتبال ایران باید ۶.۲ میلیون یورو دیگر به مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی پرداخت کند، کارگروهی با حضور بخش‌های حقوقی دولت و مجلس تشکیل شد.

 در این بین و در روزهای گذشته خبری مبنی بر ارائه لیست اموال اعضای هیأت رئیسه به مراجع ذی‌صلاح منتشر شد که علی کفاشیان، نایب رئیس فدراسیون فوتبال این خبر را تأیید کرد. شنبه و بعد از این اتفاق بود که سازمان بازرسی با اتمام بررسی‌ها در پرونده اقدامات دخیل در قرارداد فدراسیون با ویلموتس، اعلام کرد: «پرونده 8 نفر به اتهام اهمال منجر به تضییع و ایجاد دین بر ذمه فدراسیون و خسارت به اموال دولتی و حقوق عمومی و تضییع آنها به دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال شد.» به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد این 8 نفر اعضای هیأت رئیسه فدراسیون (مهدی تاج و 7 عضو هیأت رئیسه) هستند که در هنگام عقد قرارداد همکاری با ویلموتس سند قرارداد را امضا کرده‌اند و در حال حاضر به علت انجام اشتباهات متعدد در نوع قرارداد متهم شناخته شده‌اند. البته کفاشیان، به علت محرومیت در آن مقطع زمانی از حضور در فوتبال و در نتیجه امضا نکردن این سند به همراه آنها به دادسرا نمی‌رود.

ارسال پرونده این 8 نفر به دادسرا در حالی است که هنوز ایران این فرصت را دارد که با ادله خود در دادگاه حکمیت ورزش (CAS) ورق را برگرداند اما وجود اشتباهات در قرارداد برای سازمان بازرسی مسجل شده است. گفتنی است رضا شاه‌منصوری، مشاور حقوقی فدراسیون در پرونده سرمربی سابق تیم ملی درباره موضوع مربوط به ادعای مطروحه وکلای ویلموتس پیرامون جعل ایمیل گفت: «این یک ادعای بیهوده است. وقتی سرمربی سابق تیم ملی برای افتتاح حساب در ترکیه حضور پیدا می‌کند و نهایتاً این اتفاق رخ می‌دهد در این شرایط جعل ایمیل چه دلیلی دارد؟ این یک ادعاست که وکلای ویلموتس جهت اینکه نگاه رسیدگی‌کننده را به فدراسیون فوتبال مخدوش کنند و حسن‌نیت آن را زیر سؤال ببرند مطرح کردند و هیچ جایگاه دیگری ندارد.»

محمود یاوری سرمربی اسبق تیم ملی در دهه 60 با اشاره به ایرادات قرارداد ویلموتس گفت:«چرا مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در جریان قرارداد این مربی بلژیکی نیست؟»

سید کاظم اولیایی عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ هم با انتقاد از واکنش مجلسی‌ها بعد از اعلام حکم ویلموتس به برنامه تهران ورزشی رادیو تهران گفت:«چرا آن زمان که فدراسیون فوتبال شفاف نبود و پنهانکاری می‌کرد، نمایندگان مجلس در فراکسیون ورزش و کمیته تربیت بدنی ورود نکردند؟ من از بیانات قاضی‌زاده هاشمی و بازرسی کل کشور متأسفم. آقایان باید کمک کنند این محکومیت را نپذیریم. ما دو مرحله فرصت داریم به این رأی اعتراض کنیم. زمانی که قرارداد ویلموتس نوشته شد، چه کسی دستور داد و چه کسی تقصیر داشت؟ ما با چه ارزی قرارداد بستیم؟ فلسفه وجودی سازمان بازرسی کل کشور نظارت بر حسن انجام کار است. اگر حسن انجام کار نبوده بازرسی کل کشور کجا بوده است؟»

غلامحسین پیروانی سرمربی اسبق فجرسپاسی و تیم ملی امید هم در این خصوص به فارس گفت: «پرونده ویملوتس روزگار فوتبال کشورمان را سیاه کرده است و متأسفانه در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم کسی را نداریم که از حق و حقوق‌مان بخوبی دفاع کند.» مهدی مناجاتی سرمربی اسبق تیم ملی جوانان هم به ایرنا گفت: «قرارداد ویلموتس خیانت و فاجعه‌ای بزرگ در تاریخ فوتبال ایران است که فدراسیون باید پاسخگوی آن باشد.»

در این میان کاظم طالقانی عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال با اشاره به اینکه ویلموتس گزینه سوم تیم ملی بود، گفت: «این روزها زدن فوتبـــــــال، سکه رایج است. اما بد نــــــیست روزی که غبارها فرو نشست و موقع مناسبی رسید بدون احساسات به برخی مسائل رسیدگی شود.»

گفتنی است رسانه‌ rtbf بلژیک خبر انتقال پرونده سرمربی سابق تیم ملی به دادستانی را بازتاب دادند و سایت hbvl و sta نیز متهم شدن 8 نفر در پرونده ویلموتس را کار کردند.

کپی