اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

بازگشت چینی‌ها به ورزشگاه
بعد از حدود ۹ ماه تعطیلی استادیوم‌ها و ورزشگاه‌ها در چین به دلیل شیوع ویروس کرونا، روز گذشته تعداد محدودی از طرفداران دو تیم در جام قهرمانی چین اجازه ورود به استادیوم محل برگزاری مسابقه را کسب کردند.  مقامات فدراسیون فوتبال چین اجازه دادند تا در این بازی هزار نفر از طرفداران دو تیم «پکن گوان» و «شانگهای اس.ای.پی.جی» حضور داشته باشند تا تیم‌های خود را تشویق کنند. بر اساس گزارش‌ها، تماشاگران باید دارای کارت سبز سلامت که به معنای نداشتن کرونا است می‌بودند، آنها همچنین باید ضمن رعایت فاصله اجتماعی به میزان حداقل یک متر، در طول حضور در استادیوم از ماسک استفاده می‌کردند، آنها همچنین قبل از ورود به استادیوم از نظر دمای بدن کنترل شدند.
---
 
جوجه اردک زشت خاندان ترامپ
دومینوی اظهار نظر علیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا از سوی خانواده‌اش ادامه دارد و امروز «مِری ترامپ» برادرزاده رئیس جمهوری امریکا صدای ضبط شده ماریان ترامپ بری خواهر بزرگتر ترامپ و قاضی پیشین فدرال را منتشر کرد که با انتقاد شدید از برادرش تأکید کرده است که وی هیچ اصولی ندارد. ماریان در این صدای ضبط شده گفته است که چطور می‌شود خانواده من خطرناک‌ترین مرد جهان را به وجود آورد. مری ترامپ پس از انتشار این صدای ضبط شده گفت که وی ضبط گفت‌وگوها با عمه خود را در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ انجام داده است.  خواهر بزرگتر ترامپ در قسمت دیگری از سخنان ضبط شده‌اش گفته است: او بدون آمادگی صحبت می‌کند و دروغ می‌گوید.  این صداها نخستین بار توسط روزنامه واشنگتن پست منتشر شد و سپس نسخه آن به دست آسوشیتدپرس رسیده است.  این صداها تنها یک روز پس از برگزاری مراسم یادبود «رابرت ترامپ»، برادر بری و رئیس جمهوری منتشر شد.
 
---
96 میلیون تومان جریمه تجمع
دولت انگلیس برای مهار شیوع کرونا در این کشور مجازات سنگینی را وضع کرده که بر اساس آن برگزارکنندگان گردهمایی‌های بدون مجوز تا ۱۰ هزار پوند جریمه شوند. همچنین شرکت کنندگان در چنین برنامه‌هایی نیز تا ۳ هزار و  ۲۰۰ پوند (96 میلیون تومان) جریمه می‌شوند.  شورای رؤسای پلیس ملی  نیز اعلام کرد که در روزهای آینده گشتزنی‌ مأموران پلیس در سراسر این کشور بویژه مناطقی که آمار ابتلا به کرونا روند فزاینده داشته، تشدید خواهد شد.
---
 
تکرار تراژدی جورج فلوید
در حالی که موج اعتراض‌های ضدنژادپرستی در پی قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست امریکایی توسط پلیس هنوز در برخی ایالات امریکا ادامه دارد، این بار نیز یک مرد لاتین‌تبار پس از تحمل ۶ دقیقه حالت خفگی، به دست مأمور پلیس امریکا کشته شد. طبق ویدئوی دوربین یکی از افسران، پلیس امریکا رامون تیموتی لوپز ۲۸ ساله را در غرب فونیکس ایالت آریزونا، به اتهام سرقت یک نوشیدنی از مغازه بازداشت کرده و او را به مدت 6 دقیقه در پیاده‌رو نگه داشته بود که پس از آن جسد بی‌جان او در صندلی عقب خودرو پلیس مشاهده شده است.
---
 
یک میلیون مبتلا در روسیه
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 23 میلیون و 401 هزار و 100 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 808 هزار و 987 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 5 میلیون و 841 هزار و 428 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 180 هزار و 174 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌از امریکا، برزیل با 3 میلیون و 582 هزار و 698 نفر مبتلا و 114 هزار و 227 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با 3 میلیون و 49 هزار و 855 مبتلا و 56 هزار و 875 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم روسیه 956 هزار و 749 مبتلا و 16 هزار و 383 قربانی کووید19 دارد. آفریقای ‌جنوبی هم با 607 هزار و 45 مورد ابتلا و 12 هزار و 987 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی نشست.
کپی