اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

انتقاد پلوسی از اتهام‌زنی‌های ترامپ درباره تولید واکسن کرونا

انتقاد پلوسی از اتهام‌زنی‌های ترامپ درباره تولید واکسن کرونا

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا صحبت‌های توییتری دونالد ترامپ را در رابطه با تأخیر در تحویل واکسن و عدم اجازه به اداره غذای و داروی آمریکا (اف‌دی‌ای) بابت استفاده از هیدروکسی کلروکین و کلروکین برای بیماران کووید ۱۹، محکوم کرد.

 به نقل از اسپوتنیک، نانسی پلوسی در این باره اظهار کرد: اف‌دی‌ای مسئولیت دارد که داروها را با قضاوت بر ایمنی و کارآمدی آن‌ها مورد تأیید قرار دهد، نه از روی اعلامیه کاخ سفید درباره سرعت و سیاسی کردن اف‌دی‌ای. این اعلامیه خطرناکی از جانب رئیس جمهور بود و حتی برای شخص او نیز، فراتر از حد و مرز بود.

پلوسی در صحبت‌های خود همچنین رئیس جمهور آمریکا را به خطر انداختن سلامت شهروندان این کشور، متهم کرد.

رئیس جمهور آمریکا پیش‌تر نیروهای "دولت پنهان" را به توقف عمدی فرآیند تهیه تست برای واکسن ویروس کرونا و درمان آن در اداره غذا و داروی آمریکا متهم کرده بود. وی این شکایت را مطرح کرده بود که شرکت‌های دارویی به منظور استخدام افرادی برای آزمایشات، باید فرآیند پیچیده‌ای را طی کنند و مدعی شده بود که این کارها فقط با این نیت انجام می‌شود که واکسن بعد از پایان یافتن انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، تحویل داده شود.

ترامپ در ادامه صحبت‌های توییتری خود، امتناع اف‌دی‌ای از درمان کسانی که کرونا گرفته‌اند با هیدروکسی کلروکین و کلروکین را با این ملاحظات که این داروها تأثیری بر بیماری و بهبود بیماران نداشته و در عوض دارای عوارض جانبی قابل توجهی هستند، محکوم کرد. وی مدعی شد که بسیاری از پزشکان و مطالعات، با چنین ارزیابی از تأثیر این دو دارو، مخالف هستند.

در حالی که چندین درمان و واکسن بالقوه بیماری کووید ۱۹ توسط شرکت‌های دارویی آمریکایی در حال تهیه است، هنوز مراحل نهایی کارآزمایی بالینی را طی نکرده و این امر نیازمند تعداد زیادی از افراد داوطلب است تا ثابت شود که داروهای مذکور ایمن و مؤثر هستند. اخیراً، مؤسسه تحقیقاتی گامالیا روسیه، نخستین واکسن کووید ۱۹ را در جهان به ثبت رساند و توسعه کار خود را بر واکسن‌های اولیه‌ای بنا کرده بود که از آدنوویروس به عنوان حامل ژنوم کووید ۱۹ به بدن انسان استفاده کرده بودند. با این وجود، آمریکا از خرید این واکسن خودداری کرد و ترامپ در این خصوص مدعی شد که ممکن است نمونه‌های داخلی این واکسن پیش از روز مهم ۳ نوامبر (۱۳ آبان) و روز انتخابات، آماده شود.  / ایسنا

کپی