اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

حضور نماینده آمریکا در مراسم سالگرد درگیری تایوان با چین

حضور نماینده آمریکا در مراسم سالگرد درگیری تایوان با چین

نماینده آمریکا در تایوان امروز در اقدامی تحریک‌آمیز در مراسم سالگرد درگیری نیرو‌های این منطقه با چین حضور پیدا کرد.

به نقل از رویترز، در میان افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و پکن، نماینده آمریکا در تایوان در اقدامی تحریک‌آمیز امروز در مراسم سالگرد مهم‌ترین و آخرین درگیری نیرو‌های تایوانی با چین حضور یافت.

در این مراسم که در جزیره «کیمن» که در چند کیلومتری چین قرار دارد برگزار شد، رئیس‌جمهور تایوان در یادبود شصت و دومین سالگرد این نبرد دسته گلی را اهدا کرد و سرتعظیم فرود آورد. «برنت کریستینسن» رئیس انستیوی آمریکایی در تایوان و نماینده تام الاختیار آمریکا در این جزیره، نیز برای ادعای احترام و نمایش نمادین حمات واشنگتن از تایوان در پشت سر رئیس‌جمهور ایستاد. او همچین برای گرامی داشتن یاد دو مامور نظامی آمریکایی که در درگیری مذکور جان باختند دو حلقه گل تقدیم کرد.

کریستینسن در این مراسم گفت: «یادبود‌هایی از این دست به ما یادآوری می‌کند که همکاری‌های امنیتی آمریکا و تایوان یک تاریخ طولانی دارد که نمونه‌ای از دوستی و پیشرفت واقعی است.»

دفتر ریاست جمهوری تایوان نیز از این نماینده آمریکا به خاطر شرکت در این مراسم تشکر کرد. با این حال دفتر امور تایوان چین هنوز از اظهار نظر در این باره اجتناب کرده است.

آمریکا هیچ ارتباط رسمی با تایوان ندارد، اما بزرگترین تامین کننده تسلیحات آن است. دولت ترامپ تقویت روابط با تایوان را در اولویت خود قرار داده، که این موضوع خشم پکن را برانگیخته است.

روابط چین و آمریکا در چند وقت اخیر به دلایل متعدد در بالاترین سطح تنش قرار دارد. از زمان روی کار آمدن ترامپ در آمریکا به دلیل سیاست‌های اقتصادی خاصی که در پیش گرفته است جنگ اقتصادی بزرگی میان دو کشور در گرفته از سوی دیگر موضوع همه گیری کرونا درگیری‌های آن‌ها را افزایش داده است. / باشگاه خبرنگاران

کپی