اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
«ایران» بررسی می‌کند

اصلاح‌کنندگان شاخص بورس

اصلاح‌کنندگان شاخص بورس

گروه اقتصادی | بازار بورس تهران که از اوایل هفته گذشته که با یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی (عرضه نشدن دارا دوم) به‌هم ریخت، همچنان با این چالش دست به گریبان است. در این میان دولتمردان سعی وافر کردند که آرامش را به این بازار برگردانند. آخرین خبر هم این بود که دارا دوم یا همان صندوق پالایشی ETF در چهارشنبه این هفته عرضه می‌شود اما جای زخم سقوط 230 هزار واحدی شاخص کل همچنان باقی مانده است. اما چرا چنین اتفاقی افتاد؟ برای پاسخ به این سؤال بهتر است به عقب برگردیم.

در اواخر تیر ماه و اوایل مرداد که رونق در بازار بورس به شدت هیجانی شده بود، کارشناسان و حتی دولتمردان به مردم توصیه می‌کردند که از خرید هیجانی سهام خودداری کنند، زیرا این بازار ریسک خودش را دارد و این توصیه تا بدانجا رسید که مقامات اول اجرایی کشور خواهان آن شدند که مردم از فروش دارایی‌های خود برای ورود به بازار بورس خودداری کنند. در واقع بازار بورس، بازار ریسک‌پذیر است و به سرعت دچار حباب می‌شود. حبابی شدن بازار هم می‌تواند به سرعت منفی شود، امری که در بازار بورس ایران کمتر از دو ماه رخ داد.
تعداد افرادی که در سال‌ جاری وارد بازار بورس شدند آن قدر زیاد بود که کارشناسان را به حیرت انداخت. به طوری که طبق جدیدترین آمار اخذ شده از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه از ابتدای امسال تا ۱۰مرداد ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار کد جدید سهامداری در بازار سرمایه ایران صادر شد که با احتساب کدهای قبلی این تعداد به 15 میلیون و 250 هزار کد رسید که این جدا از سهامداران عدالتی است که به زودی وارد بازار بورس می‌شوند. در واقع بیش از 60 درصد جمعیت کشور به نوعی با بازار بورس و سهام درگیر شده‌اند.
اما حباب قیمت سهام چیست؟ بررسی‌های «ایران» از 22 شرکتی که تأثیر بسزایی در شاخص بورس دارند نشان می‌دهد که تقریباً قیمت سهام تمامی این شرکت‌ها از تیرماه به بعد دچار حباب شده بودند  که از هفته گذشته اصلاح قیمتی آنها باعث شده است که شاخص دچار افول شود.
جدول مقابل ماجرا را به وضوح نشان می‌دهد.

کپی