اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

ماسک شفاف؛ مخصوص ناشنوایان برای لب‌خوانی و درک حالت چهره

ماسک شفاف؛ مخصوص ناشنوایان برای لب‌خوانی و درک حالت چهره

ماسک‌های شفاف برای ارتباط گیری با افراد ناشنوا یا کسانی که مشکل شنوایی دارند در روزهای آلوده به کرونا بسیار کمک‌کننده است.

 

با این حال قیمت بالای این نوع ماسک در عمل مانع از گسترش استفاده از آن شده است. این در حالی است که ویدئوهایی برای آموزش تهیه ماسک های شفاف در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر شده است.

سوفی کلوزل، وزیر مشاور در امور افراد دارای معلولیت در کابینه فرانسه نیز پیش از این هنگام خروج از جلسه هیات وزیران در کاخ الیزه با ماسک شفاف در مقابل خبرنگاران قرار گرفته بود.

ماسک های شفاف برخلاف ماسک های رایج به دیگران امکان می دهند تا حالت چهره طرف مقابل را بهتر درک کنند و در صورت لزوم لب خوانی کنند. امری که به طور خاص می تواند برای کسانی که ناشنوا هستند یا مشکل شنوایی دارند مفید باشد.


بنا به آمار فدراسیون جهانی ناشنوایان ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان ناشنوا هستند.

از سوی دیگر شماری از آموزگاران بر این باور هستند که استفاده از ماسک های شفاف به دانش آموزان نیز کمک می کند. به گفته آنها دیدن لب آموزگاران و حالت چهره آنها بر روند آموزش و رابطه آموزگار و دانش آموز تاثیر می گذارد.

شماری از دولت ها در همین راستا توزیع ماسک های شفاف یا سفارش آنها را آغاز کرده اند. رسانه های استان کبک در کانادا گزارش داده اند که دولت محلی این استان ۱۰۰ هزار ماسک شفاف برای توزیع در بخش بهداشت و درمان سفارش داده است.

شرکت «کلیر ماسک» در آمریکا نیز اخیرا اعلام کرده که سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) مجوز تولید ماسک شفاف برای استفاده پزشکی را به این شرکت مستقر در بالتیمور داده است./ یورونیوز 

ماسک مناسب افراد ناشنوا

ماسک مخصوص ناشنوایان ساخته شد

توصیه‌های کرونایی به افراد کم‌شنوا و ناشنوا

کرونا چه مشکلی برای کودکان کم‌شنوا ایجاد کرده است؟
 

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

کپی