اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

منتقد پوتین در آلمان درمان میشود

«الکسی ناوالنی» منتقد سرشناس رئیس جمهوری روسیه که بهدلیل مسمومیت در کما به سر میبرد پس از یک روز کشمکش میان پزشکان روسیه و خانوادهاش به آلمان انتقال داده شد.   وی از روز پنجشنبه در بیمارستان شهر امسک روسیه بستری بود اما با وجود ریسک بالای جابهجایی با اصرار نزدیکانش برای درمان با یک هواپیمای اختصاصی به برلین منتقل شد. طرفداران ناوالنی مسمومیت او را مبهم و توطئه ای از سوی دولت روسیه
می دانند.

---

آتش زدن دفتر منطقهای پارلمان عراق

درگیری پلیس با معترضان خشمگین عراقی در بصره، سبب شد جمعیت به سمت دفتر منطقهای پارلمان رفته و ساختمان را به آتش بکشند. بنا بر اعلام منابع امنیتی عراق، شماری از مردم خشمگین این کشور در اعتراض به کشته شدن دو فعال سیاسی و مجروح شدن جمعی از مردم در سه حمله جداگانه افراد مسلح ناشناس در مرکز شهر بصره تجمع کرده و خواستار اخراج استاندار بودند. اما مداخله نیروهای دولتی کار را به خشونت کشاند و جمعیت حاضر به دفتر پارلمان حمله کردند. بواقع اعتراضات از هفته گذشته و پیش از سفر الکاظمی به واشنگتن با کشته شدن یک فعال سیاسی آغاز شده بود اما زمانی که نخستوزیر دستور عزل رئیس پلیس و رئیس امنیت ملی بصره را صادر کرد اعتراضات فروکش کرد. با این حال کشته شدن دومین فعال سیاسی بار دیگر جمعیت را به خروش آورد و این بار آتش خشمشان دفتر پارلمان را سوزاند.

---

فروش عینک مهاتما گاندی

یک حراجی در لندن خبر داد، عینک طبی مهاتما گاندی که دستههایی طلایی دارد و رهبر فقید هند همواره آن را برچشم داشت، به قیمت 340 هزار دلار فروخته شده است. حراجی بریستول شرقی در اینستاگرام خود نوشت: «ما این عینک را در صندوق پستی خود پیدا کردیم. یک آقای تمام عیار این عینک را برای ما فرستاد و گفت آن را عمویش در دهه 1920 / 1930 زمانی که برای بریتیش پترولیوم در افریقای جنوبی کار میکرد، شخصاً از مهاتماگاندی گرفته است.»

---

دستگیری جاسوس در امریکا

وزارت دادگستری امریکا خبر داده، یکی از افسران سابق ارتش امریکا را که از نیروهای ویژه این کشور نیز بوده است، به اتهام خبرچینی برای روسیه دستگیر کرده است. این مرد 45 ساله که پیتر دبینز نام دارد، متهم است اسناد طبقهبندی شدهای را به روسیه داده است.

 

3میلیون مبتلا در هند

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 23 میلیون و 141 هزار و 122 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 803 هزار و 551 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 5 میلیون و 796 هزار و 727 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 179 هزار و 200 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند. پس‌‌از امریکا، برزیل با 3 میلیون و 536 هزار و 488 نفر مبتلا و 113 هزار و 454 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با 2 میلیون و 979 هزار و 562 مبتلا و 55 هزار و 950 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم روسیه 951 هزار و 897 مبتلا و 16 هزار و 310 قربانی کووید19 دارد. آفریقایجنوبی هم با 603 هزار و 338 مورد ابتلا و 12 هزار و 843 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی نشست.

 

 

کپی