اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه به تهران می‌آید

سفیر بن‌بست شکنی

سفیر بن‌بست شکنی

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران را در هفته جاری تأیید و تصریح کرد که این سفر در راستای تداوم تعاملات و همکاری‌ها میان ایران و سازمان بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد.

 به‌گزارش ایرنا، کاظم غریب آبادی روز شنبه با انتشار پیامی در توئیتر تأکید کرد که ایران یکی از اصلی‌ترین شرکای آژانس به‌شمار می‌رود. وی ابراز امیدواری کرد که سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باعث تقویت همکاری‌های دوجانبه شود.
همزمان گروسی هم در توئیتر عنوان کرد که روز دوشنبه برای دیدار با مقامات کشورمان و برای پرداختن به سؤالات باقی‌مانده در خصوص توافق‌های پادمانی راهی تهران می‌شود. ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روابط خوبی دارند و تاکنون کشورمان بیشترین بازرسی‌های بازرسان آژانس در بین کشورهای جهان را داشته است.
با این حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی براساس گزارش‌های ادعایی، اتهام‌هایی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در دو مکان‌ در ایران مطرح کرده است.
این سازمان در گزارشی ماه پیش ضمن اذعان به اینکه در حال انجام بازرسی‌های بی‌سابقه از تأسیسات هسته‌ای اعلام‌ شده ایران است، تأکید کرد: [آژانس] خواستار بازرسی از اماکنی بوده که ممکن است در آنها در اوایل سال ۲۰۰۰ پژوهش‌هایی در مقیاس کوچک روی مواد هسته‌ای انجام شده باشد. این در حالی است که ایران بارها اعلام کرده درخواست آژانس در این باره مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی است.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی در این باره گفت که این نهاد به مذاکره با ایران برای دسترسی به دو سایت مد نظر خود ادامه می‌دهد.
 این نخستین سفر رافائل گروسی رئیس آرژانتینی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران است؛ او سال گذشته و بعد از درگذشت یوکیو آمانو رئیس پیشین و فقید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با کسب ۲۴ رأی مثبت از مجموع ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست این آژانس وابسته به سازمان ملل متحد انتخاب شد.
وی که متخصص امنیت، خلع سلاح و عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای است، از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ نماینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در سازمان ملل بود و در مدت حضور خود در این سازمان، از تأسیسات هسته‌ای کره شمالی بازدید کرده و در جلسات متعددی با نمایندگان ایران شرکت داشته است.
او در نخستین روز کاری‌اش ابراز امیدواری کرده بود به تهران سفر کند. این دیپلمات 59 ساله آرژانتینی همواره برای برقراری رابطه‌ای سازنده با کشورمان، اعلام آمادگی کرده بود.
یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آژانس انرژی اتمی توافق هسته‌ای ایران یا «برجام» بود که بعد از خروج امریکا از این توافق، فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده است.
این سفر در حالی صورت می‌گیرد که امریکا هم در تلاش برای تصویب قطعنامه تحریم تسلیحاتی کشورمان شکست خورده و هم مخالفت اروپا با رجوع امریکا به «مکانیسم ماشه» این کشور را در انزوایی کم سابقه قرار داده است؛ حال مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که روز دوشنبه برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران سفر می‌کند. 
کپی