اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

سرلشکر سلامی: موفقیت ها در مبارزه با کرونا به ابزار متکی نیست

سرلشکر سلامی: موفقیت ها در مبارزه با کرونا به ابزار متکی نیست

فرمانده کل سپاه در مراسم گرامیداشت روز پزشک، اظهارداشت: موفقیت ها در مبارزه با کرونا به ابزار متکی نیست و به فلسفه متکی است و این فلسفه است که امید می بخشد و روحیه می بخشد.

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه در مراسم گرامیداشت روز پزشک، اظهارداشت: پزشکی یک تفویض الهی است، مربوط به خداوند متعال است؛ یعنی بخشش زندگی، زنده کردن و روشن کردن چراغ های امید در خانه ها و کمک به جریان یافتن یک زندگی آرامش بخش.

وی افزود: شفا از خصوصیات قرآن عظیم است. اطباء ما پژواک این کلماتند و آنچه که امروز عامل اصلی سرافرازی جامعه ما در مبارزه و جهاد علیه این بیماری همه گیر است، نشات گرفته از همین الهام مقدس است. به ابزار متکی نیست. به فلسفه پزشکی در جامعه ما مرتبط است.

فرمانده کل سپاه همچنین گفت: برای اینکه این تمایز در فلسفه طبابت است که به پزشکان ما روحیه می دهد، عاطفه می بخشد و احساس ایجاد می کند، ایمان می افزاید، استقامت تولید می کند. از فراز خستگی ها آنها را عبور می دهد.

سلامی ادامه داد: در غرب فلسفه پزشکی بر درمان بیماری است اما در اینجا بر درمان بیمار متکی است نه بیماری. یعنی آن رابطه شفابخش میان پزشک و بیمار در اینجا اتفاق می افتد که در شرایط ترس اعتماد ایجاد می کند، در فضای ترس امید و آرامش ایجاد می کند. فلسفه متکی بر درمان بیماری یعنی مواجهه با یک موجود نفرت انگیز اما فلسفه متکی بر نجات بیمار یعنی مواجهه با عشق و با دوست داشتنی ها و این موفق است.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: حتی می گویند وقتی یک پزشک به صفحه کامپیوتر نگاه می کند با پزشکی که به چهره بیمار نگاه می کند دو تاثیر متفاوت در شفابخشی ایجاد می کند. یکی جامعه گسسته تولید می کند؛ جامعه ای که بر اساس رنج، انزوا و جدایی دفاعی است، یعنی نقاط منفصلی از انسان ها هیچ رابطه معنابخشی با هم ندارند و تنها بر اساس ارزش های تخصصی و حرفه ای عمل می شود. این جامعه همان جامعه ای است که شما در غرب می بینید.

وی ادامه داد: با وجود این بیماری شاهد فروپاشی نظام سلامت بسیاری از این کشورها بودید. در حالی که در ابزار، تخصص، فناوری و دانش جلوتر بودند ولی در فرآیند درمان عقب افتادند. این نمایش با شکوه و هنرمندانه بیش از آنکه در روح ابزار که اجسام صلبی اند و فاقد روحیه و احساس ظهور پیدا کند در قلب پزشک ظهور پیدا کرد. پزشکی که بر اساس دلسوزی عمل می کند. یعنی پاسخی عاطفی به رنج بیمار؛ این شفابخش است. در حالی که در غرب می گویند دلسوزی افسردگی و پوسیدگی می آورد.

 

---

پیشتازی پزشکان در مبارزه با کرونا مفاهیم نوینی از فداکاری آفرید

سرلشکر سلامی تاکید کرد: پیشتازی بی‌ادعای پزشکان گرانقدر و متعهد میهن اسلامی برای حضور در میدان مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر، معانی و مفاهیم نوینی از فداکاری و ایثار را خلق کرد.

همزمان با فرا رسیدن روز پزشک و بزرگداشت ابن سینا؛ سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی با گرامیداشت این روز تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افتخار دارد حوزه بهداشت، درمان و دفاع زیستی در منظومه سازمانی خود را به آوردگاه سترگ همراهی با مجاهدان سلامت به ویژه پزشکان فداکار و خستگی‌ناپذیر گسیل داشته و جلوه‌هایی شکوهمند در دفاع از سلامت ملت ایران را در حافظه تاریخی مردمان این دیار به ودیعت نهاده است.

متن پیام فرمانده کل سپاه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

فرارسیدن روز پزشک که در تلاقی با حلول ماه محرم و موسم سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش و فضای ناشی از مقابله جهانی باشیوع ویروس کرونا، از حال و هوای خاصی برخوردار است را گرامی می‌دارم و به روح تابناک پزشکان عالیقدری که با شهادت خود در این عرصه خطیر نجات بخش خیل عظیمی از مردمان این سرزمین و موجب عزت و افتخار بین المللی ایرانیان شدند، درود می‌فرستم.

بی شک عنصر سلامت به عنوان یکی از نعمت‌های الهی و مولفه‌های اصلی در امنیت و پایدار سازی سلامتی جامعه به سمت پیشرفت و تعالی، نیازمند مراقبت‌های جدی و مستمر است که نام و نقش آفرینی‌های جامعه بافضیلت پزشکی ایران عزیز در این عرصه الهام بخش و با شرافت و عظمت بیکران همراه است.

پیشتازی بی‌ادعا و بی‌منت پزشکان گرانقدر و متعهد میهن اسلامی برای حضور در میدان مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر، معانی و مفاهیم نوینی از فداکاری و ایثار را خلق کرد و آنان را در زمره مجاهدان فی سبیل الله، ضامن سلامت جامعه در عصر موسوم به کرونا قرار داده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز افتخار دارد حوزه بهداشت، درمان و دفاع زیستی در منظومه سازمانی خود را با نماد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم (عج)، بیمارستان‌های صحرایی و سیار تخصصی و فوق تخصصی و خیل عظیم پاسداران و بسیجیان سلحشور، به آوردگاه سترگ همراهی با مجاهدان سلامت به ویژه پزشکان فداکار و خستگی‌ناپذیر گسیل داشته و در اوج ایثار و از خودگذشتگی، جلوه‌هایی شکوهمند در دفاع از سلامت ملت ایران را در حافظه تاریخی مردمان این دیار به ودیعت نهاده است.

اینجانب با قدردانی و سپاس صمیمانه از همت و غیرت دینی، انسانی و صنفی جامعه پزشکان جمهوری اسلامی ایران در آزمون بزرگ مبارزه با بیماری کووید ۱۹ که در استمرار حماسه ایثار و فداکاری دوران هشت سال دفاع مقدس، تلاش ممتاز خود در ارتقای جایگاه علمی و مرتبت والای پزشکی کشور را به رخ جهانیان کشیده است، تداوم موفقیت‌های باشکوه و منزلت آفرین پزشکان فرزانه، فرهیخته و متعهد کشور عزیزمان در ایفای رسالت بزرگ شان که برای تضمین سلامت همنوعان و هموطنان خود مردانه، عاشقانه و شجاعانه ایستاده‌اند را از درگاه خدای سبحان مسئلت جسته و سلامتی و بهروزی یکایک آنان را آرزو می‌کنم.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی/مهر

کپی