اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

شدت یافتن درگیری‌ها در افغانستان و ابراز ناامیدی دولت از طالبان

شدت یافتن درگیری‌ها در افغانستان و ابراز ناامیدی دولت از طالبان

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در حالی از پیشرفت صلح با طالبان ابراز ناامیدی کرده و گفته هدف گیری نظامیان و غیرنظامیان حاکی از تداوم سیاست های جنگ طلبانه این گروه است که منابع خبری این کشور نیز از تلفات سنگین دو طرف در جنگ داخلی میان نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان خبر می دهند.

صدیق صدیقی سخنگوی امروز (شنبه) در صفحه توئیتر خود نوشت: حمله‌های اخیر طالبان به نیروهای امنیتی و ‌دفاعی کشور، بیانگر روایت جنگی و تداوم خشونت‌های فزاینده‌ این گروه است.

وی افزود: هدف گیری نظامیان و مردم توسط شبکه‌های ترور طالبان، جنایات هولناکی است که باید از سوی جامعه‌ جهانی محکوم شود و این کار طالبان مردم را نسبت به صلح ناامید کرده است.

رسانه‌های افغانستان درعین حال از تلفات سنگین دو طرف در درگیرهای چند روز گذشته در استان‌های مختلف این کشور گزارش داده اند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) امروز نوشت:  در پی انفجار بمب کنار جاده ای در استان بلخ هشت تن نیروی امنیتی و چهار نفر از نیروهای پلیس کشته شده‌اند.

آوا به نقل از فرماندار شهرستان دولت آباد استان بلخ گزارش داد:  انفجار ساعت ۱۶ روز گذشته به وقت محلی رخ داده و به نیروهای دولتی تلفات وارد کرده است.

خبرگزاری «جمهور» هم دراین زمینه خبر داد: حملات گروه طالبان به پاسگاه‌های نیروهای دولتی در شهرستان «ترنک» و «جلدک» استان زابل عقب رانده شده و در اثر این حملات ۳۰ تن از افراد طالبان کشته و هشت تن دیگر زخمی شده‌اند.
جمهور مدعی شده است:  در این درگیری دو خودرو و دو انبار مهمات طالبان با ۳۸ دستگاه موتورسیکلت در حمله هوایی ارتش منهدم شده است.

این خبرگزاری از استان بدخشان در شمال شرق افغانستان هم گزارش داد: در پی درگیری میان نیروهای دولتی و گروه طالبان در شهرستان «راغستان»  ۲۴ تن از افراد طالبان کشته و چهار فرد دیگر مجروح شدند.

گزارش ها از استان قندوز در شمال افغانستان نیز حاکی است: جنگجویان طالبان با حمله به نیروهای دولتی در مسیر قندوز با شهرستان «خان آباد» ،چند پاسگاه  پلیس را تصرف کردند اما در این حملات به دو طرف خسارات و تلفات زیاد وارد شده است.
یکی از نمایندگان استان قندوز در مجلس افغانستان دراین زمینه ادعا کرد: اگر به وضعیت قندوز رسیدگی نشود، با سقوط پاسگاه‌ها، جنگ  میان طرفین به حومه‌ شهرها خواهد رسید.

«رحمت الله نبیل» رییس سابق اداره امنیت ملی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته  نیز روز گذشته فهرست شماری از شخصیت‌های سیاسی این کشور را منتشر کرد و مدعی شد که حکم ترور آنها در کمیته انتحار طالبان تصویب شده است.

وی از خود، احمدضیا مسعود معاون سابق ریاست جمهوری، کریم خرم، امین وقاد از افراد حزب اسلامی، دانش کروحیل رییس خبرگزاری «پژواک»، اکبرآغاز از اعضای ارشد سابق طالبان، همایون همایون معاون سابق مجلس نمایندگان از استان خوست و مجیب خلوتگر رییس نهاد حمایت از خبرنگاران (نی) به عنوان افرادی یاد کرد که طالبان تصمیم به ترور آنها گرفته است.

«زلمی خلیل زاد» نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان و طالبان هم در روزهای اخیر ضمن محکوم کردن تداوم و شدت یافتن جنگ و ترور داخلی ، برخی از افراد از جمله یک مقام ارشد وزارت آموزش و پرورش افغانستان، گفته است که هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در آغاز گفت‌وگوی صلح بین افغانی وجود ندارد. وی بر شروع بی‌درنگ گفت‌وگوهای صلح بین افغانستانی تاکید کرده است.

گروه طالبان آزاد نشدن ۴۰۰ نفر زندانی خود را دلیل شروع نشدن مذاکرات صلح عنوان کرده و گفته است، تا زمانی که تمام این زندانیان آزاد نشوند مذاکره را آغاز نخواهد کرد. دولت افغانستان هم آزاد نشدن شماری از افسران ارتش و نیروهای کماندو اسیر در دست طالبان را مورد بازخواست قرار داده و از آزادی ۳۲۰ نفر از ۴۰۰ تن زندانی طالبان خودداری کرده است.

علاوه براین کابل درخواست برخی کشورهای خارجی از جمله فرانسه و استرالیا  را دلیل دیگر دولت برای آزاد نکردن زندانیان طالبان دانسته است. این کشورها تعدادی از زندانیان طالبان را قاتل سربازان خود خوانده و از وزارت خارجه افغانستان خواسته است که این افراد نباید از زندان آزاد شوند.  / ایرنا

کپی