اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

تلاش مخفیانه کوشنر برای فروش اف-۳۵ به امارات و نارضایتی مقامات صهیونیست

تلاش مخفیانه کوشنر برای فروش اف-۳۵ به امارات و نارضایتی مقامات صهیونیست

در حالی که رژیم صهیونیستی اعلام کرده به هیچ وجه با فروش تسلیحات پیشرفته به کشورهای منطقه موافق نیست، سی ان ان فاش کرد مشاور و داماد رئیس‌جمهور آمریکا به صورت محرمانه برای فروش سلاح‌های پیشرفته از جمله جنگنده‌های اف۳۵ به امارات تلاش می‌کند.

سی ان ان در گزارشی فاش کرد، تلاش‌های محرمانه جارد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای فروش سلاح‌های پیشرفته از جمله جنگنده‌های اف۳۵ به امارات موجب آشفتگی آژانس‌های متخصص و کمیته‌های کنگره که معمولا مسئول این نوع قراردادها هستند، شده است.

این شبکه اعلام کرد: کوشنر از مذاکرات محرمانه با امارات حمایت می‌کند. این مذاکرات به رهبری مدیر امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی برگزار می‌شود.

این شبکه به نقل از مسئولان وزارت خارجه و تعدادی از معاونان کنگره اعلام کرد محدودیت‌های شدیدی که بر جزئیات مذاکرات با امارات اعمال شده، در دولت آمریکا تفرقه ایجاد کرده است.

ترامپ اخیرا اعلام کرد عملیات فروش احتمالی به امارات در دست بررسی است. امارات پول کافی برای پرداخت بهای سلاح‌ها را دارد.

این درحالی است که دولت اسرائیل بارها از زبان مسئولان مختلف این رژیم اعلام کرده که با فروش هرگونه تسلیحات پیشرفته که به "برتری" نظامی این رژیم در منطقه پایان دهد مخالف است.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفته بود کشورش مایل است جنگنده‌های اف۳۵ را خریداری کند.

وی گفت امارات از شش سال پیش درخواست خرید این جنگنده‌ها را داده است.

قرقاش ارتباط خرید جنگنده‌ها با توافق عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آیو را تکذیب کرد.

اخیرا نیویورک تایمز نوشت که ارتش امارات گزارش محرمانه‌ای را از مسئولان آمریکایی درباره پیشرفته‌ترین جنگنده‌ها در جهان دریافت کرده است. بند محرمانه‌ای در معامله عادی‌سازی روابط با اسرائیل درباره دستیابی امارات به سلاح پیشرفته وجود دارد که موجب خشم در تل‌آیو شده است چراکه به عقیده آن‌ها این مسئله برتری نظامی اسرائیل در منطقه را تهدید می‌کند.

به موجب قانون آمریکا فروش سلاح باید  برتری نظامی اسرائیل را در نظر بگیرد.

به رغم اینکه گفته می شود ارتباطی میان صحبت درباره فروش سلاح به امارات با توافق عادی‌سازی روابط وجود ندارد اما مسئولان آمریکایی می‌گویند این توافق راه را برای مذاکرات هموار کرد.

به گفته منابع کوشنر به صورت مستقیم در مذاکرات با امارات و اسرائیل در دوره‌ای که این توافق امضا شد، شرکت کرد.

دو تن از معاونان کنگره اشاره کردند که فروش هرگونه جنگنده‌ای نیاز به بررسی جدی از سوی کنگره دارد. به کمیته‌های ویژه این قراردادها درباره فروش سلاح به امارات خبر داده نشده است.

طرف‌هایی در کنگره ناخرسندی خود را از عدم مشورت با آن‌ها درباره این موضوع اعلام کردند.

یکی از اعضای دموکرات سنای آمریکا گفت: در صورتی که ترامپ همچنان اعتراضات اسرائیل را نادیده بگیرد و برای قرارداد تلاش کند کنگره قطعنامه‌ای را درباره مخالفت با فروش جنگنده‌ها به امارات صادر خواهد کرد. این جنگنده‌ها دارای آخرین سطح از تکنولوژی هستند که "برتری" نظامی اسرائیل را تهدید می‌کند. برای همین معامله بزرگی است.

به گفته سی ان ان، دفتر وزارت خارجه که درباره معاملات سلاح تصمیم می‌گیرد در جریان این معامله قرار نگرفته است.

معاملات سلاح که شامل سامانه‌های دفاعی پیشرفته است به سال‌ها مذاکره نیاز دارد تا به هدف خود برسد.  / ایسنا

کپی