اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

بازگشایی مدارس افغانستان پس از پنج ماه

بازگشایی مدارس افغانستان پس از پنج ماه

منابع خبری گزارش دادند: براساس دستورالعمل اعلام شده توسط وزارت آموزش و پرورش و بهداشت افغانستان، امروز (شنبه) اول شهریور ،مدارس سراسر این کشور پس از پنج ماه تعطیلی به دلیل گسترش ویروس کرونا بازگشایی شد.

 براساس دستور وزارت آموزش و پرورش افغانستان امروز تمام مدارس خصوصی این کشور در کلاس های اول تا دوازدهم و مدارس دولتی کلاس‌های ۱۱ و ۱۲ بازگشایی  شدند و درپی آن دانش آموزان پس از پنج ماه تعطیلی به مدارس بازگشتند. علاوه براین  آموزش های مرتبط با دوره آمادگی و زبان‌های خارجی نیز در کابل بازگشایی شد.

جاده‌ها و کوچه‌های کابل پایتخت پس از پنج ماه خانه نشینی کودکان و نوجوانان امروز پر تردد شد و حال و هوای دیگری پیدا کرد.

وزارت آموزش و پرورش افغانستان دراین زمینه گزارش داد: مدارس بخش خصوصی از تجهیزات و امکانات بیشتری برخورد بوده و به همین دلیل اجازه یافتند با تدابیر بهداشتی در همه سطوح بازگشایی شوند.

در اطلاعیه این وزارتخانه آمده است:  اگر بازگشایی مدارس باعث گسترش دوباره ویروس کرونا نشود،مدارس دولتی نیز به صورت دریجی از کلاس اول تا دهم بازگشایی خواهد شد.

این وزارتخانه تاکید کرد: اگر گزارشی مبنی بر این موضوع دریافت شود که دانش آموزی در مدارس به ویروس کرونا مبتلا شده است، حتی اگر یک نفر هم  باشد امکان دارد در تصمیم برای ادامه  تحصیل دانش آموزان در مدارس تجدید نظر شود.

طبق این گزارش ، دانشگاه‌های افغانستان اعم از خصوصی و دولتی نیز در آخر مردادماه گذشته بازگشایی شده  و اکنون روند آموزش در دانشگاه‌ها به شرایط عادی برگشته است، اما تاکنون گزارشی از افزایش ویروس کرونا ناشی از این اقدام دریافت نشده است.

طبق گزارش امروز( شنبه) وزارت بهداشت افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته ۵۹ مورد  ابتلای جدید به ویروس کرونا در سراسر این کشور ثبت شد اما برای نخستین بار تلفانی در این مدت گزارش نشده است.

اگرچه آمار رسمی وزارت بهداشت افغانستان حاکی است شمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۳۷ هزارو ۹۵۰ نفر رسیده اما نتایج یک تحقیق این وزارتخانه  نشان می دهد که بیش از ۱۰ میلیون نفر در افغانستان به ویروس مبتلا هستند.  / ایرنا

کپی