اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

مصرف «وِیپ» چه مضرات و ترک آن چه مزایایی دارد؟

مصرف «وِیپ» چه مضرات و ترک آن چه مزایایی دارد؟

«وِیپ» جدیدترین محصول صنعت دخانیات، سال ۲۰۰۰ وارد بازار و از ۵ سال اخیر محبوب جوان‌ها شد؛ در ظاهر فاقد تنباکو ولی در واقعیت به واسطه مایعی که به جای تنباکو در مخزن آن وجود دارد، درصد بالاتری از نیکوتین را دارا و بیشتر از سیگارهای عادی مضر است.

شاید نام سیگار الکترونیک برای شما آشنا باشد. همان سیگارهایی که به عنوان سیگارهای بی ضرر و به جای سیگار عادی به فروش می‌رسیدند. وِیپ، نسل جدید همان سیگارها با شکل و شمایلی جدید است.

وِیپ هم مانند سیگارهای الکترونیک، تنباکو ندارد؛ ولی اعتیادآور است. مایعی در مخزن وِیپ قرار می‌گیرد که جای تنباکو را پر می‌کند و نیکوتین را به بدن مصرف‌کننده می‌رساند.
در واقع بعد از تحقیقات بسیاری، اثبات شد سیگارهای الکترونیک بیشتر از سیگارهای عادی ضرر دارند. فیلتر، تنباکو و کاغذ، فاکتورهای مضر در سیگار هستند. حالا در وِیپ این عوامل خلاصه می‌شوند در مایع تنباکو یا قطران. این ماده ۱۰۰ درصد شیمیایی، برای جذاب بودن در بین قشر نوجوان و جوان، درصد بالاتری از نیکوتین را داراست.
در ادامه با ضررهای وِیپ و اتفاق‌هایی که بعد از ترک آن در بدن میافتد، آشنا شوید.

به دردسرش می‌ارزید؟

طبق آماری سایت مدیکال اکسپرس، پسران بیشتر از دختران میل به استعمال دخانیات دارند. در اولین دفعات استعمال، میل به استفاده از ویپ یا سیگار به هر دلیلی می‌تواند باشد غیر از نیاز (اعتیاد) به نیکوتین. بعد از گذشت چند ماه، استفاده از این وسیله تنها به دلیل دریافت نیکوتین است، آن هم نه به اندازه قبل.

بدن درخواست دریافت بیشتری از این ماده مخدر را می‌کند و ما با استفاده بیشتر از وِیپ به آن پاسخ می‌دهیم. به این ترتیب است که اعتیاد در ما شکل می‌گیرد. این روند تا حدی پیش می‌رود که بدن ما در نبود این ماده مخدر از حالت عادی خارج شده و عوارضی مانند سردرد، لرزش دست، استرس، عصبانیت‌های بی‌دلیل و عدم تمرکز را داراست.

حالا دیگر اگر استفاده کنیم خود را در معرض خطراتی مانند بالا بردن درصد ابتلا به سرطان، بیماری‌های روحی (دو قطبی)، بیماری‌های ریوی، کرونا و دیگر بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌دهیم. از لحاظ ظاهر نیز این اعتیاد بر زیبایی دندان‌ها (جرم، زردی و پوسیدگی) و سلامت پوست (تیرگی پوست، کبودی لب، اگزما و پیری) نیز اثر می‌گذارد.
بدن ما تا جوان است می‌تواند آسیب‌های وارده را جبران کند. بنابراین اگر امروز تصمیم به ترک ویپ و دیگر مواد اعتیادآور بگیریم بهتر از فرداها است.

روند ترک وِیپ

۱. بازگشت عملکرد عادی تپش قلب: اولین اثر ترک، با بهبود عملکرد دستگاه قلب و عروق نمود پیدا می‌کند.

۲. سم‌زدایی و دفع نیکوتین از بدن: بعد از مدت کوتاهی، کبد شروع به سم‌زدایی کرده نیکوتین را از بدن دفع می‌کند.

۳. کاهش حمله قلبی: با عملکرد طبیعی قلب، درصد حمله قلبی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

۴. هوشیاری بیشتر حواس: با ترک ویپ، مزه و بوها را بهتر درک می‌شود.

۵. گردش خون بهتر : ترک ویپ، موجب کاهش درصد کلسترول خون و گرفتگی عروق می‌شود.

۶. ترمیم آسیب‌های ریوی: ۹ ماه بعد از ترک وِیپ، آسیب‌های وارده بر ریه ترمیم می‌شود./ ایرنا

گول محصولات دخانی نوپدید را نخورید/ سرطان؛ کمترین پیامد

سیگار الکترونیک خطر ابتلا به کرونا و اعتیاد را بالا می‌برد

دلایل ارتباط ابتلا به کرونا با مصرف دخانیات

 

 

کپی