اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

فرانسه عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق را محکوم کرد

فرانسه عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق را محکوم کرد

فرانسه روز پنجشنبه با توصیف عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق با عنوان «اقدام خطرناک آنکارا»، این عملیات را محکوم کرد.

به نقل از سایت «اسپوتنیک»، فرانسه بمباران مرزهای شمال عراق توسط ترکیه را که منجر به کشته شدن مرزبانان عراقی در استان اربیل شد را محکوم و بر پایبندی آنکارا به حاکمیت عراق تأکید کرد.

«اگنس فون درمول»، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه رسمی اعلام کرد که پاریس این تحولات خطرناک (بمباران ترکیه در مرزهای عراق) را محکوم می‌کند و خواستار آشکار شدن حقیقت است.
وی افزود که همان‌گونه که وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با همتای عراقی خود در بغداد در تاریخ 16 ژوئیه تاکید کرد، پاریس به حاکمیت عراق پایبند است و هرگونه نقض آن را محکوم می کند.
در حمله پهپادی سه شنبه گذشته ترکیه به منطقه «سیدکان» در شمال استان اربیل چهار تن از نیروهای مرزبانی عراق از جمله دو افسر ارشد کشته شدند.
بر اساس برخی گزارش‌ها، در این حمله 20 مرزبان و غیرنظامی عراقی جان باختند.
وزارت امور خارجه عراق این حمله را نقض حاکمیت بغداد و اقدامی خصمانه و در تضاد با قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی سازمان‌دهنده روابط میان کشورها و همچنین بر خلاف اصل حسن همجواری قلمداد کرد، اصلی که باید دلیلی برای اهتمام و تمایل دو کشور به انجام فعالیت امنیتی مشترک در راستای منافع دو جانبه باشد.
وزارت خارجه عراق همچنین «فاتح ییلدیز» سفیر ترکیه در بغداد را احضار و یادداشت اعتراض شدیداللحن دولت عراق را به وی تحویل داد.
«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق نیز سه شنبه شب در بیانیه‌ای حمله پهپادی ترکیه که به کشته شدن شماری از فرماندهان و مرزبانان این کشور انجامید را محکوم و تاکید کرد که برای حل و فصل مسائل موجود در مرزهای دو کشور گفت و گو و مذاکره بهترین راهکار است.
ترکیه از اواخر خرداد گذشته، عملیات «پنجه ببر» را از زمین و هوا در شمال عراق علیه عناصر گروه «پ.ک.ک» آغاز کرده است.
وزارت امور خارجه عراق تاکنون در اعتراض به حملات مکرر ارتش ترکیه به خاک این کشور، چندین بار فاتح ییلدز سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرده است.
ارتش ترکیه اعلام کرد که هدف از عملیات موسوم به پنجه ببر در شمال عراق پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ.ک.ک) است.
با وجود اعتراض‌های گسترده بغداد و کشورهای عربی به آنکارا، عملیات ارتش ترکیه همچنان در شمال عراق ادامه دارد./ ایرنا

کپی