اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

مقاله‌ای که طومار شاه را درهم پیچید

مقاله‌ای که طومار شاه را درهم پیچید

سید فرید قاسمی روزنامه نگاری که پژوهش‌هایش در حوزه تاریخ مطبوعات شناخته می‌شود این دفعه و در کتاب «اخگر انفجار؛ پیش زمینه و پی آمد مقاله ایران و استعمار سرخ و سیاه» به بررسی مدارک تاریخی زمان طاغوت پرداخته است.


نامه‌های ساواک و نقل قول‌های مقامات دولتی پهلوی درباره انتشار مقاله‌ای به‌ نام «ایران و استعمار سرخ و سیاه» که سال 56 به دستور محمدرضا پهلوی نوشته و در روزنامه اطلاعات منتشر شد. مقاله‌ای که با پیگیری‌های امیرعباس هویدا نخست‌وزیر آن روزگار محمدرضا پهلوی نوشته شد و گفته می‌شود علی شعبانی نویسنده آن بود، هرچند که همچنان درباره این مسأله تردیدهای زیادی وجود دارد.
این مقاله که ادبیاتی هتاکانه نسبت به امام خمینی(ره) داشت یکی از عوامل مهم شکل‌گیری انقلاب اسلامی در سال 57 شد، البته قاسمی در این کتاب تنها به این مقاله نمی‌پردازد و مجموعه‌ای از نوشته‌های تحمیلی آن روزگار در مطبوعات را بررسی می‌کند.
به بهانه بررسی این مدارک رویکرد تحمیلی به رسانه‌ها را محکوم و انتشار مقالات تحمیلی به مطبوعات وقت را به‌عنوان یک رویه اشتباه و غیرحرفه‌ای نقد می‌کند.
قاسمی در مقدمه کتاب نوشته است: «آنچه پیش رو دارید درباره نمونه‌ای است از یک مانور ناشیانه که «آغاز شمارش معکوس» شماری قدرت مدار را رقم زده است.
کسانی که حرف روزنامه نگارها را برای عدم چاپ نوشته‌های هتاکانه نشنیدند و 400 روز بعد طومارشان درهم پیچید. با مجموعه حاضر درخواهید یافت که ماجرا به یک تک مقاله ختم نمی‌شود.
در آن روزها زنجیره‌ای از نگارش‌ها را به روزنامه‌ها تحمیل کرده‌انـــــــــــد و با‌وجود ایستادگی شماری از مطبوعاتی‌ها به چاپ سپردند. از این‌رو کتاب مقابــــل شما نقیض/باژگونـــــه روایت‌هایی است که تاکنون انتشار داده‌اند.»


 اخگر انفجار؛ پیش زمینه و پی آمد مقاله ایران و استعمار سرخ و سیاه
نویسنده: سید فرید قاسمی
نشر: جهان
قیمت: 20000 تومان

کپی