اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
ربیعی: اگر ترامپ در مسیر جبران اشتباه های گذشته جدی باشد، استقبال می‌کنیم

تکذیب لغو موقت بخشی از تحریم های ایران

تکذیب لغو موقت بخشی از تحریم های ایران

گروه سیاسی/ سخنگوی وزارت خارجه برخی گمانه زنی‌ها و ادعاها درباره گفت و گوهای ایران و امریکا و توافق برای لغو بخشی از تحریم‌های ضد ایرانی را تکذیب کرد و سخنگوی دولت هم در واکنش به موضع رئیس جمهوری امریکا برای گفت‌وگو با ایران تأکید کرد که اگر ترامپ در مسیر جبران اشتباه های گذشته، جدی باشد، از آن استقبال می‌کنیم.


در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها و از جمله یک روزنامه لبنانی مدعی شده بود که گفت‌وگوهایی بین ایران و امریکا با میانجیگری آلمان در حال انجام است. دیروز هم خبرگزاری ایلنا، به نقل از یک منبع آگاه مدعی شد که «آلمان با همفکری و حمایت انگلستان پیشنهادی را ارائه کرده مبنی بر اینکه در گام نخست امریکا تحریم‌های غیرهدفمند که بیشترین تأثیر اقتصادی را بر زندگی مردم ایران دارد، موقتاً لغو کند. پس از یک گفت‌وگوی کلی در مورد مسائل مربوط به ایران و امریکا و حتی ایران و عربستان، نقاط کور مسائل منطقه‌ای ارزیابی شود.»
دیروز اما سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه این قبیل ادعاها را تکذیب کرد و آنها را خبرسازی‌های غیرواقعی دانست که مشخص نیست با چه اهدافی صورت می‌گیرد. به گزارش «ایران»، وی گفت: بر اساس برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، امریکا موظف است همه تحریم‌هایی را که با خروج خود از برجام مجدداً اعمال کرده است لغو و بلااثر کند. موسوی  با تأکید بر اینکه بعید نیست شکست سیاست‌های تحریمی امریکا موضوع مجادله اروپا و امریکا باشد، اظهار داشت: «آنچه به جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود، آن است که تحریم‌های یکجانبه امریکا غیرقانونی و ظالمانه هستند.»
 این در حالی است که دونالد ترامپ هم به تازگی مدعی شده که در صورت انتخاب دوباره در انتخابات ریاست جمهوری امریکا ظرف چهار هفته با ایران گفت‌وگو می‌کند و به توافق می‌رسد.
علی ربیعی، سخنگوی دولت هم در این باره گفت: «اگر ترامپ در مسیر جبران اشتباه های گذشته جدی باشد، از آن استقبال می‌کنیم، هرچند به نظر نمی‌رسد که ادعای اخیر او، هدفی فراتر از جلب رأی در انتخابات داشته باشد.»
به گزارش ایرنا، ربیعی که روزهای نقاهت خود را در مقابله با بیماری کووید19 سپری می‌کند، در پرسش و پاسخی مکتوب با خبرنگاران، افزود: آقای ترامپ چهار سال فرصت داشت که با انتخاب یک مسیر درست، توافق شده و قانونی، دیپلماسی موفقی را با ایران آغاز کند. او نه تنها این کار را نکرد، بلکه بدترین خطاهای امریکا را در دهه‌های گذشته مرتکب شده است.
او تصریح کرد: حتی اگر ترامپ برای بار دوم انتخاب شود، تا وقتی به سیاست فشار بر ایران ادامه دهد، هیچ موفقیتی در رسیدن به توافق به دست نخواهد آورد. دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با بیان اینکه در صورت تداوم سیاست خصمانه علیه ملت ایران، آماده ایم که مقاومت حداکثری ایران را تا هر زمان که نیاز باشد، ادامه دهیم، تأکید کرد: اگر ترامپ در مسیر جبران اشتباه های گذشته، جدی باشد، از آن استقبال می‌کنیم، اما به نظر نمی‌رسد که ادعای اخیر او، هدفی فراتر از جلب رأی در انتخابات داشته باشد.
ربیعی همچنین ادعای یک افسر اطلاعاتی امریکا درباره دخالت ایران، روسیه و چین در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را بی‌پایه و به منظور استفاده انتخاباتی از ایران‌هراسی توصیف کرد و گفت: همان گونه که بارها تکرار کرده‌ایم، جمهوری اسلامی ایران هیچ علاقه‌ای به مداخله در سیاست‌های حزبی در امریکا ندارد و هیچ مزیتی در برتری یکی از دو حزب امریکا بر دیگری نمی‌بیند.
او درباره پیامدهای ارائه قطعنامه امریکا به شورای امنیت برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران نیز با اشاره به اینکه رژیم امریکا بخوبی می‌داند این تلاش مخرب، قانون گریزانه و بدخواهانه، به ناکامی فاجعه‌آمیز و منزوی کننده دیگری تبدیل خواهد شد، افزود: اصرار امریکایی‌ها به تداوم این مسیر از پیش شکست خورده نمی‌تواند معنایی جز سماجت در برابر پذیرش واقعیت‌ها داشته باشد.  سخنگوی دولت با بیان اینکه جامعه بین‌المللی مصمم در پاسداری از قوانین، توافق ها و مقررات حاکم میان کشورها و سدی بلند و غیرقابل عبور برای امریکا در متزلزل کردن پایه‌های ثبات و امنیت جهانی است، اظهارکرد: جمهوری اسلامی ایران آماده اثبات این موضوع است که کمترین مسامحه‌ای در ارائه پاسخی متناسب و قاطع به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز و غیرقانونی نشان نخواهد داد. ربیعی، هر نوع قطعنامه‌ای در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را غیرقابل قبول و به استهزا گرفتن قوانین بین‌المللی دانست. سخنگوی دولت، درباره حوادث لبنان نیز با بیان اینکه منتظر بررسی‌های دولت لبنان و اعلام نتایج از سوی آن کشور هستیم، ریاکاری امریکا در ادعای کمک به لبنان در حالی که حاضر به لغو تحریم‌های غیرانسانی نیست، مایه نگرانی دانست و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در تماس نزدیک با دولت لبنان، به ارسال کمک‌های بشردوستانه و اقلام مورد نیاز مردم آسیب دیده ادامه خواهد داد.

کپی