اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

زالی: بازگشایی مدارس خطرناک است

زالی: بازگشایی مدارس خطرناک است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران با بیان اینکه مدیریت کرونا در مدارس امکانپذیر نیست، گفت: بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه‌ها از سال تحصیلی جدید مخاطره‌آمیز است، ادارات نیز باید برای مدیریت کرونا از ظرفیت دورکاری مصوب استفاده کنند و میزان رعایت این دستورالعمل در ادارات مختلف ارزیابی می‌شود.

 علیرضا زالی در گفت‌وگو با ایرنا افزود:  کنکور یک موضوع مقطعی است و طی چند روز تمام می‌شود مسأله مهم‌تر اموری است که مدت دار است. در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، اگر شرایط اپیدمی کرونا با همین روند فعلی پیش برود بسیار دور از انتظار است که بتوانیم مدیریت مناسبی برای کنترل اپیدمی حداقل در ترم اول پاییز داشته باشیم با توجه به مفروضاتی که درباره افزایش خطر اپیدمی کرونا در پاییز داریم شرایط مطلوب‌تر از زمان فعلی نخواهد بود.
زالی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در صورت بازگشایی مدارس، آرایش استفاده از حمل و نقل عمومی به شدت تغییر کند. بخش مهمی از تردد در ناوگان حمل و نقل عمومی به ترددهای تحصیلی و آموزشی تخصیص پیدا می‌کند. در صورت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تعداد زیادی از افرادی که اکنون به محل کار نمی‌روند، باید به محل کار بروند و باز هم بار تردد بیشتر می‌شود بنابراین تا زمانی که به صورت قطعی وضعیت بحرانی فعلی را به یک وضعیت با ثبات و پایدار تبدیل نکرده‌ایم هرگونه تصمیم‌گیری برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها اقدام زودرسی است و می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد. باید با منطق بیشتر و توجه به نظرات کارشناسی با این موضوع برخورد کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بر فرض اینکه حتی اگر تا پایان تابستان آمار ابتلا به کرونا کاهش پیدا کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که در پاییز سیمای متفاوتی از کرونا را شاهد نباشیم. احتمال تغییر الگوی اپیدمی کرونا در پاییز دور از انتظار نیست و باید امسال مدل کاملاً متفاوت تحصیلی را در سال تحصیلی جدید دنبال کنیم.
زالی ادامه داد: اغلب مدارس از حداقل‌های زیرساختی حتی یک دستشویی بهداشتی برخوردار نیستند همه مدارس فقط مدارس منطقه یک تهران نیستند، در جنوب شهر تهران بسیاری از مدارس از حداقل‌های بهداشتی هم برخوردار نیستند، جمعیت دانش‌آموزی متراکم‌تری و مشکلات اقتصادی بیشتری هم دارند.

کپی