اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
استعفا پذیرفته شد

قـلـعـه ویــران امـیــر

قـلـعـه ویــران امـیــر
حامد جیرودی خبرنگار

ژنرال بعد از شکست دیروز مقابل استقلال از مربیگری سپاهان اصفهان استعفا کرد

از مدت‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود که امیر قلعه‌نویی به پایان کار خود در سپاهان نزدیک شده اما وقتی موعود بنیادیفر در بین دو نیمه به دلیل اعتراض به پنالتی گرفته شده برای استقلال، حکم به اخراج او از روی نیمکت داد، خود امیر هم فهمید که با زردها به آخر خط رسیده و مأموریتش پایان یافته است. تیمی که ژنرال نقشه‌های فراوانی برای موفقیت در آن کشیده بود. بودجه هنگفت، جذب بازیکنان مختلف و حفظ ستاره‌هایی مانند استنلی کیروش، اتفاقاتی بود که بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال ایران و هواداران سپاهان را متقاعد کرده بود که این تیم می‌تواند به قهرمانی ششم در لیگ برتر دست پیدا کند، ولی اوضاع اصلاً مطابق آنچه سپاهانی‌ها و خود امیر انتظارش را داشتند، پیش نرفت و این تیم تا رتبه پنجم جدول تنزل پیدا کرد تا شانس کسب سهمیه از طریق لیگ برای سپاهان بشدت کاهش پیدا کند. حالا تنها جام حذفی بود که می‌توانست آبی روی آتش باشد و روی ناکامی‌ها سرپوش بگذارد.
قلعه‌نویی که به دلیل بیماری در بازی دور برگشت لیگ برتر مقابل استقلال روی نیمکت تیمش حضور نداشت و غایب بود، این‌بار به آزادی آمد تا در تقابلی مستقیم برابر تیم فرهاد مجیدی قرار بگیرد. کسی که روزگاری شاگرد خودش بود و به دلیل اتفاق‌هایی که در گذشته رخ داده بود، پیروزی در این مسابقه برای هر دو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود و می‌شود گفت که حکم مرگ و زندگی داشت. در این بین، فرهاد که تیمش در بازی لیگ هم برنده شده بود با وجود غیبت نفراتی چون شیخ دیاباته، فرشید اسماعیلی و امیر ارسلان مطهری توانست استقلال را به پیروزی برساند. بردی که هم حکم خلع درجه ژنرال را داشت و هم جایگاه فرهاد را روی نیمکت آبی‌ها تثبیت کرد تا احتمالاً شاهد آغاز دوران تازه‌ای در استقلال باشیم و به این ترتیب یکی از نقاط عطف تاریخ باشگاه استقلال، حدود 20 سال بعد شکل گرفت.
روزهایی که قلعه‌نویی، قهرمانی جام حذفی فصل ۸۱–۸۰ را به عنوان سرمربی موقت استقلال به دست آورد. به این ترتیب امیر که آن روزها 37 ساله بود و از مجیدی 44 ساله فعلی، 7 سال کوچکتر بود، توانست اولین قهرمانی خود در قامت سرمربی را کسب کند. موفقیت‌های قلعه نویی ادامه یافت تا جایی که با 5 قهرمانی در لیگ برتر(3 جام با استقلال و 2 جام با سپاهان) و یک قهرمانی دیگر در جام حذفی با استقلال (87-86) نام خود را به عنوان پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر به ثبت برساند. آخرین قهرمانی استقلال و امیر در لیگ دوازدهم به دست آمد؛ جایی که مجیدی به عنوان کاپیتان استقلال جام قهرمانی را بالای سر برد، اما ژنرال از آن پس دیگر رنگ قهرمانی را ندید.
امیر هر دو مقطع حضورش در تراکتور تا آستانه کسب جام پیش رفت اما این اتفاق نیفتاد. او در لیگ برتر یازدهم با پرشورها نایب قهرمان شد و در جام حذفی فصل 96-95 با تراکتور به فینال رسید اما مغلوب نفت تهران شد. اگر نایب قهرمانی در لیگ‌های هفدهم و هجدهم با ذوب‌آهن و سپاهان را هم به کورس‌های ناموفق قلعه‌نویی اضافه کنیم، مشخص می‌شود که او هفتمین سال دوری از جام را پشت سرگذاشت. او در سال‌های اخیر چند بار اتهام «مهندسی لیگ» را مطرح کرد تا شائبه‌های زیادی در مسیر قهرمانی پرسپولیس ایجاد شود اما خودش نتوانست به موفقیتی دست پیدا کند تا رسانه‌های اصفهانی و نزدیک به سپاهان هم از این موضوع با کنایه یاد کنند و از اینکه سپاهان به خواست او در بازی با پرسپولیس به میدان نرفت و راه سرخ‌ها را هموار کرد، ناراحت باشند.  قلعه‌نویی که تا همین چند ماه پیش تا آستانه بازگشت به نیمکت تیم ملی هم پیش رفت، برای نخستین بار در دوران مربیگری‌اش به دلایل فنی و به عبارتی ناکامی، استعفا کرد. حالا امیر بسان فرشته‌ای است که سقوط کرده و بعید است دیگر جایگاه سابق را در فوتبال ایران به دست آورد.

 

قلعه‌نویی استعفا داد یا استعفا داده شد !؟
اطرافیان قلعه‌نویی می‌گویند او استعفایش را پیش از بازی یک چهارم نهایی جام حذفی مقابل استقلال نوشته بود. آنها مدعی هستند هدف ژنرال حذف استقلال و خداحافظی با برد بوده است. افراد نزدیک به باشگاه سپاهان هم می‌گویند باشگاه از قلعه‌نویی خواسته تا خودش استعفا بدهد و سپاهان مجبور به اخراج او نباشد. حالا و با استعفایی که سر و صدای زیادی داشت و سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به آن اشاره کرد، به طور موقت میگوئل تکسیرا دستیار پرتغالی قلعه‌نویی هدایت این تیم را در دست گرفته، اما با این حال، صدای پای محرم نویدکیا نیز در این تیم شنیده می‌شود و ممکن است که این کاپیتان سابق و محبوب سپاهان هدایت این تیم را برعهده بگیرد. هر چند که احتمال حضور مربیان خارجی از جمله برانکو نیز در این تیم همچنان مطرح است.
کپی