اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

با موسیقی بی‌وفایی نکنید

با موسیقی بی‌وفایی نکنید

 

با موسیقی بی‌وفایی نکنید

 

---

وحید اسداللهی سرپرست گروه موسیقی اسداللهی و نوازنده ناقاره
زمانی که ویروس کرونا شیوع  پیدا کرد و بعد از آن سالن‌های کنسرت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بازگشایی شد، من اولین نفری بودم که با دفتر موسیقی وزارت ارشاد تماس گرفتم و درخواست اجرای صحنه‌ای زنده داشتم اما مشکلاتی در  برگزاری کنسرت هست. به‌عنوان مثال تا پیش از شیوع این بیماری اجاره یکی از سالن‌های کنسرت به مبلغ حدوداً 16 میلیون تومان بود اما در شرایط امروز و استفاده از 50 درصد ظرفیت سالن، قیمت اجاره بهای این سالن 20 تا 22 میلیون تومان شده است، این درحالی است که باید در کنار این اجاره‌بها دستمزد نوازندگان هم پرداخت شود البته من خودم حتی یک ریال را هم از این مبلغ نمی‌خواهم. در واقع بدون افزایش قیمت بلیت و بهره بردن از نیمی از جمعیت سالن و علاوه ‌بر حضور میهمان خود سالن، مجبورهستیم تالار را با قیمتی بالاتر هم اجاره کنیم؛ آیا این اتفاق درستی است!؟
سبک موسیقی ما فولکلور است نه موسیقی پاپ و مخاطبان ما از زعفرانیه به این کنسرت نمی‌آیند. بیشتر مخاطبان موسیقی پاپ شرایط مالی خوبی دارند و در هزینه کردن برای برنامه‌های فرهنگی و هنری امکانات بهتر و بیشتری  دارند اما مخاطبان کنسرت‌های ما مردم عادی هستند و این امکان برایشان میسر نیست و بودجه آنها ضعیف است. حال حساب کنید با این شرایط و بدون اسپانسر چگونه بلیت خود را با مبلغ 300 هزار تومان بفروشم! درخواستی که این دوستان داشته‌اند...
نمی‌دانم چرا این دوستان با تئاتر و سینما رفاقت بهتری دارند اما با موسیقی میانه خوبی ندارند. چندی پیش گروه ما کنسرت آنلاینی برگزار کرد با بیش از 900هزار نفر مخاطب، این اتفاق نشان دهنده آن است که مردم علاقه‌مند به موسیقی فولک هستند و موسیقی ما را دوست دارند اما شرایط مالی شان به گونه‌ای است که نمی‌توانند برای برنامه‌های هنری هزینه کنند، ما هم نباید علیه جامعه خود باشیم بلکه باید دراین شرایط یکدیگر را درک کنیم و کنار هم قرار بگیریم. من هم جزئی از مردم هستم و از دل همین جامعه برخاسته‌ام و می‌خواهم از جیب خودم برای ملتی که دلشان برای موسیقی تنگ شده است کنسرت آنلاین برگزار کنم حتی در یک استودیوی کوچک، ما مردم را دوست داریم و می‌خواهیم در این شرایط برایشان ساز بنوازیم. خواهشم این است با موسیقی بی‌وفایی نکنند و دراین شرایط به همدیگر کمک کنیم. نکته دیگر اینکه این شرایط موجب شده کسانی که موسیقی را بیزنس می‌دانند، شناسایی شوند و مردم با این تعداد از هنرمندان هم آشنا شوند. 50 سال است حرفه‌ام نوازندگی است و از این اتفاقات بسیار دیده‌ام در گذشته هم ازاین جور مسائل بسیار بود اما به مرور زمان مشخص خواهد شد که چه کسی برای مردم کشورش از جیب خود هزینه می‌کند! البته تمام هنرمندان موسیقی فولک از همین خصلت برخوردار هستند و خوشحالم بیزنس در این موسیقی ما رخنه نکرده و همچنان سلامت است.

---

علت عدم استقبال از کنسرت
حسین پرنیا  نوازنده سنتور و آهنگساز

سه نگاه درعدم استقبال از کنسرت‌های موسیقی وجود دارد. نخست استقبال نشدن از سوی هنرمندان و دیگر کمی استقبال از سوی مردم و همچنین عدم کارشناسی از سوی مسئولان ذیربط که این دستورها و بخشنامه‌ها را ابلاغ می‌کنند. مگر می‌توان با چهار بخشنامه  کنسرت‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود! برگزاری این کنسرت‌ها شرایطی دارد و ابتدا آماده کردن بستر برگزاری آن است. مسأله دیگر قیمت بلیت‌های کنسرت است وقتی نیمی از سالن خالی است و بلیتی به فروش نمی‌رسد در قبال آن باید اجاره سالن هم کاهش پیدا کند و دستمزد خواننده و نوازنده نیز کمتر شود. در کنار این مسائل هنرمند باید اجرای برنامه داشته باشد اما با چه پول، تسهیلات و امکاناتی! به نظر من باید ابتدا دولت هنرمندان را تأمین کند تا کنسرت‌ها رایگان شود و مردم رغبت بیشتری برای تماشای این برنامه‌ها داشته باشند. نگاه دیگرعدم استقبال هنرمندان است. به نظر من در شرایطی که کشور دچار بحران‌های شدید بهداشتی است و دستورالعمل‌های بهداشتی در جامعه چندان رعایت نمی‌شود نباید این پروتکل را تنها در مورد کنسرت‌ها تأکید کنیم و اگر هم این دستورالعمل‌ها باید رعایت شود نباید تنها در حد یک بخشنامه باشد بلکه باید عمل شود و امکاناتی به وجود آید که هنرمند از آن استقبال کند. مردمی که با دلار 20 هزار تومان زندگی می‌کنند آیا به نظرشما اولویت‌های زندگی‌شان دیدن یک کنسرت یا نمایش است! به نظر من اگر نظر دولت برگزاری کنسرت‌ها است باید تدبیر اساسی با متخصصین این حوزه داشته باشد.

---

پیکر نحیف هنر و موسیقی تکیده‌تر از قبل
فرزاد مرادی  خواننده گروه موسیقی رستاک

شرایط امروز و شیوع ویروس کرونا به گونه‌ای است که مردم از حضور در اجتماعات نگران و مضطرب هستند. سالن‌های سینما و تئاتر که در روزهای نخست بازگشایی، به نسبت کنسرت‌های موسیقی بیشتر مورد استقبال قرار گرفت، درهفته‌های اخیر از اقبال خوبی برخوردار نیستند. 90درصد مردم شرایط اقتصادی خوبی ندارند و آن 10 درصد باقی مانده هم به‌دلیل همین دل‌نگرانی‌ها در این جمع‌ها حاضر نمی‌شوند. نکته دیگر اینکه برگزاری کنسرت در شرایط 50 درصد از ظرفیت سالن، برای تهیه‌کننده و گروه‌های هنری از نظر اقتصادی به‌صرفه نیست. اگر هم اجاره سالن‌ها با تخفیف‌های فوق‌العاده همراه باشد باز هم هزینه‌های جانبی بسیاری برای برگزاری کنسرت وجود دارد که شامل هیچ تخفیف نیم‌بهایی نمی‌شود. در واقع این روزها پیکر نحیف هنر و موسیقی تکیده‌تر از قبل شده و عملاً برنامه‌های هنری تعطیل است و قوانینی که برای بازگشایی سالن‌ها به اجرا گذاشته‌اند به هیچ‌وجه قابل اجرا نیست.

---

اولویت نخست مسأله اقتصادی
زکریا یوسفی مدرس و نوازنده سازهای کوبه‌ای

شرایط امروز اقتصادی مردم به دلایل مختلف مساعد نیست و همین امر موجب شده مردم گرایش کمتری به آثار فرهنگی و هنری داشته باشند، حتی اگر افرادی علاقه‌مند به موسیقی، سینما و تئاترباشند بازهم این مشکلات وجود دارد و بالاجبار فرهنگ و هنر جز اولویت‌های نخست زندگی‌شان نیست و تلاش‌شان تأمین مایحتاج اولیه خود است. مسأله دیگر نگرانی از حضور در تجمعات است. البته به نظر من می‌توان برای این موضوع تمهیداتی اندیشید و با رعایت فاصله اجتماعی این مشکلات را برطرف کرد اما به نظر من همچنان مسأله اقتصادی در اولویت است نه نگرانی از بیماری و اگر امروز از سینما یا تئاتر بیشتر استقبال می‌شود به این دلیل است؛ اتحادی که بین جامعه سینما وجود دارد در بین قشر موسیقی نبوده یا بسیار کم است.اما با وجود تمامی این مسائل هنرمندان همچنان در تلاش هستند حال مردم جامعه را خوب کنند و اگر اجراهای صحنه‌ای زنده متوقف شده، کنسرت‌های آنلاین برقرار است و درکنار آن دوستان فعال در حوزه موسیقی به تولید آثار در هر ژانر موسیقی می‌پردازند. البته نکته مهم این است که فرهنگ استفاده از این آثار را هم داشته باشیم یعنی مردم خوب ما برای فرهنگ و هنر خود هزینه کنند و به‌راحتی به دانلود یک اثر روی نیاورند. فراموش نکنیم در پس هر یک از این آثار هنری علاوه ‌بر هزینه، زحمات بسیاری کشیده شده است. احترام به هنر و آثار هنری کمک می‌کند تا هنرمند با انگیزه بیشتر به تولید و ارائه آثارش بپردازد.

کپی