اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

احتمال ابتلا به کرونا در مترو کم است

احتمال ابتلا به کرونا در مترو کم است
آرزوکیهان

بیش از ۶ ماه است که بیماری کرونا زندگی روزمره ما را مختل کرده و روش زیستن ما را تغییر داده است. راه‌های زیادی برای مقابله با این ویروس مرگبار ارائه شده که تا حدودی ابتلا به این بیماری را کنترل می‌کند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از نیویورک تایمز، راه‌هایی همچون شستن دست‌ها، استفاده مداوم از ماسک در محیط‌های شلوغ و محل کار، دوری از اجتماعات و… توصیه می‌شود.

اکنون نیویورک تایمز در گزارش جدید خود فاش کرد که در میان شرایط متفاوت که همواره تصور می‌شد متروها محیطی آلوده برای انتقال ویروس هستند این مکان‌ها امن‌تر از خودروها، رستوران‌ها و کلاس‌های درس شناخته شدند.

نیویورک تایمز راز فضای امن مترو را سیستم تهویه هوا توصیف کرده است. به گفته کارشناسان سیستم تهویه هوا در مترو بارها و بارها در طول روز و شب تخلیه شده و هوا در این سیستم درحال چرخش است و به طور متوسط حداقل ۱۸ بار در ساعت در حال تعویض است و این نسبت به کلاس‌های درس که هر ۳ یا ۴ بار در ساعت هوا در آن تخلیه می‌شود بسیار امن‌تر است.

این مشکل در رستوران‌های سرپوشیده نیز وجود دارد. به گفته محققان مشکل تهویه هوا در خودروها نیز به همین صورت است. فیلترهای سیستم‌های تهویه خوردوها به گونه‌‌ای طراحی شده که اغلب هوای بالقوه پر از میکروب را به داخل خودرو افزایش می‌دهند.

مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه کلرادو آمریکا نشان می‌دهد که سیستم‌های تهویه با تصفیه ذرات می‌توانند فضایی مناسب برای مقابله با کرونا را بوجود آورند.
به طور مثال در مترو اگر بیمار کرونایی عطسه یا سرفه کند سیستم تهویه مناسب مترو می‌تواند فورا این هوای آلوده را خارج کرده و هوای تمیز را وارد مترو کند پس اگر مردم در مترو بهداشت دست‌های خود را رعایت کنند احتمال کمتری دارد که به کرونا مبتلا شوند درحالیکه این احتمال در رستوران‌ها و مدارس و فضاهای در بسته دیگر بیشتر است.

می‌توان گفت مکان‌های سرپوشیده با توجه به سیستم تهویه خود بدترین نقاط برای گذراندن وقت در بحبوحه یک بیماری همه گیر هستند. این مکان شامل کافه‌ها و رستوران‌هایی است که مردم تجمع کرده و سیستم تهویه مناسبی نیز ندارند.

«لینسی مار» پروفسور دانشگاه ویرجینای آمریکا در گزارش خود از اهمیت سیستم تهویه هوا سخن گفته است. وی تاکید که باید روی سیستم تهویه هوا متمرکز شویم. این موضوع نیز همچون شستن دست‌ها و استفاده از ماسک در روند مقابله با بیماری کرونا مهم است.

تهویه هوا در خودروهای شخصی برای مهار کرونا

کرونا در این ۵ مکان پرخطر کمین کرده است

ریسک‌فاکتورهای رفتن به رستوران
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

کپی