اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

توصیه انتخاباتی کدخدایی به کاندیداهای 1400:

اگر قبلاً رد صلاحیت شده اید، ثبت‌نام نکنید

اگر قبلاً رد صلاحیت شده اید، ثبت‌نام نکنید

واگذاری نظارت بر انتخابات شوراها به شورای نگهبان، در دوره‌های گذشته رد شده است گروه سیاسی/ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با سؤالات خبرنگاران چند ماه زودتر به مبحث انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 ورود پیدا کرد. او به کسانی که پیش از این در دوره‌های گذشته رد صلاحیت شده بودند پیشنهاد داد که دیگر در انتخابات ثبت‌نام نکنند.

به گزارش خبرنگار «ایران»، نشست خبری دیروز سخنگوی شورای نگهبان برای نخستین بار به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در حیاط این شورا برگزار شد. در این نشست، کدخدایی پس از اعلام مصوبات چند وقت اخیر شورای نگهبان پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد. او در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات جدید آیت‌الله جنتی درباره ضرورت نظارت دائمی شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس گفت: نظارت یک امر عقلانی است که در قانون اساسی و سیاست‌های رهبری هم آمده است. در گذشته قانونی برای تشکیل هیأتی به منظور نظارت بر عملکرد نمایندگان تصویب شد اما آن هیأت کارآیی نداشته است. در چنین وضعیتی پیشنهاد می‌شود که یک مکانیزم نظارتی دقیق‌تری باشد نه اینکه الزاماً نظارت به دست شورای نگهبان باشد. طبیعتاً در شورای نگهبان ما هر چهار سال یکبار این نظارت‌ها را داریم.
اصلاح قانون انتخابات پرسش دیگر خبرنگاران بود که کدخدایی در پاسخ به آن ابراز امیدواری کرد که مجلس همت کرده و هرچه زودتر مصوبه را برای اعلام نظر این شورا آماده کند. کدخدایی این را هم گفت که علاوه بر قانون انتخابات مباحث دیگری مثل وجود احزاب می‌تواند در توسعه بحث‌های انتخاباتی ما مؤثر باشد اما الزاماً بحث احزاب با تصویب قانون حل نمی‌شود و ما نیازمند ارتقای فرهنگ حزبی هستیم؛ این موضع شخصی من است نه شورای نگهبان. باید همه دستگاه‌ها برای حل مشکلات اراده جدی داشته باشند تا بتوانیم برخی از مباحثی را که در هنگام انتخابات به وجود می‌آید حل کنیم‌. کدخدایی درباره تصمیمات اخذ شده برای برگزاری انتخابات به‌صورت الکترونیکی هم گفت: در این زمینه تحول خاصی اتفاق نیفتاده، البته با توجه به شرایط کرونایی رسیدگی‌ها در این روند شدت یافته است تا بتوانیم از طریق الکترونیکی هم اقدام کنیم. دوستان ما در وزارت کشور کارهای خوبی انجام دادند که امیدواریم به نتیجه‌ای برسد. آنچه مهم است سلامت انتخابات و پاسداری از رأی مردم است و چه انتخابات الکترونیکی باشد یا به روش سنتی برگزار شود، باید نگاهمان پاسداری از آرای مردم باشد.
او درباره برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس یازدهم هم گفت: معاون وزیر کشور یکشنبه شب در این زمینه با من صحبت کردند و ظاهراً ستاد ملی مقابله با کرونا، اجازه برگزاری این انتخابات را داده است اما نظر رسمی ستاد به دست ما نرسیده است. هر مرحله‌ای که وزارت کشور در این زمینه به نتیجه برسند که سلامت مردم به خطر نیفتد ما آماده همکاری هستیم. با توجه به اینکه حوزه‌ها کم است و تنها ۱۲ نماینده باید انتخاب شوند، شاید برای برگزاری این انتخابات تدابیری اندیشیده شود که از اجتماعات جلوگیری شود.
کدخدایی در ادامه در خصوص اعلام زودهنگام برخی از اسامی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، گفت: شورای نگهبان هنوز درگیر انتخابات نشده و در این زمینه ورود نکرده و اقدامی نیز نکرده است. از جهات قانونی افراد می‌توانند در هر زمان ثبت‌نام کنند اما می‌توان توصیه کرد افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده‌اند، دیگر ثبت‌نام نکنند.
نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراها
وی در خصوص واگذاری نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا به شورای نگهبان (موضوع طرحی در مجلس) گفت: دوستانمان در مجلس چنین نظری دارند. یعنی می‌گویند با توجه به اینکه مجلس سازوکار نظارت مؤثر در بحث انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را ندارد، این کار را به شورای نگهبان واگذار کنند. در مصوبات مشابهی که در سال‌های گذشته برایمان ارسال شده بود، اعضای شورای نگهبان اشکال اصل ۹۹ گرفتند چون در آنجا به‌صورت حصری نظارت بر انتخابات را به عهده شورای نگهبان نهاده است، از این جهت ما این ایراد را در گذشته گرفته‌ایم باید منتظر طرح مجلس باشیم اگر مثل طرح‌های گذشته باشد، شورای نگهبان آن را قبول نخواهد کرد.
وی در واکنش به اظهارات «علی مطهری» مبنی بر اینکه نظرات پژوهشکده شورای نگهبان استقلال مجلس را گرفته است، گفت: پژوهشکده شورای نگهبان یک پژوهشکده علمی است و استقلال قوای سه گانه را مخدوش نکرده است و این حرف خنده دار است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چگونه فردی در یک دوره انتخابات تأیید صلاحیت و در دوره دیگری ردصلاحیت می‌شود، گفت: درباره صلاحیت افراد در شورای نگهبان رأی‌گیری می‌شود؛ یک دوره شاید تشخیص دهند که فردی رجل سیاسی است و در دوره دیگری شاید این تشخیص را ندهند. موارد رد صلاحیت را به خود افراد اعلام کردیم و ای کاش قانون این اجازه را می‌داد که نسبت به افرادی که ادعاهایی را مطرح می‌کنند، به‌صورت شفاف مواردشان را اعلام کنیم.
کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا درباره طرح گشایش اقتصادی، دولت با شورای نگهبان مشورت کرده است، گفت: لزومی ندارد دولت محترم در مباحث اقتصادی با ما مشورتی داشته باشد و صرفاً اگر طرحی تصویب شود ما ورود می‌کنیم.

کپی