اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

کشته شدن کادر درمان فرانسه در نیجر
تیراندازی مردان مسلح در پارک ملی نیجر 8 کشته بر جا گذاشت که 6 نفر از آنها فرانسوی بودند. این گروه مسلح که هنوز هویت‌شان مشخص نیست با ورود به این پارک در حومه شهر «نیامی» به سمت مردم شلیک کردند. براساس آخرین گزارش‌ها 6 فرانسوی کشته شده کادر درمانی و دو کشته دیگر  یک راننده و راهنمای باغ وحش بوده‌اند،هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

 

---

بازداشت منتقد میلیاردر
مقامات چین، «جیمی لی» میلیاردر هنگ کنگی و یکی از منتقدان دو آتشه پکن را به اتهام تبانی با نیروهای خارجی و نقض قوانین جدید امنیتی بازداشت کردند.
به گفته «مارک سیمون» از مشاوران این میلیاردر، او ساعت هفت صبح امروز در خانه‌اش توسط مأموران امنیتی دستگیر شده است. براساس آخرین گزارش‌ها شماری از کارمندان رسانه‌ای «لی» نیز در بازداشت بسر می‌برند. بنا بر اعلام یک منبع امنیتی، از جمله اتهامات جرایم این میلیاردر تهدید امنیت ملی و کلاهبرداری است.
«جیمی لی» صاحب امتیاز روزنامه «اپل دیلی» و مجله «نکست» بوده که هر دو حامی دموکراسی و منتقد دولت پکن هستند. او تنها میلیاردری است که حاضر به انتقاد از دولت چین شده و به همین دلیل بسیاری از مردم هنگ کنگ لقب قهرمان به او داده‌اند.

 

---

شکایت از بن سلمان
پس از شکایت سعد الجبری از محمد بن سلمان در دادگاهی در واشنگتن، این دادگاه ولیعهد عربستان را احضار کرد. الجبری که پیشتر در وزارت اطلاعات عربستان کار می‌کرده و چند سالی است در کانادا به سر می‌برد، ولیعهد عربستان را متهم کرده، دو هفته بعد از قتل خاشقجی جوخه تروری را نیز برای قتل او به کانادا فرستاده بوده است.

 

---

آشوب در بلاروس
در پی اعلام نتایج انتخابات بلاروس و پیروزی الکساندر لوکاشنکو خیابان‌های این کشور تبدیل به صحنه اعتراض‌ها شد. وی در انتخابات با 80.2 درصد آرا به پیروزی رسیده است؛ اما معترضان این نتیجه را نمی‌پذیرند. تا ظهر امروز در نتیجه درگیری‌ها بین پلیس و معترضان در این کشور یک نفر کشته و 200 نفر زخمی شده بودند.
 

20 میلیون مبتلا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 20 میلیون و 40 هزار و 924 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 734 هزار و 247 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 5 میلیون و 199 هزار و 524 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 165 هزار و 617 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با 3 میلیون و 35 هزار و 589 نفر مبتلا و 101 هزار و 136 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با 2 میلیون و 217 هزار و 645 مبتلا و 44 هزار و 499 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است؛ در رتبه چهارم هم روسیه با 892 هزار و 654 مبتلا و 15 هزار و یک قربانی کووید19 قراردارد. آفریقای جنوبی هم با 559 هزار و 859 مورد ابتلا و 10 هزار و 408 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی نشسته است.

کپی