اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان:

میزان تقاضا و اهدای پلاسما در اصفهان همسنگ است

میزان تقاضا و اهدای پلاسما در اصفهان همسنگ است

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: تقاضای پلاسما در مراکز درمانی به همان میزان اهدای پلاسماست و همین امر باعث شده ذخیره و بانک پلاسمایی برای آینده نداشته باشیم که نگران کننده است.

مجید زینلی با دعوت بهبودیافتگان کرونا به اهدای پلاسما اظهار داشت: همواره، دهه محرم با نذر خیران اصفهانی در اهدا خون همراه بوده است؛ در این روزها که اهدای خون و پلاسما می‌تواند جان افراد را نجات بخشد انتظار می‌رود شهروندان در یک بسیج عمومی با نذر سلامت نسبت به اهدای خون و پلاسما اقدام کنند.

وی افزود: پلاسما درمانی به عنوان روش کمک درمانی می‌تواند در روزهای نخست بیماری کرونا مؤثر واقع شود؛ درخواست مراکز درمانی بر اهمیت این موضوع صحه می‌گذارد.

ترویج فرهنگ اهدای خون و پلاسما به ویژه در شرایط بحرانی کنونی

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با تاکید بر ترویج فرهنگ اهدای خون و پلاسما به ویژه در شرایط بحرانی کنونی تصریح کرد: شرایط اهدا پلاسما نسبت به اهدای خون ویژه است و فرد اهدا کننده پلاسما باید بهبودیافته کرونا با شرایط ویژه و مورد تأیید پزشک مخصوص انتقال خون باشد.

وی با اشاره به اینکه روزانه ۱۰ واحد پلاسما در مرکز انتقال خون پل خواجوی اصفهان اهدا می‌شود، اضافه کرد: این میزان پلاسمای اهدا شده بلافاصله مورد استفاده مراکز درمانی بیماران کرونا قرار می‌گیرد؛ از آنجا که ممکن است یک مرکز درمانی به چند واحد پلاسما نیاز داشته باشد نمی‌توان برآوردی دقیق از میزان متوسط نیاز پلاسما در استان داشت؛ بنابراین لازم است بهبودیافتگان کرونا در نذر سلامت نسبت به اهدای پلاسما پیش قدم شوند.

میزان تقاضای پلاسما با میزان اهدا توسط بهبودیافتگان در استان اصفهان برابر است

زینلی با اشاره به اینکه میزان تقاضای پلاسما با میزان اهدا توسط بهبودیافتگان در استان اصفهان برابر است، گفت: پلاسما قابلیت ذخیره سازی دارد؛ علت اینکه ذخیره سازی پلاسما در استان اصفهان صفر است این است که تقاضا با اهدا برابر است و چیزی برای ذخیره باقی نمی‌ماند.

روشی برای مصونیت اهداکنندگان از ابتلای مجدد به نوع شدید کرونا

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه این بیماری مصونیت ندارد بهبودیافته گان کرونا با اهدای پلاسما می‌توانند علاوه بر نجات جان افراد دیگر چنانچه مجدداً خودشان درگیر بیماری شدند با این روش کمک درمانی می‌توانند از ابتلاء به انواع شدید آن جلوگیری کنند ضمن اینکه اهدای پلاسما موجب جایگزینی سریع میزان آنتی بادی اهدا شده توسط بدن و تقویت مجدد سیستم ایمنی می‌شود./ مهر

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی