اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

۲۱۳ نفر در بلاروس دستگیر شدند

۲۱۳ نفر در بلاروس دستگیر شدند

سازمان دیده‌بان حقوق بشر «وسنا» بلاروس از دستگیری ۲۱۳ نفر در جریان اعتراضات در این کشور خبر داد.

سازمان دیده بان حقوق بشر «وسنا» بلاروس روز دوشنبه در بیانیه ای در کانال تلگرام خود اعلام کرد: سازمان وسنا تا ساعت ۱۰ صبح امروز از دستگیری دست کم ۲۱۳ نفر در جریان اعتراضات دیشب اطلاع یافته است.

بر اساس این بیانیه، بیشترین بازداشت ها در مینسک پایتخت بلاروس صورت گرفت و ۱۱۰ نفر در این شهر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

بیش از ۴۰ نفر از این افراد در نزدیکی حوزه های رای گیری دستگیر شده اند که اکثر آنان را ناظران تشکیل می دهند و حدود ۷۰ نفر هم در جریان اعتراضات دستگیر شدند.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز یکشنبه برگزار شد و کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس امروز اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه شمارش آراء، الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری این کشور با کسب ۸۰ درصد آراء پیروز شده است.

در بیانیه سازمان وسنا همچنین از دستگیری بیش از ۱۵ ناظر و نیز شماری از معتراضان و خبرنگاران در شهرهای گومل، گارانوویچ، گرودنو، ویتبسک، ماگیلف و چند شهر دیگر بلاروس خبر داده شده است.

  بر اساس گزارش رسانه های روسی، خیابان های مرکزی مینسک عصر روز گذشته صحنه اعتراضات گسترده بود و نیروهای شورشی در چند مورد از گاز اشکل آور و اسپری گاز فلفل برای پراکنده کردن معترضان استفاده کردند.

ارتش بلاروس هم برای کمک به آرام کردن اوضاع در چند نقطه مینسک مستقر شده و دست کم ۲۰ کامیون ارتش این کشور حامیان سربازان برای این منظور در خیابان های مرکزی مینسک مستقر شده اند.

پیشترخبرگزاری تاس هم بامداد امروز به نقل از والنتین استفانوویچ رئیس سازمان دیده بان حقوق بشر وسنا بلاروس خاطرنشان کرده بود در مرکز مینسک در جریان اعتراضات، یک نفر کشته شده است.

در همین حال سخنگوی وزارت کشور بلاروس در گفت وگو با خبرگزاری تاس روسیه، کشته شدن فردی در اعتراضات مینسک را تکذیب کرد.

اولگا چمدانووا خاطرنشان کرد که در حوادث شبانه روز اخیر هیچکس کشته نشده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی بلتابای بلاروس، ایوان نوسکویچ رئیس کمیته پیگیری قضایی بلاروس امروز اعلام کرد که در مورد ناآرامی های گسترده در بلاروس پرونده کیفری تشکیل شده است.

به گفته وی، در جریان خشونت ها و ناآرامی های شبانه روز اخیر دهها مامور امنیتی مصدوم شدند.

نوسکویچ خاطرنشان کرد که تحقیقات در مورد جرایم صورت گرفته جریان دارد و افرادی که در ناآرامیها شرکت کرده و اعمال خلاف قانون مرتکب شده باشند از ۸ تا ۱۰ سال زندانی خواهند شد.  / ایرنا

کپی