اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
مدیر روابط عمومی اداره‌کل بهزیستی استان خبر داد

شناسایی ۵ معتاد متجاهر مشکوک به کرونا در همدان

شناسایی ۵ معتاد متجاهر مشکوک به کرونا در همدان

مدیر روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان همدان گفت: پنج نفر از معتادان متجاهری که توسط نیروی انتظامی جمع آوری شده و به مرکز ماده ۱۶ بهزیستی تحویل داده شدند، مشکوک ابتلا به کروناویروس بودند.

حجت‌الله حاتمی  بیان کرد: یکی از مراکز حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی، مرکز ماده ۱۶ یا مرکز درمان و بازتوانی ماده ۱۶ است، این مراکز ویژه معتادانی است که اصطلاحاً به آنها معتادان متجاهر گفته می شود یعنی معتادانی که تمایلی به ترک ندارند و دستگاه قضایی و نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی با دستور استانداری و شورای تأمین اقدام به جمع آوری آنها می کند.

وی ادامه داد: این افراد پس از جمع آوری توسط نیروی انتظامی و تأییدیه های بهداشتی در تنها مرکز ماده ۱۶ بهزیستی استان ساماندهی می شوند و در آنجا بحث درمان و بازتوانی آنها در یک دوره سه ماهه یا نهایت شش ماهه پیگیری می شود.

حاتمی افزود: از زمان شیوع کرونا حدود پنج نفر از معتادان متجاهری که به مرکز ماده ۱۶ تحویل داده شدند، مشکوک ابتلا به ویروس کرونا بودند که مراحل درمان و قرنطینه برای آنها انجام شد و بهبود یافتند و در سایر مراکز ما هیچ موردی از ابتلا به کروناویروس مشاهده نشده است.

مدیر روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان همدان خاطرنشان کرد: این مرکز صرفاً برای یک دوره است و معتادی که برای بار دوم مجدداً جمع آوری شود از نظر قانون معتادی نیست که نیازمند درمان باشد بلکه مجرم است و باید تحویل زندان داده شود.

وی در رابطه با سایر مراکز بهزیستی در حوزه اعتیاد بیان کرد: بهزیستی در حوزه اعتیاد در چند بخش فعالیت دارد؛ در بخش پیشگیری از اعتیاد، طی برنامه اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد در محیط های مختلف فعال است، در بحث درمان و بازتوانایی اعتیاد در بخش کاهش آسیب، مراکزی هست که در آنجا خدمات کاهش آسیب ارائه می شود. این مرکز برای معتادانی است که نمی خواهند ترک کنند و دارای رفتار پرخطر هستند و در آنجا به آنها خدماتی ارائه می شود که آسیب آنها برای خود و اطرافیانشان را به حداقل برسانیم.

حاتمی اضافه کرد: در این مراکز به آنها یک وعده غذای گرم می دهیم و خدمات بهداشتی، درمانی، روانشناسی، مددکاری و مصرف دارو به این افراد ارائه می شود. 

وی با بیان اینکه مراکز اقامتی میان مدت یا کمپ ها ویژه افراد خودمعرف است، توضیح داد: در این مراکز معتادان تحت نظر پزشک دارو مصرف می کنند و با همراهی روانشناس سیر درمانی آنها طی می شود. در آنجا درمان، درمان پرهیزمدار است و ۲۱ روز تا یک ماه با قابلیت تمدید دوره باید در مراکز بمانند و سم زدایی شوند.

حاتمی گفت: دو اصطلاح ترک و بهبودی با هم متفاوت است؛ افراد پس از مراجعه به مراکز اقامتی میان مدت صرفاً ترک کرده و بهبود پیدا نکرده اند چراکه بهبودی یک فرآیند طولانی مدت است و هنگامی که فرد سم زدایی می شود باید بهبودی مستمر ادامه پیدا کند و شرایطی فراهم شود که خانواده و اجتماع در کنار هم قرار بگیرند تا بستر مناسب حضور فرد در جامعه را فراهم کنند./ ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی