اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دستگاهی که از راه دور بر بیماران کرونایی نظارت می کند

دستگاهی که از راه دور بر بیماران کرونایی نظارت می کند

یک استارتاپ هندی، نوعی دستگاه پوشیدنی ابداع کرده است که می‌تواند نشانه‌های ابتلا به کووید-۱۹ را از راه دور بررسی کند.

 با ادامه شیوع کووید-۱۹، تقاضا برای دستگاه کوچک، مقرون به صرفه‌ و دقیق پزشکی که دما، اکسیژن، ضربان قلب و تنفس را مورد بررسی قرار می‌دهند، افزایش می‌یابد. در این راستا، یک استارتاپ فعال در حوزه سلامت که در هند قرار دارد، دستگاه جدید ابداع کرده و قصد دارد آن را به بیمارستان‌های دولتی و خصوصی ارائه دهد.

این دستگاه موسوم به "OXY2"، امکان بررسی بیمار از راه دور را فراهم می‌کند. این دستگاه قابل حمل و بی‌سیم، روی انگشت بیمار قرار می‌گیرد و داده‌ها را به تلفن همراه می‌فرستد. دمای بدن، از زیر بغل بیمار بررسی می‌شود اما سطح اکسیژن خون و پارامترهای دیگر، از روی انگشت او مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

یکی از مزایای OXY2 این است که از باتری سکه‌ای نیرو می‌گیرد و می‌تواند جایگزین خوبی برای مانیتورهای بزرگ کنار بیماران باشد که در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پروفسور "مهاناسانکار سیواپراکاسام"(Mohanasankar Sivaprakasam)، از پژوهشگران این پروژه گفت: OXY2، یک دستگاه پزشکی است که می‌تواند جایگزین مانیتورهای بزرگ و پرهزینه کنار بیماران شود. اگرچه در حال حاضر، محصولات مشابهی نیز در بازار وجود دارند اما OXY2 می‌تواند نتایج دقیق‌تری ارائه دهد. با وجود این دستگاه و امکان بررسی از راه دور، دیگر نیازی نیست که پزشکان برای ارزیابی وضعیت بیمار، حتما در کنار او باشند.

از این دستگاه می‌توان در خانه، بیمارستان‌ها و مراکز درمان کووید- ۱۹ استفاده کرد. OXY2 به سادگی پوشیده می‌شود و می‌تواند داده‌های به دست آمده در مورد وضعیت بیمار را با بلوتوث به تلفن همراه منتقل کند تا به کمک یک اپلیکیشن ارزیابی شوند./ایسنا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی