اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تولید کنندگانی که تسلیم کرونا نشدند

تولید کنندگانی که تسلیم کرونا نشدند

در روزهای شیوع ویروس کرونا و نیاز شدید مردم به استفاده از ماسک، کارگاه‌های تولیدی با رعایت استانداردهای لازم، نقش موثری در تامین ماسک مورد نیاز همشهریان ایفا کردند و از سویی مانع بیکاری کارکنان خود شدند، برخی از این کارگاه‌های تولیدی با تغییر خط تولید و یا مواردی از این دست سعی کردند که علاوه بر تولید ماسک مورد نیاز شهروندان مانع بیکاری کارگران نیز شدند.

بنا بر گفته مدیر عامل یک کارگاه تولید کالای خواب در گناباد، با شیوع ویروس کرونا، بخشی از خط تولید این کارخانه به منظور تامین ماسک مورد نیاز همشهریان به تولید ماسک اختصاص یافت.

چند ماهی است که مجبور هستیم خود را به زندگی با شرایط ویژه‌ای که شیوع ویروس کرونا به ما تحمیل کرده‌ است، سازگار کنیم و این روزها آنچه بیش از پیش توصیه می‌شود استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس است و شاید در هیچ برهه‌ زمانی دیگری نیاز به استفاده از ماسک تا این حد ضروری نبوده‌ است.

در روزهای اولیه شیوع این بیماری تا حدودی کمبود ماسک و اقلام بهداشتی احساس می‌شد اما با روی کار آمدن تولیدی‌های مختلف و تلاش شبانه‌ روزی بسیاری از کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و خیرین که به صورت خود جوش وارد عرصه تولید ماسک شدند این کمبود تا حدودی برطرف شد.

کارگاه‌هایی که تولید ماسک و اقلام بهداشتی را وارد گردونه تولید کردند

یک کارگاه تولیدی کالای خواب ، یکی از این کارخانه‌ها است. شیوع ویروس کرونا تهدیدی برای تعطیلی این واحد تولیدی بود اما تفکری خلاق و احساس مسئولیت اجتماعی باعث شد که این تهدید به فرصت تبدیل شود و نه تنها کار تعطیل نشد بلکه تولید ماسک و اقلام بهداشتی را نیز وارد گردونه تولید خود کرد.

مدیر عامل این کارگاه تولیدی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی بسیاری از کسب و کارها شد و دقیقا آغاز شیوع این ویروس همزمان با روزهای آخر سال و پیک کاری و اوج سفارشات مشتریان بود و با توجه به اینکه هنوز تصمیمی مبنی بر تعطیلی واحدهای تولیدی اتخاذ نشده‌ بود، تصمیم گرفتم تا حدودی محیط کار را برای کارکنان  کارگاه ایمن کنم که در همین راستا برای تهیه ماسک به داروخانه رفتم اما ازدحام مردم جلو داروخانه و گه گاهی نیز درگیری لفظی مردم با مسئول مربوطه خود نشان از کمبود ماسک و مواد ضد عفونی کننده بود.

وی ادامه داد: به چند داروخانه دیگر هم سر زدم اما اوضاع همین بود. در همین لحظه احساس کردم آنچه در حال حاضر نیاز مردم است، ماسک و اقلام بهداشتی است.

بیکاری کارکنان کارگاه که بخشی از آن را معلولان و زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دادند، دغدغه من بود

محسن حیدری‌نیا عنوان کرد: دغدغه بیکاری کارکنان کارگاه که بخشی از آن را معلولان عزیز و زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند از یک طرف و از طرف دیگر با توجه به اینکه مواد اولیه‌ای که برای تولیدات خود استفاده می‌کنیم قسمتی از آن لایه‌هایی است که برای تولید ماسک و گان استفاده می‌شود، باعث شد که ذهن من به سمت و سوی تولید ماسک سوق پیدا کند و تصمیم گرفتم کار تولید ماسک و گان بهداشتی را شروع کنم؛ فقط باید برای مهمترین بخش آن یعنی تهیه زیر ساخت‌های لازم و بهداشتی اقدام می‌کردم.

مدیر عامل این کارگاه تولیدی افزود: طی تحقیقاتی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که گاز اوزون موثرترین شیوه ضد عفونی از طرف سازمان بهداشت جهانی معرفی شده‌ است که این گاز را تهیه کردیم همچنین در بحرانی‌ترین شرایط که هیچ ماشینی حاضر نبود از مشهد یا تهران خارج شود لامپ UV را تهیه و نصب کردیم و موفق شدیم همزمان به سه شیوه یو وی، اتوکلاو و گاز اوزون محصولاتمان را ضد عفونی کنیم.

وی گفت: اولویت اول ما تولید ماسک بوده که علاوه بر ماسک‌های معمولی ماسک مخصوص ناشنوایان و ماسک شیلد دار را نیز تولید کردیم. در مراحل بعدی و با توجه به نیاز، تولید گان بهداشتی را نیز اضافه کردیم که شامل گان پنج تکه، گان خلبانی یک تکه، گان واتر پروف ضد آب و اسید برای اشخاصی که در کار تدفین هستند همچنین تولید آستین و پیش‌بند برای نانوایی‌ها و آرایشگرها و هر صنفی که در خط تولید هستند از جمله تولیدات دیگری است که در کنار تولید ماسک به آن پرداختیم.

حیدری‌نیا اظهار کرد: سعی کردیم در تمامی محصولات علاوه بر کیفیت مناسب، قیمت هم عادلانه باشد و چه زمانی که تقاضا برای ماسک زیاد بود و چه زمانی که تقاضا کم بوده، همیشه قیمت محصول را ثابت نگه داشته‌ایم.

وی یادآور شد: در ابتدای کار انتقاداتی بر بعضی محصولات وارد بود اما در جهت رفع آن تلاش کردیم و رضایت‌مندی مشتری از اولویت‌های اول ماست و هنوز هم اگر مشتری عزیزی هست که از محصولات ما ناراضی بوده می‌تواند انتقادش را به ما منتقل کرده تا در جهت مرجوع کردن یا تعویض آن اقدام کنیم.

مدیر عامل این کارگاه تولیدی با اشاره به استقبال خوب همشهریان از ماسک و سایر اقلام بهداشتی بیان کرد: از همان ابتدای کار متقاضیانی از سایر شهرها از جمله تهران، اصفهان و شهرهای اطراف داشتیم که سعی کردیم بعد از تامین نیاز بیمارستان و خانه‌های بهداشت گناباد و روستاهای شهرستان، محصولات را به سایر شهرها نیز ارسال کنیم.

روزانه بالغ بر ۵۰۰۰ ماسک کارگاهی در گناباد تولید می‌شود

حیدری‌نیا تصریح کرد: تا کنون بالغ بر بالغ بر ۲۰۰ هزار لباس گان برای شهرهای مختلف فرستاده‌ایم و هر روز به آمار متقاضیان افزوده می‌شود و در حال حاضر نیز روزانه بیش از ۴۰۰۰ و بعضی روزها نیز تا ۵۰۰۰ ماسک تولید می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که این ماسک‌ها در کجا عرضه می‌شوند، گفت: علاوه بر عرضه مستقیم در دفتر کارخانه، فروش آنلاین نیز داریم و تمامی محصولات در سایت کارگاه نیز ارائه شده‌ است و قابلیت ارسال به سراسر کشور را نیز داریم.

یکی از مهمترین دغدغه‌های این کارآفرین نمونه ایجاد کار و فرصت‌های شغلی برای زنان سرپرست خانوار و افرادی بوده که دچار معلولیت هستند و یا به دلیل بیماری خاص نمی‌توانند در بیرون از منزل کار کنند که وی سعی کرده‌ است با فراهم کردن زمینه‌های اشتغال این افراد در منزل، باری از روی دوششان بردارد تا این افراد نیز بتوانند علاوه بر اشتغال نقش اجتماعی موثری در جامعه ایفا کنند.

طبق آمار ارائه شده حدود ۲۰ درصد کارکنان کارگاه زنان سرپرست خانوار و ۲۰ درصد نیز معلولان هستند

محمد حسن غلامی یکی از کارکنانی‌ است که به دلیل بیماری خاصی که دارد قادر نیست در بیرون از منزل کار کند و از منزل، گروه تولیدی را همراهی می‌کند.

غلامی که بیش از ۵ سال سابقه کاری دارد و در حال حاضر در منزل به همراه همسرش مشغول دوخت ماسک است در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: شرایط دوخت ماسک با بقیه کالاهای تولیدی متفاوت است و باید کاملا بهداشتی باشد که سعی کرده‌ایم تا حد امکان موازین بهداشتی لازم را رعایت کنیم.

وی با اشاره به نقش موثری که این کارگاه تولیدی در اشتغال‌زایی برایش داشته‌ است، اظهار کرد: اوایل که به دوخت ماسک زیاد وارد نبودیم تولید کمتر بود اما در حال حاضر به طور متوسط روزی ۲۵۰ تا ۳۰۰ عدد ماسک تولید می‌کنیم.

احمد علی مینایی از دیگر کارکنانی است که این در  این کارگاه تولیدی مشغول به کار است و به گفته خودش مهمترین انگیزه‌اش از کار تولید ماسک، کمک به همشهریان و هموطنان در این شرایط خاص است.

مینایی عنوان کرد: اوایل که شروع به تولید کردیم تجربه چندانی در این زمینه نداشتیم اما با صبر و حوصله و همچنین وجدان کاری سعی کردیم به هر نحو که شده کار را پیش ببریم و خوشبختانه در حال حاضر و با گذشت چندین ماه از کار، تجربه کافی کسب کرده‌ایم و با قوت قلبی بیش از پیش مشغول تهیه ماسک هستیم تا شاید بتوانیم گرهی از کار همشهریان باز کنیم.

مینایی در ادامه گفت: درست است که کار تولید ماسک برایم اشتغال ایجاد کرده‌ است اما امیدوارم که این شرایط سخت هر چه سریع‌تر به پایان برسد و هیچ وقت شاهد بیماری و روزهای سخت برای همشهریان و هموطنانم نباشم.

در زمینه ماسک در شهرستان کمبودی نداریم

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت گناباد نیز با اشاره به نقش موثر کارگاه‌های تولیدی در تامین نیاز ماسک مورد نیاز همشهریان گفت: تولیدات کارگاهی شاید به قوت تولیدات صنعتی نباشند اما این کارگاه‌ها تا حد امکان با دارا بودن استانداردهای لازم توانسته‌اند نقش چشمگیری در تولید ماسک مورد نیاز شهروندان داشته باشند.

ایزدی اظهار کرد: ماسک‌های صنعتی بیشتر برای مناطق حساس و مناطقی که بیشتر در معرض شیوع بیماری هستند، توصیه می‌شوند و برای کاربردهای روزانه ماسک‌های کارگاهی گزینه خوبی هستند و قیمت آن نیز تا حدودی نسبت به ماسک‌های صنعتی مناسب‌تر است.

وی این کارگاره تولیدی کالای خواب و کانون کار و زندگی خراسان رضوی کاخک را مهمترین کارگاه‌های تولید ماسک در گناباد برشمرد که از همان روزهای ابتدای شیوع ویروس کرونا کار تولید را شروع کرده و همچنان نیز فعال هستند.

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت گناباد خاطر نشان کرد: در حال حاضر در شهرستان گناباد در زمینه ماسک و مواد ضد عفونی‌ کننده کمبودی نداریم.

بدون شک این روزها تهیه ماسک یکی از بزرگترین دغدغه‌های بسیاری از خانواده‌ها مخصوصا اقشار کم‌ درآمد است و شاید هر کسی توان تهیه ماسک‌های صنعتی را نداشته باشد و یا ممکن است ماسک‌های صنعتی پاسخگوی نیاز تمامی شهروندان نباشد که در این صورت نقش مثبت کارگاه‌های تولید ماسک به عنوان تامین‌کننده ماسک مورد نیاز شهروندان که باری مهم از روی دوش تولید کنندگان صنعتی برداشتند کاملا واضح است. در همین راستا پرداختن به مطالبات و نیازمندی‌های این تولید کنندگان قطعا گامی رو به جلو در جهت برطرف کردن کاستی‌ها و ضعف‌های احتمالی خواهد بود./ ایسنا

آخرین اخبار کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی