اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

ایلام چگونه استان برتر در ایجاد اشتغال شد؟

ایلام چگونه استان برتر در ایجاد اشتغال شد؟
قاسم سلیمانی‌دشتکی استاندار ایلام

ایلام از استانی محروم با نرخ بیکاری بالای 17 درصد اکنون جزو سه استان برتر کشور در ایجاد اشتغال محسوب می شود و میزان بیکاری بر اساس داده های مرکز آمار ایران در این استان در سه ماهه نخست بهار 99 به 6/5 درصد رسیده است. جای پرسش است که این موفقیت چگونه حاصل شده است؟ در این مسیر پرفراز و نشیب اولین مانع بر سر راه توسعه استان عدم سرمایه گذاری و بوروکراسی دست و پاگیر بوده که در این منطقه ایجاد شده بود.

در این راستا، محور کارها را بر ایجاد سرمایه گذاری و شکستن سد بوروکراسی و موانع پیش رو گذاشتیم.
تأکیداتی که فقط در حد حرف و شعار باقی نماند بلکه ایجاد سازوکارهای مشخص با بخشنامه‌های سفت و سخت به ادارات در جهت ایجاد تسهیل در راه سرمایه گذاری، ایجاد طرح های بی نام، احیای ظرفیت ها و مشوق های سرمایه گذاری در مناطق مرزی، دیدار و دعوت از سرمایه گذاران شرکت های بزرگ، دعوت از هیأت‌ها و تیم ارشد اقتصادی کشور به استان، دیپلماسی فعال با بنیادها و نهادهای قدرتمند در جهت ایجاد سرمایه گذاری در استان، تشکیل ستاد و قرارگاه های سازندگی و محرومیت زدایی و ... باعث شد تا با رفع موانع بر سر راه سرمایه گذاری، ایلام در بهار ۹۸ به عنوان امن ترین استان کشور برای سرمایه گذاری در کشور معرفی شود.
به دنبال این فضای امن و مطلوب برای کسب و کار، شاهد رشد بالای ۲۰۰ درصدی سرمایه گذاری در استان بودیم به طوری که بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، ایلام در سال ۹۸ به عنوان یکی از استان‌های برتر و موفق کشور در این زمینه معرفی شد. بنابراین، در وضعیتی که کشور با شدیدترین انواع تحریم های ظالمانه و مضاف بر آن جو سنگین کرونا و به تبع آن شرایط سخت مالی مواجه است امروز شاهد سرمایه گذاری ۴۹ هزار میلیارد تومانی ظرف ۳۴ ماه گذشته هستیم.
خروجی این حجم عظیم سرمایه گذاری که تقریباً برابری می کند با ۱۰۰ برابر بودجه عمرانی استان سبب آماده‌ شدن بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در حال افتتاح و یا در مرحله شروع به کار شد.
در این راستا، ظرف یکی دو ماه گذشته شاهد افتتاح و شروع به کار قریب ۱۳ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه مهم در استان توسط رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس در حوزه وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی بوده ایم و در اواخر ماه جاری نیز در حوزه انرژی شاهد افتتاح فاز دوم پتروشیمی ایلام با ابرپروژه الفین سیزدهم به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع غرب کشور با حضور رئیس جمهوری خواهیم بود.
مجموعه این تلاش ها و اقدامات که نتیجه عملکرد نظام و همه مسئولان استان محسوب می‌شود منجر به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در استان گردید. به گواه مرکز آمار ایران، به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام نرخ بیکاری در کشور، نرخ بیکاری استان از بالای ۱۷ درصد در سال ۹۱ و قبل از دولت تدبیر و امید به ۱۱.۶ درصد در پایان دولت یازدهم و امروز در سه ماهه بهار ۹۹ به ۶.۵ درصد کاهش یافته و ایلام در این زمینه جزو ۳ استان موفق کشور معرفی شده است.
البته این بدان معنا نیست که بیکاری در استان ریشه کن شده است بلکه هنوز آمار بیکاری استان به ویژه در بین جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بسیار بالا است اما از آنجا که نحوه محاسبه نرخ بیکاری برای همه کشور یکسان است می توان چنین ادعا داشت که استان ایلام به نسبت دیگر استان‌های کشور در این زمینه فعالیت های قابل قبول تری برای ایجاد اشتغال و مبارزه با بیکاری انجام داده است که نمونه هایی از آن در بالا ذکر شد.
علاوه بر این، در سالی که به نام سال جهش تولید نامگذاری شده است شاهد احیای ۱۰۰ واحد تولیدی در استان و اضافه شدن آنها به چرخه تولید و کسب رتبه سوم عملکرد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در کشور هستیم.
در این زمینه موفقیت‌های ارزشمند دیگری نیز در حوزه تقسیمات کشوری چون ایجاد بخش دشت عباس، تبدیل بخش هلیلان به شهرستان، ایجاد چند شهر مرکز بخش و اخیراً تصویب شهرستان شدن بخش چوار در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت و همچنین در حوزه مرزی کسب مجوز گذر مرزی چیلات و بازارچه های مرزی چیلات و چنگوله و ... حاصل شده است.
همچنین می توان به کارهای بزرگ دیگر چون اتصال استان به شبکه ریلی کشور، ایجاد دو آزادراه حمیل، مهران، کربلا و پل زال، چیلات، نجف اشرف، تحول در حوزه آب و خاک و کشاورزی، فراهم شدن مقدمات ایجاد پتروشیمی مهران، دره شهر و هلیلان و دیگر پروژه های مهم حوزه نفت و گاز و پتروشیمی از جمله کسب مجوز ایجاد دو شهرک تخصصی صنایع پایین دستی یکی در جنب پتروشیمی دهلران تحت حمایت دولت و دیگری با مشارکت هلدینگ ایرانیان و بخش خصوصی به نام پارک ملی پروپیلن اشاره کرد.
گفتنی است که تنها در شهرک تخصصی صنایع پایین دستی که با مشارکت‌ هلدینگ ایرانیان و بخش خصوصی انجام می شود حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم نیز ایجاد خواهدشد.

کپی