اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

استاندار کرمان: تسهیلات کرونا تا سقف ۱۶ میلیون تومان نیاز به ضامن ندارد

استاندار کرمان: تسهیلات کرونا تا سقف ۱۶ میلیون تومان نیاز به ضامن ندارد

استاندار کرمان گفت: تسهیلات کرونا تا سقف ۱۶ میلیون تومان نیاز به ضامن ندارد و متقاضیان می‌توانند با سفته و چک شخصی نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

محمدجواد فدائی روز یکشنبه در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا افزود: در جلسه قبل ستاد کرونا سازمان صمت، ظرفیت تولید روزانه ماسک در استان را ۲۰۰ هزار عدد اعلام کرد و مقرر شد تا دانشگاه علوم پزشکی کرمان میزان نیاز روزانه استان را بررسی و به ستاد اعلام کنند.

وی با اشاره به اعلام نیاز ماسک روزانه استان تا ۴۰۰ هزار عدد و گفته رئیس سازمان صمت استان مبنی بر خرید یک دستگاه تولید ماسک توسط واحد تولیدی عنوان کرد: با ورود این دستگاه به خط تولید تا سه هفته آینده ظرفیت تولید ماسک استان به ۳۵۰ هزار عدد در روز خواهد رسید که براساس بررسی دانشگاه علوم پزشکی هنوز ۵۰ هزار عدد دیگر نیاز است.
دکتر فدائی برخی اظهار نظرها در خصوص صحبت‌های وی در خصوص عزاداری محرم را ناآگاهانه دانست و ادامه داد: در مورد مراسم محرم و همه موضوعات مربوط به کرونا گفته‌ایم که مرجع اصلی ما ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا است و براساس دستورالعمل آنها عمل می‌کنیم.
وی افزود: تصمیمات ستاد استانی منشا ستاد ملی دارد و هیچ وقت اینگونه نبوده که در استان بخواهیم بدون هماهنگی ستاد ملی تصمیم بگیریم به ویژه مباحث محرم که ستاد ملی، که منتظر دستورالعمل آنها بودیم.
استاندار کرمان ادامه داد: من در ارتباط با صحبت یکی از خبرنگاران که بیان کردند، با وجود همه محدودیت‌هایی که در برگزاری مراسم گذاشته می‌شود اما مردم کار خودشان را انجام می‌دهند و علاقه‌مند اهل بیت هستند، بحثی مربوط به امر به معروف و نهی از منکر مطرح کردم که به جای این حرف، سعی کنیم همه وظایف شرعی خودمان را انجام دهیم و وظیفه شرعی ما اکنون آیا این است که مراسم مشابه سال قبل برگزار کنیم یا به شکل دیگری باشد و این صحبت را از باب امر به معروف گفتم.
فدائی ادامه داد: اما بعضی اظهارنظر کردند که من اظهار فضل می‌کنم و در مسائل غیرتخصصی وارد شده‌ام، ضمن اینکه من در حکم وارد نشدم و موضوع را مطرح کردم.
وی خاطرنشان کرد: من عنوان کردم اگر کسی مبتلا به بیماری کرونا باشد یا احتمال بدهد مبتلا است و در مراسم عزاداری حضور یابد و باعث ابتلای دیگری شود، اضرار به غیر است. استاندار کرمان استاندار کرمان بیان کرد: اولا ما تابع دستورالعمل‌های ملی هستیم و ثانیا اگر ما ضوابط ملی و استانی را رعایت نکرده و موجب بیماری برخی عزاداران شویم این اشکال دارد.
فدائی عنوان کرد: دستورالعمل ملی در مورد مراسم عزاداری محرم و صفر ابلاغ شده و وظایف دستگاه‌ها نیز مشخص است، محور کارها هم در کارگروهی با مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی قرار دارد.
وی به نکات اصلی در این دستورالعمل ملی اشاره داشت و گفت: برنامه‌ریزی برگزاری مراسم دارای مجوز کارگروه، صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله‌گذاری دو متر و تجمعات حداقلی است، رعایت کاهش ساعت مراسم تا دو ساعت بوده و جابجایی هیات و دسته‌روی ممنوع عنوان شده است.
استاندار کرمان افزود: استفاده از طبل و سنج در مراسم ممنوع بوده و افراد با وسایل شخصی می‌توانند در هیات حضور یابند، استفاده از ماسک به صورت مستمر باید باشد و نماز در مساجد نیز حداکثر یک ساعت با یک چهارم ظرفیت و رعایت ماسک و فاصله و همراه داشتن وسایل شخصی بلامانع است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با اشاره به اهم مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و تاکید بر سختگیری در بازرسی‌ها و مجازات برای متخلفان از شیوه‌نامه‌های بهداشتی عنوان کرد: خوشبختانه استان کرمان از جهت بازرسی‌ها و برخورد با متخلفان به خوبی پیش رفته است.
محمدصادق بصیری، همچنین از تصویب و ابلاغ آیین‌نامه‌های بهداشتی ویژه عزاداری ایام محرم و صفر از سوی وزیر کشور و بحث و تبادل نظر در خصوص آنها در ستاد ملی مقابله با کروناویروس خبر داد و گفت: هماهنگی لازم بین برگزارکنندگان و نهادها به منظور اجرای دقیق شیوه‌نامه‌های محرم باید صورت گیرد./ ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی