اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

موسوی : عامل بمباران هیروشیما و ناکازاکی مدعی مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی است

موسوی : عامل بمباران هیروشیما و ناکازاکی مدعی مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی است

سخنگوی وزارت امور خارجه با ذکر جمله‌ "شاید واقعه هرگز یک بار نیست" از ویلیام فاکنر تاکید کرد: عامل بمباران هیروشیما و ناکازاکی دولتی است که به جای پاسخگویی مدعی یکه‌تازِ مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی است.

سید عباس موسوی روز یکشنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:«واقعه یک بار باشد یا بیش؛ بمباران اتمی بیش از یک بار بود. بمباران هیروشیما و ناکازاکی هنوز در خاطرات مردم ژاپن و جهان موج می زند. طُرفه آنکه عامل هر دو، دولتی است که به جای پاسخگویی، مدعی یکه تازِ مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی است!»

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به ترتیب ۶ و ۹ اوت ۱۹۴۵ دو عملیات اتمی بودند که در زمان جنگ جهانی دوم به دستور هری ترومن رییس‌ جمهوری وقت آمریکا علیه امپراتوری ژاپن انجام گرفتند.

در این دو عملیات دو بمب اتمی به فاصله سه روز روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی انداخته شد که باعث ویرانی و کشتار گسترده شهروندان این دو شهر شد. حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که  از این تعداد ۲۰۰۰۰ نفر نظامی  و بقیه شهروندان غیرنظامی بودند.

بیش از ۱۰۰ هزار نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیو اکتیو جان خود را از دست دادند.

بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناگازاکی تا به امروز تنها موارد استفاده جنگی از سلاح هسته‌ای در جهان است./

کپی