اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

موافقت با شرایط خطرناک طالبان
اعضای لویه جرگه مشورتی افغانستان، با آزادی 400 زندانی خطرناک طالبان به منظور آغاز مذاکرات صلح بین الافغانی و رعایت مصلحت عمومی موافقت کردند. نمایندگان حاضر در قطعنامه 25 ماده‌ای خود ضمن تأکید بر اینکه زندانیان خارجی تنها با اخذ ضمانت نامه معتبر از کشورهای خود مجوز آزادی می‌گیرند، خواستار تضمین مذاکرات مستقیم و فوری در صورت اجرای این پیش شرط شدند.

 

---

سرنوشت عجیب یک پایگاه نظامی
پایگاه نظامی شوروی سابق در 35 کیلومتری شمال شرق پراگ که در زمان حمله نیروهای شوروی در سال 1968 به چکسلواکی اشغال شده بود، از 5 سال پیش زیستگاه حیوانات شده است.
با توجه به گونه‌های گیاهی موجود در این اراضی، دانشمندان کاملاً محتاطانه گونه‌های جانوری را انتخاب کرده و به این منطقه می‌فرستند تا تنها علف‌های هرز را بخورند. در حال حاضر شمار زیادی اسب وحشی، گاومیش و گونه‌های مشابه آنها در این پایگاه زندگی می‌کنند و قرار است تا چند سال آینده اراضی دیگری  به این زییستگاه جانوری اضافه شود.

 

---

ورود فرانسه به فاجعه نفتی
درپی نشت نفت یک کشتی ژاپنی در آب‌های جزیره موریس در جنوب غربی اقیانوس هند و اعلام وضعیت اضطراری از سوی مقامات این جزیره و درخواست کمک‌های بین‌المللی، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد، تجهیزات و نیروی انسانی متخصص به این منطقه می‌فرستد تا برای مهار این فاجعه زیست محیطی به مقامات موریس کمک کنند.

 

---

محکومیت 2 آمریکایی در ونزوئلا
دادگاهی در ونزوئلا دو نفر از سربازان سابق نیروی ویژه امریکا را به‌دلیل مشارکت در پرونده کودتا برای سرنگونی نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا به 20 سال حبس محکوم کرد. دادستان ارشد ونزوئلا در پیامی توئیتری اعلام کرد، دو نیروی ویژه سابق امریکا با نام‌های «لوک دنمن» و «ایرن بری» اعتراف کردند در عملیات چهارم ماه مه علیه دولت ونزوئلا دست داشتند.

 

---

کرونا همچنان می تازد
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 19 میلیون و 824 هزار و 39 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 729 هزار و 910 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 5 میلیون و 150 هزار و 60 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 165 هزار و 74 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با 3 میلیون و 13 هزار و 369 نفر مبتلا و 100 هزار و 543 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با 2 میلیون و 156 هزار و 756 مبتلا و 43 هزار و 498 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است؛ در رتبه چهارم هم روسیه با 887 هزار و 536 مبتلا و 14 هزار و 931 قربانی کووید19 قراردارد. آفریقای جنوبی هم با 553 هزار و 188 مورد ابتلا و 10 هزار و 210 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی نشسته است.

کپی