اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

نذر خون در محرم و صفر

نذر خون در محرم و صفر

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از مردم خواست امسال با توجه به شرایط ویژه ماه‌های محرم و صفر اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند و تأکید کرد: محرم تا اربعین امسال فرصتی ارزشمند برای افزایش ذخایر مورد نیاز خون و پلاسمای بهبودیافتگان کووید۱۹ است.

به گزارش ایسنا، پیمان عشقی از بهبود سطح ذخایر و افزایش اهدای خون خبر داد و گفت: هم‌اکنون ۱۳ تا ۱۵ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش آمار اهدای خون داریم. وی ذخایر فعلی خون را قابل قبول خواند و یادآور شد: نیاز استان‌ها در قالب شبکه خون‌رسانی تأمین می‌شود تا اگر سطح ذخایر در استانی با هر وضعیتی از شیوع کرونا کاهش یافت از دیگر استان‌ها به آنها خون ارسال شود.
وی به باور غلطی اشاره کرد که موجب کاهش اهدای خون شده است و گفت: برخی فکر می‌کنند اگر در این روزها خون اهدا کنند به کرونا مبتلا می‌شوند در صورتی که این باور نادرست است. مراکز انتقال خون با مراکز درمانی تفاوت بسیاری دارد و میزبان سالم‌ترین افراد جامعه است.
عشقی در خصوص نتایج کارآزمایی بالینی پلاسمادرمانی در ایران گفت: این نتایج کاملاً امیدوار‌کننده است. پلاسمادرمانی در فاز اول بیماری یعنی زمانی که ویروس در حال تکثیر در بدن است مؤثرتر است. در فاز حاد بیماری آثار پلاسمادرمانی کمتر است اما طبق بررسی‌های به عمل آمده در ۱۱ بیمارستان کشور مشخص شده است که این روش درمانی حتی در بیماران بسیار بدحال نیز مؤثر است. مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت:در امریکا ۳۰۰۰ مرکز در حال پلاسما درمانی هستند و ایتالیا، کانادا، استرالیا و کره جنوبی نیز در حال اقدام هستند.
وی گفت: بهبودیافتگان کووید۱۹ این باور نادرست که اهدای پلاسما آنتی بادی خون آنان را کاهش می‌دهد فراموش کنند و نگران امکان ابتلای مجدد به کرونا به‌دلیل اهدای پلاسما نباشند. عشقی از حضور ۵۴۰۰ داوطلب اهدای پلاسما در مراکز اهدای پلاسما در ۲۴ استان کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۴۳۰۰ نفر موفق به اهدای پلاسمای خود شده‌اند.
کپی