اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

معاون کل وزارت بهداشت:

وضعیت کل ایران قرمز است

وضعیت کل ایران قرمز است

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه کاهش آمار مرگ و میر کرونا از اعداد بالاتر از ۲۰۰ به حدود ۱۵۰ چندان خوشحالی ندارد؛ زیرا هنوز هم آمار فوتی‌ها سه رقمی است، گفت: متأسفانه کاهش اندک در آمار مرگ و میر، بساط جاده چالوس و جوجه و... را راه انداخته است؛ در حالی که در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا اکنون عدد مرگ و میر کرونا به صفر یا اعداد تک رقمی رسیده است.

 
به گزارش ایسنا ایرج حریرچی افزود: در ملبورن زدن ماسک اجباری است، ۸ شب تا ۵ صبح حکومت نظامی است و هرکس از خانه خارج شود باید برگه داشته باشد که اعلام کند به کجا می‌رود و حتماً باید خروج از منزل به یک دلیل کاملاً موجه صورت گرفته باشد، هر فرد تا شعاع حداکثر ۵ کیلومتری می‌تواند تردد کند، مهمانی‌ها و ... محدود شده. این موارد در حالی است که می‌شنویم برخی از ما بهتران برای حضور در میهمانی، تست کرونا می‌دهند و سپس در میهمانی حاضر می‌شوند.
وی با تأکید بر اینکه ماسک به تنهایی کافی نیست و شیلد هم نمی‌تواند جایگزین ماسک باشد، تأکید کرد: در مسابقات فوتبال نیز گاهی می‌بینیم فرد ماسک ندارد، اما شیلد زده که از فدراسیون ورزشی پزشکی می‌خواهیم این موضوع و لزوم زدن ماسک را متذکر شوند. اگر کسی ماسک بزند اما به محلی پرتردد و پر تراکم برود، درست نیست. تجمعات خلاف پروتکل‌های بهداشتی است.
حریرچی همچنین با اشاره به اهمیت ماه محرم و اشتیاق برای شرکت در مجالس عزاداری این ماه، افزود: زمانی که حضرت علی (ع) ضربت خوردند یک پزشک کلیمی را در آن شرایط بر بالین ایشان آوردند؛ ما قبل از اینکه وزیر، معاون وزیر و... باشیم یک بچه هیأتی هستیم؛ پس خواهش می‌کنم ما را به اندازه آن طبیب یهودی قبول داشته باشید. زمانی که می‌گوییم تجمع مضر است و خط قرمز ما این موضوع است،  نگران هستیم که در آن دنیا به ما بگویند شما مسئول بودید و یک بچه هیأتی تب کرد و فوت کرد، یک پیرغلام امام حسین به عزاداری رفت و مبتلا شد و فوت کرد.
حریرچی گفت: ما مطمئن هستیم هیأت‌ها و مردم این پروتکل‌ها را سفت و سخت تر از سایر گروه‌ها اجرا خواهند کرد. از برخی دیگر نیز خواهش می‌کنم از مقام معظم رهبری و مراجع جلو نزنند؛ وقتی مقام معظم رهبری که سید اولاد پیغمبر هستند فرمودند هرچه ستاد ملی کرونا بگوید، حتماً به نوعی روضه برگزار خواهند کرد که شخصی سخنرانی کند و شخصی مستمع باشد. جوانان نباید از رهبر، آیت‌الله سیستانی و... جلو بزنند، نباید حرفی بزنیم که بعداً شرمنده شویم . باید به مسأله محرم به اندازه خود پرداخت، نمی‌شود عروسی و سفر و... برقرار کنیم، اما برای محرم کاری نکنیم؛ باید متعادل رفتار کنیم. اصل بر این است که هرگونه تجمع مناسب نیست، به ما فشار می‌آورند کنکور را تعطیل کنیم اما به شمال سفر می‌کنند!
وی درباره رنگ بندی منطقه‌ای کرونا، گفت: تا زمانی که آمار مرگ و میر سه رقمی است، کل ایران قرمز است و همه در هر نقطه‌ای باید نکات را رعایت کنند. تا زمانی که این ویروس حتی در یک نفر وجود داشته باشد شرایط کشور ما و دنیا متفاوت و سخت است. نباید فکر کنیم راه مقابله با ویروس در بیمارستان است. راه مقابله با کرونا تغییر رفتار اجتماعی است.

کپی