اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

روسیه: انفجار بیروت را سیاسی نکنید

روسیه: انفجار بیروت را سیاسی نکنید

سفیر روسیه در بیروت نسبت به شکل‌گیری یک درگیری گسترده میان حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی هشدار داد.

 به نقل از خبرگزاری فرانسه، الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در بیروت در سخنانی با اشاره به تهدیدهای متقابل میان رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان، اظهار کرد: تنش همچنان پابرجا است و هر روز اخبار نگران کننده‌ای در این باره منتشر می‌شود، به همین دلیل اکنون مهم است که مانع تشدید تنش شد؛ چراکه شکل‌گیری احتمالی یک جنگ گسترده به سود هیچ یک از طرف‌ها (حزب‌الله و اسرائیل) نخواهد بود.

وی افزود: گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه حزب‌الله یا اسرائیل ممکن است برای منحرف کردن توجه‌ها از مشکلات داخلی‌شان، تصمیم به منفجر کردن اوضاع بگیرند، اما با توجه به ضررهای بزرگی که به دوطرف وارد خواهد شد، مقابله گسترده اوضاع را برای همه بحرانی کرده و به مشکلات و دشواری‌های آنها می‌افزاید.

زاسپکین پیشتر شکل‌گیری جنگ گسترده میان حزب الله و اسرائیل را بعید دانسته بود.

سفیر روسیه گفت: دستگاه های امنیتی لبنان قادر به تحقیق درباره انفجار بندر بیروت هستند و تمامی ابزارهای لازم برای این کار را در اختیار دارند. آنچه در این بندر رخ داد ۹۰ درصد و حتی بیشتر واضح و روشن است و نیاز به تلاش فوق‌العاده ندارد.

زاسپکین به "خطر سیاسی کردن این موضوع" اشاره و تصریح کرد: فعالیت‌های آمریکا و انگلیس در سال‌های اخیر در تریبون‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که از طریق کار با یک دستگاه خاص، اهداف سیاسی بزرگ حاصل می شود، همانطور که در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اتفاق افتاد. بنابراین ما از کسانی که خواستار این مسأله هستند می‌خواهیم موضوع را سیاسی نکرده و از آن برای اهداف سیاسی سوء استفاده نکنند.

این مقام روس ادامه داد: کسی که به یک دادگاه بین‌المللی فرامی خواند، مشخص است که مواضع دیگری از بین‌المللی کردن وضعیت لبنان دارد و ما این مساله را رد می‌کنیم و نمی خواهیم چیزی علیه حاکمیت لبنان وجود داشته باشد. بنابراین باید همکاری و حمایت بشردوستانه بدون سیاسی کاری باشد.
وی همچنین تأکید کرد که درصورت مطرح شدن موضوع بین‌المللی کردن بحران لبنان، روسیه با این مسأله مخالفت خواهد کرد.

سفیر روسیه در بیروت خاطرنشان کرد: صحبت درباره وجود سلاح‌های حزب‌الله در بندر بیروت صحت ندارد، آنها می خواهند از هر اتفاقی که در جهان رخ می دهد علیه حزب‌الله استفاده کنند و ما در روسیه از این موضع رنج می‌بریم. ما می دانیم که آمریکا شروط غیرممکنی برای حزب‌الله و سلاح آن دارد و هیچ زمینه‌ای برای تحقق این خواسته‌ها در شرایط کنونی وجود ندارد.

زاسپکین همچنین افزود: نقش فرانسه بر طرح‌های دیگر متمرکز شده است و نتایج کنفرانس جدید به زودی مشخص خواهد شد و امیدواریم مثبت باشد تا در تمامی شروط غیرممکن مذکور بازنگری شود و امکان تلاش بر پایه سازندگی فراهم شود. مسأله مهم تغییر به سمت لبنان بهتر و دستیابی به کمک‌های خارجی اما بدون عبور از خطوط قرمز در زمینه نقش حزب‌الله و سلاح آن است. از نظر ما هرگونه تنشی مردود است و ما پیشتر آنچه در عراق، سوریه و لیبی رخ داده را مشاهده کردیم و آمریکایی‌های موفق به تحقق تمامی اهدافشان نشدند.

وی در پایان گفت: بیمارستان صحرایی و تیم اورژانس روسیه حسب شرایط در لبنان باقی خواهند ماند.  / ایسنا

کپی