اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

رئیس پارلمان طبرق امروز به مصر می‌رود

رئیس پارلمان طبرق امروز به مصر می‌رود

منابع لیبیایی اعلام کردند که رئیس پارلمان شرق لیبی (طبرق) امروز (یکشنبه) به مصر سفر می‌کند.

منابع آگاه به سایت "الساعة 24" اعلام کردند که عقیله صالح، رئیس پارلمان شرق لیبی برای دیدار با مقامات مصری، امروز به قاهره می‌رود.

آمریکا طی روزهای گذشته پیشنهاد میانجی‌گری کردن برای حل بحران لیبی و حل و فصل اوضاع کنونی پیرامون سرت و الجفره در سایه لشکرکشی‌های نیروهای حامی و وابسته به دولت وفاق را مطرح کرد.

منابع اعلام کردند، واشنگتن از طریق سفارت آمریکا و فرماندهی آمریکا در آفریقا "آفریکام" به ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر پیشنهاد داده که از دو شهر سرت و الجفره عقب‌نشینی کنند تا پس از آن، توافق آتش‌بس امضا شود.

منابع اعلام کردند، واشنگتن از طریق إعمال فشارها طی دوره آتی، تلاش خواهد کرد تا این "پیشنهاد نامتوازن" خود را به پیش ببرد. آمریکا همچنین خواهان باز کردن پرونده نفتی شده، اما ضمانت‌ها یا شرط و شروط‌هایی را برای شرکت نفت نگذاشته که درآمدهای آن به دست فائز السراج، نخست وزیر دولت وفاق ملی نرسد تا وی از این اموال برای شبه نظامیان خود استفاده کند.

منابع عنوان داشتند، واشنگتن از لشکرکشی‌های ترکیه در اطراف سرت و الجفره برای دیکته کردن پیشنهادهای جانبدارانه خود به نفع دولت وفاق بهره‌برداری می‌کند و هدفش این است که منافع خود را با پمپاژ نفت در بازارهای بین المللی و استفاده از شرکت‌هایش، بازستاند.

در همین حال، سفارت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که مدیر شورای امنیت ملی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و سفیر این کشور رایزنی‌هایی از طریق ویدئوکنفرانس با مسئولان لیبیایی داشتند تا شرایط را به سمت برداشتن گام‌های ملموس و فوری به منظور دست‌یابی به راه حل خلع سلاح کردن در منطقه سرت و الجفره و بازگشایی بخش نفت لیبی با شفافیت کامل، سوق دهند.  / ایسنا

کپی