اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کاهش چشمگیر وقوع حریق در منابع طبیعی کرمانشاه

کاهش چشمگیر وقوع حریق در منابع طبیعی کرمانشاه

جانشین فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از کاهش چشمگیر وقوع حریق در منابع طبیعی استان از ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

فرشید سنجری اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون 17 فقره حریق در عرصه‌های منابع طبیعی استان به وقوع پیوسته، درحالیکه این تعداد در مدت مشابه سال گذشته 48 فقره بود.

سنجری با بیان اینکه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 28 درصدی سطوح دچار حریق در منابع طبیعی استان را شاهد هستیم، گفت: در جریان حریق های رخ داده در منابع طبیعی استان از ابتدای سال تاکنون 110 هکتار از منابع طبیعی استان در آتش سوخته، در حالیکه سال گذشته تا همین وقت‌ها در مجموع  129.5 هکتار از منابع طبیعی استان طعمه حریق شده بود.

جانشین فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: امسال بیشترین حریق را در مناطق مرتعی و مرتع مشجر شهرستانهای غربی استان شامل اورامانات، گیلانغرب، سرپلذهاب و کرمانشاه داشتیم.

سنجری در ادامه با بیان اینکه امسال عمده حریق های حادث شده در منابع طبیعی استان در مناطقی غیراز مناطق بحرانی و نیمه بحرانی بوده، گفت: بیشترین حریق ها در مناطق مرزی رخ داده که نمی توانیم دخالت زیادی در آنها داشته باشیم و به دلیل عدم دسترسی به مناطق  مستعد حریق در آن سوی مرز در کشور همسایه عراق نمی توانیم طرحهای احداث آتش‌بر و یا حذف سرشاخه‌های خشک را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس آنالیزهای پنج ساله 255 نقطه بحرانی و نیمه‌بحرانی از حیث حریق در استان کرمانشاه شناسایی شده که اقدامات پیشگیرانه لازم برای مقابله با وقوع حریق و یا تلاش برای اطفای سریع حریق در این مناطق را انجام داده ایم، به نحوی‌که شاهد کاهش وقوع حریق در منابع طبیعی استان هم از نظر تعداد و هم از نظر سطوح هستیم.

به گفته سنجری آتش سوزی‌ها در منابع طبیعی استان کرمانشاه در پی گرم شدن هوا از اواسط خرداد شروع و معمولا تا اوایل آبان و همزمان با وقوع اولین بارش موثر ادامه پیدا می‌کنند./ ایسنا

کپی