اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

اتفاقات شگفت‌انگیز در محیط زیست کرمان / ثبت نخستین تصویر پلنگ سیاه ‌خاورمیانه‌

اتفاقات شگفت‌انگیز در محیط زیست کرمان / ثبت نخستین تصویر پلنگ سیاه ‌خاورمیانه‌

مدیرکل محیط زیست استان کرمان از اتفاقات شگفت‌انگیز در محیط زیست کرمان خبر داد و گفت: تصویر گونه‌های نادر و متنوعی در استان ثبت شده است.


مرجان شاکری با بیان اینکه در حوزه محیط زیست استان کرمان به تازگی اتفاقات شگفت‌انگیزی افتاده است اظهار داشت: تصاویر بی‌نظیر در حوزه محیط زیست در استان کرمان ثبت شده است.

وی از ثبت تصویر پلنگ سیاه در استان کرمان خبر داد و افزود: این یک اختلال ژنتیکی است که ثبت تصویر آن برای نخستین بار در خاورمیانه در استان کرمان رقم خورد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه هفته گذشته یک گورخر از منطقه بهرام گور وارد استان کرمان شد گفت: حساسایت مردم نسبت به مسائل زیست محیطی زیاد شده و این نشان از آن دارد که آگاهی‌بخشی‌ها در این حوزه موثر بوده است.

وی با بیان اینکه اخیرا از پارک ملی خبر تصاویری از گله‌های بزرگی حیات وحش را دریافت کردیم که این نشان از امنیت موجود در منطقه است ادامه داد: امسال مبلغ خوبی از سازمان محیط زیست برای خرید دوربین تله‌ای برای محیط زیست استان کرمان در حال تامین اعتبار است.

شاکری با اشاره به اینکه با دوربین‌های تله‌ای که داشتیم مشاهد خرس سیاه در ریگان را داشتیم افزود: مشاهده پلنگ در حوزه شهرستان زرند نیز برای نخستین بار را انجام شد.

وی از ثبت حضور مشکوک نوعی گربه‌سان در جنوب استان کرمان خبر داد و گفت: گربه‌سان مشاهده شده مشکوک به یوزپلنگ است که باور حضور آن در جنوب استان کرمان سخت بوده و از این رو یک گروه تخصصی در حال بررسی نوع حیوان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه حیوانات از تقابل با انسان پرهیز دارند و دورربین تله‌ای در ثبت تصویر آنها بسیار موثر است تصریح کرد: در شهرستان راور بیشترین تنوع ژنتیکی یوزپلنگ را داریم که متاسفانه به دلیل گستردگی منطقه و عدم امکان استفاده از دوربین‌های تله‌ای به واسطه طوفان‌های شن موفق به تصویربرداری از این گونه حیات وحش نشدیم و امیدواریم با ثبت تصویر آنها بتوانیم حضور این حیوانات را اثبات کرده و اعتباراتی را برای حفاظت از آنها جذب کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 5 خودروی صحرایی به اداره حفاظت محیط زیست استان کرمان اضافه شد افزود:10 نفر نیروی محیط بان استخدام کرده و 20 نیرو نیز هواپیمایی ماهان در قالب طرح مشارکت درحفاظت به پارک ملی خبر اضافه شده است.

شاکری افزایش تعداد نیروها در پارک ملی خبر، بسته شدن راه‌ها و عدم حضور مردم در این مناطق به واسطه شیوع ویروس کرونا و بارش‌های خوب امسال اشاره کرد و گفت: این شرایط وضعیت ما را در محیط زیست را تغییر داد./ تسنیم

کپی