اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

نخل‌گردانی، تشت‌گذاری و قالی‌شوران ممنوع شد

نخل‌گردانی، تشت‌گذاری و قالی‌شوران ممنوع شد

معاون کل وزارت بهداشت برخی ممنوعیت‌های مراسم محرم به‌ویژه در استان‌هایی که مراسم‌های خاص با تجمع زیاد دارند را اعلام کرد و گفت: اصل تجمع، خلاف دستورالعمل‌های مقابله با کرونا است؛ اما همه این موارد رعایت شده و ما به مردم اطمینان می‌دهیم که هیأت‌ها و مراسم‌ عزاداری کاملاً موازین را رعایت خواهند کرد و تشکل‌های مذهبی بهترین نمونه برای رعایت مسائل بهداشتی خواهند بود.

 به گزارش ایسنا، ایرج حریرچی درباره شیوه‌نامه‌های تهیه شده درخصوص عزاداری‌های ماه محرم، گفت: چون شیوه‌نامه‌های تهیه شده با هماهنگی هیأت‌ها، متولیان، سازمان تبلیغات اسلامی و... بوده است کاملاً بومی و قابل اجرا است. البته خطوط قرمز آن به‌خوبی مشخص شده است. وی با اشاره به تنوع شیوه عزاداری در نقاط مختلف کشور، تأکید کرد: ضمن لحاظ کردن تمام موارد، برخی مراسم‌ها نیز ممنوع شده است. قالی‌شوران، نخل گردانی، دسته‌جاتی که در بوشهر  و خوزستان می‌دیدیم، مراسم تشت‌گذاری در اردبیل و زنجان و... را امسال محرم نخواهیم داشت. بهترین ناظر ما در این مسأله خود هیأت‌ها خواهند بود و برای هرکدام به فراخور منطقه گرمسیر یا سردسیر موارد رعایت می‌شود. معاون کل وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه در این راستا سه هدف اصلی وجود دارد، تأکید کرد: نکته اول آن است که بزرگداشت شعائر اسلامی حتماً باید انجام شود، نکته دوم اینکه خط قرمز ما سلامتی مردم است و ان شاالله در آخر محرم شرایط به گونه‌ای خواهد بود که حتی یک بچه هیأتی هم تب نکند و نکته سوم نیز این است که از روش‌های نوین عزاداری مانند شعار هر خانه یک حسینیه که در تلفیق با فاصله‌گذاری اجتماعی است، استفاده شود. از مداحان عزیز خواهش می‌کنم هیچ اشکالی ندارد که مراسم روضه‌خوانی را در خانه یک شهید یا در فضایی مناسب حتی در کوره‌پزخانه‌ها انجام دهند.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، درباره نحوه نظارت بر فعالیت هیأت‌ها، اظهار کرد: حدود ۸۰ هزار هیأت رسمی در کشور داریم و حدود ۸ هزار ناظر از وزارت بهداشت بر نکات مختلف بهداشتی نظارت خواهند کرد.
کپی