اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

رئیس جمهوری: دولت وسط جنگ است؛ نه بیابان سبز

حریف داخلی‌ها دردناک‌تر از تحریم خارجی‌ها

حریف داخلی‌ها دردناک‌تر از تحریم خارجی‌ها

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تسلیم شدن در برابر دشمن، خواست ملت ما نیست، تأکید کرد که اگر همه در کنار هم باشیم، تا پایان سال رشد اقتصادی ما می‌تواند منفی نباشد.

  به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام روحانی در جلسه امروز هیأت دولت با اشاره به اینکه ۱۱۴سال از مشروطه گذشته است و ایران پیشگام مردم‌سالاری و تأسیس پارلمان در منطقه است، گفت: امروز مردم‌سالاری دینی داریم و تا روزی که به آرای مردم احترام می‌گذاریم، هیچ قدرتی به ما نمی‌تواند آسیب بزند. وقتی حکومت توسط مردم انتخاب می‌شود، معنی ندارد کسی در کاخی برای پایان حکومت در ایران تصمیم بگیرد. اینها حرف‌های کهنه و بی‌اساس است. تا زمانی که انتخابات است، جمهوری اسلامی هم می‌ماند البته می‌توانند ما را اذیت کنند اما نمی‌توانند حکومت را از مردم بگیرند.
روحانی با اشاره به بیانات رهبری درباره جریان تحریف تأکید کرد: تحریم بسیار رنج‌آور است، ولی تحریف بسیار دردآور است؛ تحریم را دشمن انجام می‌دهد، اما تحریف را گاهی دشمن انجام داده و گاهی در داخل انجام می‌شود. ما در میدان جنگ هستیم اما کسی در بیرون ایستاده و طعنه می‌زند که زخمی بر بدن ما نشسته است، او درک نمی‌کند که سرباز ما در حال جنگ با دشمن است و در جنگ، زخم و رنج وجود دارد. وی با اشاره به اینکه تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست، افزود: رشد اقتصادی کشورهایی که تحریم نیستند هم تا 30 درصد کاهش یافته است و رشد اقتصاد جهانی هم 5 درصد کاهش یافته است. ما در شرایط جنگ با دشمن هستیم ولی اگر همه در کنار هم باشیم، تا پایان سال رشد اقتصادی ما می‌تواند منفی نباشد.
وی با انتقاد از اینکه گفته می‌شود چرا دولت مشکلات را برطرف نمی‌کند، گفت: باید میدان تشخیص داده شود. آیا دولت در بیابان سبز مشغول استراحت است یا در میدان جنگ است؟ دولت در یک شرایط سخت تحریم، کار خود را آغاز کرد و توانست در صد روز اول تحریم را به طور موقت بشکند و به توافق کوتاه مدت رسیدیم.در زمستان۹۴ از تحریم خارج شدیم و آن سال زمان تنفس ما بود. روحانی ادامه داد: هرچند طرف مقابل به تمام تعهدات خود عمل نکرد، اما ما توانستیم نفت و کالاهای خود را بفروشیم و فعالیت‌های بانکی ما انجام می‌شد. داشتیم آماده می‌شدیم که از سایر کشورها اعتبار اخذ کنیم و کشورهای بسیاری برای سرمایه‌گذاری در ایران صف بسته بودند تا اینکه آدم‌های ناشی در کاخ سفید روی کار آمدند. فکر آنها این بود که با اعمال تحریم شدید، نظام را از بین ببرند، آنها هیچگاه هم با این صراحت اعلام نکرده بودند که با تحریم شدید نظام را از بین می‌برند و در۲۲ بهمن نظام جشن پیروزی نخواهد داشت.
رئیس جمهوری تأکید: در سال ۹۷ یک رئیس جمهوری اروپایی به من گفت که ترامپ به او اعلام کرده است که اروپا فقط سه ماه صبر کند زیرا بعد از سه ماه جمهوری اسلامی ایران از بین می‌رود که من خندیدم و به او گفتم که سه ماه دیگر هم را خواهیم دید و سال بعد این موضوع را به آن رئیس جمهوری یادآوری کردم. دشمن به‌دنبال این بود که نظام جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری را از بین ببرد و در ایران نظامی حاکم کند که نوکر آنها باشد، اما ما امروز قوی‌تر از دیروز هستیم. وی با بیان اینکه مجلس و قوه قضائیه در کنار دولت هستند و شرایط کشور را لمس می‌کنند، تصریح کرد: برخی می‌گویند مجلس دنبال زمین زدن دولت است، اما من در جلسات سران قوا چنین رویکردی را نمی‌بینم. سایر قوا در تلاش برای کمک به دولت هستند. امیدوارم با کمک هم دشمن را وادار کنیم که بفهمد از راه تحریم نمی‌تواند ما را به زانو درآورد. صبر و مقاومت ما را به پیروزی می‌رساند. وی با تقاضا از وزرا برای انجام عرضه‌های اولیه در بورس گفت: در روزهای گذشته در یک عرضه ۶۲۰میلیارد تومان و در عرضه دیگر ۷۶۳میلیارد تومان سهام عرضه شد و باز هم اینکار انجام می‌شود و شاهد تحرک بسیار خوبی در مسائل اقتصادی خواهیم بود.
کپی