اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

ابداع فناوری پوشیدنی خاص افراد کم بینا

ابداع فناوری پوشیدنی خاص افراد کم بینا

دانشجویان دانشگاه "هاروارد" اخیراً موفق به توسعه وسیله‌ای پوشیدنی برای افراد کم بینا شده‌اند که می‌تواند به آنها در حرکت کردن کمک کند.

ته‌ای از فناوری دید رایانه و روباتیک نرم استفاده کردند که به دوربین تلفن هوشمند کاربر متصل می‌شوند و در زیر گردن و روی فناوری جلیقه مانند قرار می‌گیرد. این فناوری با اتصال به دوربین، به کاربر می‌گوید اشیا کجا هستند و این اطلاعات پس از آن به جلیقه‌ای که باد کرده تحویل داده می‌شود تا بازخورد لمسی یا بساوشی ارائه دهد. فناوری لمسی یا فناوری بَساوشی به گونه‌ای از فناوری گفته می‌شود که از راه لمس و توسط حرکت، لرزش یا اِعمال فشار با کاربر تعامل می‌کند.

از آنجا که بسیاری از دستگاه‌های پوشیدنی از لرزش برای برقراری ارتباط با کاربران استفاده می‌کنند، این دستگاه جدید کمی پیشرفته‌تر است و با باد شدن احساس راحتی را به کاربران می‌دهد.

جلیقه با توجه به فاصله بین جسم و کاربر، باد می کند. کشف و شناسایی اشیای اطراف کاربر با استفاده از الگوریتم دید رایانه انجام می‌شود.

"میلان ویلبورن"(Milan Wilborn) دانشجوی دکترای مهندسی مواد این دانشگاه گفت: این نرم افزار یک جعبه محدود کننده را در اطراف هر شیء که می‌بیند، ردیابی می‌کند و با کالیبراسیون نسبت‌های آن جعبه محدود کننده، این نرم افزار می‌تواند تخمین بزند که یک شی از دوربین تا چه حد دور است.

این استارتاپ و دانشجویان آن برای توسعه این فناوری موفق به دریافت جایزه "چالش نوآوری رئیس هاروارد ۲۰۲۰ "(۲۰۲۰ Harvard President’s Innovation Challenge) شدند./ایسنا

کپی