اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آمار مرگ و میر و ابتلای به کرونا در استان اردبیل همچنان بالاست

آمار مرگ و میر و ابتلای به کرونا در استان اردبیل همچنان بالاست

آمار مرگ و میر و ابتلای به بیماری کرونا در استان اردبیل همچنان بالاست .

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز چهارشنبه با هشدار مجدد و توصیه موکد در خصوص ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آمار بیماران مبتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در این استان را نگران‌کننده خواند.

دکتر شهرام حبیب‎زاده اعلام کرد: فرآیند بستری در بیمارستان‌های استان به گونه‌ای است که فقط بیماران بدحال بستری شده و بیماران با حال عمومی نسبتا خوب و اشباع اکسیژنی بالای ۹۳ درصد در منزل تحت مراقبت قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: تعدادی از پرستاران و عوامل درمان به دلیل ابتلا به کرونا در مرخصی استعلاجی و استراحت هستند و به همین علت، فشار مضاعفی بر روی مراکز درمانی استان وجود دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل از اهالی این استان و مسافران احتمالی خواست تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، پرهیز از ازدحام و مسافرت‌ غیرضروری و خودداری از حضور در تجمعات، راه‌های ابتلا به این بیماری را مسدود کرده و بار مراجعه به مراکز درمانی را کاهش دهند.

وی افزود: استان اردبیل که هم‌اکنون در وضعیت قرمز قرار دارد، در صورت رعایت این قواعد، در ۲۰ روز آینده وارد وضعیت زرد یا سفید می‌شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، با اشاره به کاهش جزیی مراجعان به مراکز درمانی استان با احتمال ابتلای به کرونا بیان کرد: این کاهش به علت رعایت مردم و مساعدت سازمان‌های مختلف در اجرای مصوبات کنترلی ستاد مدیریت کرونا بوده است.

وی اضافه کرد: از عموم اهالی استان درخواست می‌شود که با ادامه همکاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خادمان حوزه بهداشت و درمان را برای ارائه خدمات مناسب در دوره پیک دوم کرونا در استان یاری کنند.

استان اردبیل طی ۲ هفته گذشته بالاترین میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در پنج ماه گذشته را تجربه کرده و از هفته گذشته در ردیف استان‌های با وضعیت قرمز قرار گرفته است.

ستاد مدیریت و کنترل بیماری کرونا در استان اردبیل با انتشار اطلاعیه‌ای، استفاده از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری، اجتناب از شرکت در مراسم و مراکز تجمع افراد و خارج نشدن افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای از منزل را برای کنترل کرونا الزامی اعلام کرده است.

این ستاد با هشدار جدی به شهروندان درباره تبعات سخت عمل نکردن به توصیه‌های بهداشتی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی اعلام کرد که شهروندان استان باید مراسم عروسی و عزا را تعطیل کرده و از هر گونه تجمع و ازدحام به هر بهانه‌ای پرهیز کنند.

خودداری از حضور در اماکن و مراسم پرازدحام، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها، سه راهکار اساسی مقابله با ابتلا به کرونا اعلام شده است./ ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی