اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

رونمایی از نخستین داروی گیاهی ایرانی برای ترک اعتیاد/ این دارو وارد بازار شد

رونمایی از نخستین داروی گیاهی ایرانی برای ترک اعتیاد/ این دارو وارد بازار شد

اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد بر مبنای کارآزمایی بالینی تایید شده در کشور با حضور رییس جهاد دانشگاهی و معاون وزیر بهداشت رونمایی شد.

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با اشاره به رونمایی از داروی گیاهی ترک اعتیاد، گفت: این دارو با حمایت سازمان غذا و دارو وارد بازار شده است.

امروز در ارتباطی آنلاین به مناسبت چهلمین سالگرد جهاددانشگاهی، اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد؛ ساخته دست محققان جهاددانشگاهی رونمایی شد. این داروی گیاهی حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره خشک استاندارد شده دانه گیاه تلخ بیان در هر کپسول خوراکی است که تاثیر فوق العاده ای  در کاهش شدت علائم ترک اعتیاد دارد.

این مراسم با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی برگزار شد و با حضور محمدرضا شانه ساز معاون وزیر بهداشت، در ارتباطی آنلاین این داروی گیاهی را رونمایی کردند.

رضا غفارزادگان، رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی در این مراسم با بیان اینکه بر اساس آخرین امار، ۳میلیون نفر درگیر اعتیاد هستند، اظهار کرد: داروهای شیمیایی که برای ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرند،  وابستگی آور هستند و ممکن است برای افراد مشکلات گوارشی به وجود بیاورند.

وی ادامه داد: بر این اساس در صدد برآمدیم با استفاده از گیاهان دارویی بومی کشور داروی گیاهی ترک اعتیاد را تولید کنیم.

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه این داروی گیاه در محیط آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار گرفته است، یادآور شد: علاوه بر آن این دارو در محیط آزمایشگاهی مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است که نتایج خوبی به همراه داشته است و بعد از این ارزیابی‌ها وارد کارآزمایی‌های بالینی شدیم.

غفارزادگان افزود: صفر تا صد فرمولاسیون این کپسول گیاهی برای ترک  اعتیاد را در این پژوهشکده بدست آوردیم و توانستیم آن را با حمایت سازمان غذا و دارو وارد بازار کنیم.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی افزود: این دارو مجوزهای لازم را اخذ کرده است.

انجام موفقیت آمیز کارآزمایی‌های بالینی یک داروی ترک اعتیاد گیاهی

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه داروی ترک اعتیاد جهاد دانشگاهی با موفقیت مطالعات بالینی را بر روی تعداد زیادی از بیماران اجرایی کرده است، ابراز امیدواری کرد که این اقدام فرهنگ سازی برای انجام مطالعات بالینی برای داروهای گیاهی تولیدی باشد.

دکتر محمدرضا شانه ساز، معاون وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از داروی گیاهی ترک اعتیاد ساخته شده توسط محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی  به مناسبت چهلمین سالگرد جهاددانشگاهی که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: بزرگداشت جهاددانشگاهی بهانه‌ای شد تا یک داروی گیاهی مورد تایید سازمان غذا و دارو، پزشکان و داروسازان رونمایی شود.

وی افزود: یکی از انتظارات و اهرم‌هایی که در مقابله با تحریم‌های ظالمانه با ایران داریم استفاده از ظرفیت‌های بومی و ملی بدست نیروهای متخصص خودمان است که در این راستا داروهای طبیعی و گیاهی در این سیاست جایگاه ویژه‌ای دارند.

شانه‌ساز، سازمان غذا و دارو را متولی امر صدور مجوزها دانست و ادامه داد: در این راستا سعی کردیم با ارائه تسهیلات و همکاری و مشاوره ، فعالان این عرصه را یاری کنیم و تلاش شد با همکاری با محققان جهاد دانشگاهی این داروی گیاهی تولید شود و به وظیفه خود عمل کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو خاطر نشان کرد: امروز خوشبختانه شاهد فعالیت ۲۵۰ کارخانه در زمینه گیاهان دارویی هستیم که با حجم بازار بزرگ چند هزار میلیارد تومانی به تولید می‌پردازند. تولید این دارو هم مشت نمونه خروار است که در بخش درمان جایگاه خود را بدست آورده است.

شانه ساز با بیان اینکه نیاز است که پزشکان و داروسازان برای اثبات و نشان دادن اثر بخشی داروهای گیاهی سندی را ارائه کنند، اظهار کرد: این دارو با کسب موفقیت در انجام مطالعات بالینی بر روی تعداد زیادی از بیماران و فرهنگ سازی برای انجام مطالعات بالینی داروهای گیاهی تولید شده کردند.

معاون وزیر بهداشت، با تاکید بر این‌که اداره کل گیاهان دارویی سازمان غذا و دارو برای معرفی هر چه بهتر داروهای گیاهی تلاش می‌کند، تاکید کرد: بر این اساس فعالیت‌هایی را اجرایی کرده است و این روند در توسعه مصرف داروهای گیاهی موثر خواهد بود و امیدوار هستیم که این داروهای گیاهی به مرحله صادرات به کشورهای دیگر هم برسند./ ایسنا

 

 

  رونمایی از نخستین داروی گیاهی ایرانی برای ترک اعتیاد/ این دارو وارد بازار شد

رونمایی از نخستین داروی گیاهی ایرانی برای ترک اعتیاد/ این دارو وارد بازار شد

کپی