اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

هیروشیمای بیروت/ کشته‌های انفجار بیروت از ۱۰۰ نفر فراتر رفت

هیروشیمای بیروت/ کشته‌های انفجار بیروت از ۱۰۰ نفر فراتر رفت

انفجار مهیب در بندر بیروت، پایتخت لبنان ابعاد گسترده‌ای در پی داشته که آخرین اخبار مرتبط با این رخداد و واکنش مقامات و رسانه‌ها به آن در زیر آمده است:

کشته‌های انفجار بیروت از ۱۰۰ تن فراتر رفت
صلیب سرخ لبنان اعلام کرد، تعداد کشته‌های انفجار دیروز در بیروت به بیش از ۱۰۰ تن افزایش یافته است.

 به نقل از اسکای نیوز عربی، پیش از این تعداد زحمی‌های این انفجار هم بیش از ۴۰۰۰ تن عنوان شده بود.

البته هنوز آمار مشخص و دقیقی از تلفات این انفجار وجود ندارد و طی ساعات آتی این رقم مشخص‌تر خواهد شد.  / ایسنا

اعلام وضعیت فوق العاده در بیروت طی دو هفته

در پی انفجار شدیدی که بیروت را لرزاند، شورای عالی دفاعی لبنان، در پایتخت این کشور دو هفته وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

به نقل از المیادین، شورای عالی دفاعی لبنان بعد از نشست فوق العاده خود که برای بررسی انفجار شدید بیروت اختصاص یافته بود، سفارشاتی را به کابینه لبنان مطرح کرد.

شورای عالی دفاعی لبنان به مدت سه روز عزای عمومی را در پی این انفجار اعلام و تاکید کرد که کمیته‌ای برای تحقیقات درخصوص علت انفجار بیروت مامور شده است و شدیدترین مجازات در حق عاملان آن إعمال خواهد شد.

شورای عالی دفاعی لبنان تاکید کرد، هیات عالی امدادرسانی برای کمک به خانواده‌هایی که خانه‌هایشان در پی انفجار تخریب شده است، مامور شده است. بندر طرابلس نیز برای انجام فعالیت‌های بندر بیروت مجهز می‌شود.

این شورا اعلام کرد که کمیته‌ای برای تحقیقات درخصوص دلایل این فاجعه مامور شده که باید گزارش خود را طی پنج روز ارائه دهد.

شورای عالی دفاعی لبنان تاکید کرد که به مدت دو هفته در بیروت وضعیت فوق العاده اعلام می‌شود.

این شورا تاکید کرد: اطلاعات حکایت از این دارد که مواد شدیداً مشتعل در بندر بیروت بوده است.

شورای عالی دفاعی توصیه کرد که بیروت شهری فاجعه زده اعلام شود و وضعیت فوق العاده به مدت دو هفته اعلام شده و ارتش مسئولیت امنیت را برعهده بگیرد.

شورای عالی دفاعی تاکید کرد که نخست وزیری بر لزوم إعمال شدیدترین مجازات‌ها در حق عاملان این فاجعه تاکید دارد.

حسان دیاب، نخست وزیر لبنان نیز دستور اجرایی شدن این سفارشات را داد.

در همین حال، میشل عون، رئیس جمهور لبنان دستور جلسه فوق العاده کابینه در ظهر چهارشنبه در کاخ بعبدا را داد تا سفارشات شورای عالی دفاعی بررسی شده و پیامدهای این فاجعه که در بیروت رخ داد، پیگیری شود.

میشل عون همچنین دستور تشکیل کمیته بحران در کاخ ریاست جمهوری با هدف پیگیری این فاجعه و هماهنگی فشرده با گروه بحران که برای این منظور تشکیل شده است و نیز با طرف‌های ذی ربط را داد.

از سوی دیگر، بخش امنیت کل لبنان آنچه که به مدیر این بخش نسبت داده شده مبنی بر اینکه وزن محموله آمونیوم در بندر بیروت ۲۷۰۰ تن بوده است، رد کرد. / ایسنا

واکنش‌های بین المللی به انفجار شدید بیروت


در پی انفجار شدیدی که در بندر بیروت رخ داد و ده‌ها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت، مقامات کشورهای مختلف با مسئولان و مردم لبنان ابراز همدردی کردند.

به نقل از روسیا الیوم، ، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این سازمان از لبنان پس از وقوع انفجار مهیبی که در بیروت رخ داد، حمایت می‌کند.

گوترش به خانواده قربانیان و همچنین دولت و ملت لبنان  به طور کلی تسلیت گفت و برای زخمی شدگان از جمله نیروهای حافظ صلح وابسته به سازمان ملل مستقر در لبنان آرزوی شفای عاجل کرد.

وی تاکید کرد، سازمان ملل به حمایت از لبنان در این شرایط سخت پایبند باقی می‌ماند و کمک‌های لازم برای تعامل با این مصیبت ارائه خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: ما آماده ارائه کمک به لبنان هستیم و عمیقاً به خانواده‌های قربانیان این انفجار تسلیت می‌گوییم.

در همین حال، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بر آمادگی کشورش برای ارائه "هرگونه کمک ممکن" به لبنان در پی این انفجار تاکید کرد.

وی گفت: ما به تمامی افراد آسیب دیده خالصانه تسلیت می‌گوییم.

سفارت آمریکا در بیروت نیز از مردم لبنان خواست تا به خاطر انتشار گاز سمی در نتیجه این انفجار در خانه‌هایشان بمانند و ماسک بزنند.

این سفارتخانه اعلام کرد: ما از نزدیک گزارش‌های مربوط به بندر بیروت یا نزدیک آن را دنبال می‌کنیم.

سفارت آمریکا در بیروت اعلام کرد: از آمریکایی‌های حاضر در بیروت می‌خواهیم اخبار محلی را دنبال و از دستورالعمل‌های فوق‌العاده که از سوی مقامات محلی ارائه می‌شود، عمل کنند. گزارش‌هایی مبنی بر انتشار گازهای سمی وجود دارد لذا باید تمامی ساکنان این منطقه در منازل خود بمانند و ماسک بزنند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در توئیتی به زبان عربی، همدردی خود را با لبنان اعلام کرد.

ماکرون با بیان اینکه فرانسه کنار لبنان ایستاده و از آن حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد که کشورش پس از انفجار بزرگی که در بیروت رخ داد و در نتیجه آن چندین تن کشته و زخمی شدند، کمک‌هایی ارائه می‌دهد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین تصریح کرد: من همدردی خود را با دولت و ملت لبنان پس از انفجار اخیر در بیروت که تلفات جانی و ‌ مالی داشته اعلام می‌کنم. فرانسه بی‌وقفه در کنار لبنان ایستاده است.

ماکرون همچنین عنوان داشت، کمک‌های فرانسه به لبنان ارسال خواهد شد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت که کشورش در کنار لبنان ایستاده است و آماده کمک به این کشور در پی وقوع انفجار در بیروت است.

مقامات آلمان نیز اعلام کردند که پس از وقوع انفجار بزرگ در بیروت، به لبنان کمک‌هایی ارسال خواهد شد.

وزارت خارجه آلمان در صفحه کاربری خود در توییتر اعلام کرد: چند تن از کارمندان سفارت ما در نتیجه این انفجار زخمی شدند. برلین در این لحظات سخت در کنار بیروت می‌ایستد و به لبنان فورا کمک ارسال خواهیم کرد.

در همین راستا، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس از آمادگی کشورش برای کمک به لبنان خبر داد.

جانسون در توئیتی نوشت: تصاویر، ویدئوها از بیروت بُهت ایجاد می‌کرد و تمام اندیشه و دعای من با کسانی است که در این حادثه هولناک آسیب دیده‌اند.

وی ادامه داد: انگلیس آماده کمک کردن به تمامی روش‌های ممکن از جمله کمک به شهروندان انگلیسی آسیب دیده است.

در همین حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در تماس تلفنی با میشل عون، همتای لبنانی خود، کشته شدن شماری از شهروندان لبنانی در پی انفجار بندر بیروت را تسلیت گفت و برای مجروحان نیز آرزوی شفای عاجل کرد.

اردوغان تصریح کرد که ترکیه آماده ارائه کمک به لبنان در زمینه‌های مختلف و در رأس آن امور بهداشتی است.

همزمان، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در واکنش به انفجار بیروت، به برادران در دولت و ملت لبنان تسلیت گفت و و از خداوند متعال برای مجروحان شفای عاجل و برای خانواده‌های قربانیان صبر مسألت کرد.

وزارت خارجه مصر نیز نسبت به انفجار بیروت نگرانی شدید خود را ابراز کرده و تاکید نمود: قاهره با دقت جزئیات این رخداد را دنبال می‌کند و تماس‌های لازم را با مسئولان لبنانی خواهد داشت. ما در حال بررسی این امر هستیم که در این شرایط حساس چگونه به لبنان کمک کنیم.

در همین حال، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر آمادگی و همبستگی فلسطین با رهبری و ملت لبنان در پی این انفجار تاکید کرد.

وی از جانب خود و به نمایندگی از ملت فلسطین بر آمادگی جهت ارائه هرگونه کمک مطلوبی به برادران لبنانی تاکید کرد.

محمد اشتیه، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین از آمادگی دولت فلسطین برای ارائه هرگونه کمک به برادران لبنانی و اعزام کادرهای هلال احمر فلسطین برای کمک به زخمی شدگان خبر داد.

اشتیه به خانواده قربانیان تسلیت گفت و برای زخمی شدگان آرزوی شفای عاجل کرد و گفت سلامتی لبنان، سلامتی فلسطین است.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس به خانواده قربانیان این انفجار تسلیت گفت.

هنیه شامگاه سه‌شنبه با رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان لبنان تماس گرفت و برای زخمی شدگان آرزوی شفای عاجل کرد و گفت: من اطمینان دارم که لبنان با قدرت و انسجام خود این مصیبت را پشت سر می‌گذارد.

هنیه بر حمایت خود از دولت و ملت لبنان در این لحظات دردناک تاکید کرد.

از سوی دیگر، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر تماس تلفنی را با رئیس جمهور لبنان برقرار کرد و دستور فرستادن بیمارستان‌های صحرایی را به بیروت داد.

نواف الاحمد الجابر الصباح، ولیعهد کویت نیز دستور ارسال کمک‌های پزشکی فوری به مردم لبنان برای مقابله با پیامدهای این انفجار بزرگ بیروت را صادر کرد.

وزارت خارجه بحرین نیز همدردی خود را با ملت لبنان در این مصیبت بزرگ اعلام کرد و از خداوند متعال خواست تا لبنان و ملت آن را از هرگونه شر و بدی محفوظ نگه دارد.

انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه در صفحه کاربری خود در توییتر همبستگی خود را با ملت و دولت لبنان اعلام کرد و گفت : قلب‌های ما با بیروت و اهالی آن است.

قرقاش در ادامه تصریح کرد: ما در این لحظات سخت از خداوند متعال می‌خواهیم که لبنان و لبنانی‌ها را حفظ کند، درد و رنج‌ آنها را کاهش و زخمهایشان را درمان کند و منازل آنها را از هرگونه درد و اندوه دور نگه دارد.

عبدالله دوم، پادشاه اردن هم با ارسال پیامی به رئیس جمهوری لبنان، قربانیان این حادثه را تسلیت گفت.

پادشاه اردن تاکید کرد که کشورش در کنار برادران لبنانی در این مصیبت دردناک می‌ایستد.

عبدالله دوم بر آمادگی کشورش برای ارائه هرگونه کمک به لبنان تاکید کرد.

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن نیز اعلام کرد که با شربل وهبه، همتای لبنانی خود تماس گرفته و تسلیت امان به دلیل این انفجار فاجعه بار را انتقال داده است.

عبدالمجید تبون،  رئیس جمهور الجزایر انفجار بیروت را «فاجعه‌ای بزرگ» توصیف کرد.

تبون در پیامی به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد، با نگرانی و اندوه زیاد خبر انفجار بیروت را شنیدیم و به خانواده قربانیان تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آنها صبر و آرامش مسئلت می‌کنم.

تبون بر همدردی و همبستگی کشورش با لبنان تاکید کرد و گفت الجزایر در کنار این کشور می‌ایستد.

رئیس جمهور تونس نیز به همتای لبنانی خود پیام تسلیت و همبستگی با لبنان را در پی این انفجار فرستاد.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز با ابراز همدردی با مردم لبنان در پی وقوع انفجار مهیب در بیروت، آمادگی بغداد را برای کمک به لبنان ابراز کرد.

در همین راستا، عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی توئیتری نوشت: با نگرانی شدید پیامدهای انفجارهایی که بیروت را لرزاند و قربانیان بسیار و خرابی‌های گسترده به بار آورد پیگیری می‌کنیم. ضمن ابراز تسلیت و هم‌دردی با دولت و ملت لبنان و خانواده‌های قربانیان از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم که در کنار لبنان بایستد و در این شرایط سخت به یاری‌اش بشتابد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق نیز با انتشار توئیتی در واکنش به انفجار بیروت، اعلام کرد: از خداوند متعال می‌خواهیم که بیروت عزیز را از هر شر و بدی محفوظ بدارد.

گردان‌های حزب الله عراق نیز تاکید کردند: ما از مردم عراق می‌خواهیم تا کمپین بزرگی را برای حمایت‌های مادی و مادی به لبنان اآغاز کنند. ما به مردم لبنان به دلیل این فاجعه تسلیت می‌گوییم.

هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح عراق  در خصوص انفجار بیروت گفت: باید تمامی کشورها در کنار لبنان بایستند و به آن کمک کنند.

العامری در ادامه افزود: با اندوه زیاد خبر وقوع انفجار بیروت را شنیدیم و از طریق رسانه‌ها میزان خسارت‌های وارده را مشاهده کردیم.

وی همچنین گفت: ما به خانواده قربانیان تسلیت می‌گوییم و با ملت و دولت لبنان در این مصیبت بزرگ ابراز همدردی می‌کنیم.

سفارت عربستان در بیروت نیز از اتباع سعودی در لبنان خواست تا در پی این انفجار، احتیاط پیشه کنند و در منازل خود بمانند.

نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز به ملت لبنان تسلیت گفته و بر ایستادگی و همبستگی با ملت برادر لبنان در این لحظات دشوار تاکید کرد.

شورای همکاری خلیج فارس نیز با لبنان و مردم این کشور در این مصیبت اعلام همبستگی و تاکید کرد که با نگرانی، پیامدهای این انفجار را دنبال می‌کند.

در داخل لبنان نیز حسان دیاب، نخست وزیر لبنان در سخنانی کوتاه در پی انفجار شدید بیروت، تاکید کرد که این انفجار بدون بازخواست نخواهد بود و بدون مجازات عاملان این فاجعه از آن نخواهیم گذشت.

دیاب تاکید کرد که مسئولان این انفجار بهای کار خود را پرداخت خواهند کرد.

سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان هم در واکنش به انفجار بیروت گفت، طوفانی که به بیروت ضربه زد، خون در دل‌ها انداخته است. از همگان خواسته می‌شود که به بیروت یاری رسانده و با مردمانش همبستگی کنند.

وی ادامه داد: میزان خسارت‌ها بیشتر از آن است که قابل توصیف باشد، خسارت بزرگ‌تر، کشته و زخمی شدن ده‌ها تن است. از خداوند می‌خواهیم که پایتخت ما و مردم ما را از هر شر و بدی محفوظ بدارد.  / ایسنا

بحران در بیمارستان‌های لبنان در پی انفجار بیروت

بسیاری از بیمارستان‌های بیروت به دلیل خسارات ناشی از انفجار درخواست کمک کرده‌اند و برخی از این بیمارستان‌ها در پی ورود صدها نفر از مجروحان انفجار به بخش اورژانس بیماران کرونا ناگزیر به تخلیه بیمارانشان شده‌اند.

 به نوشته روزنامه الشرق الأوسط، سلیمان هارون، رییس اتحادیه بیمارستان‌های لبنان شامگاه سه‌شنبه با اشاره به وضعیت نامناسب و بحرانی برخی بیمارستان‌ها، از بیمارستان‌های دیگر خواست بیمارانی را که از بیمارستان "الروم" منتقل می‌شوند را بپذیرند؛ چراکه این بیمارستان به دلیل انفجار به شدت آسیب دیده است.

دکتر "عید عازار" نیز اوضاع بیمارستان الروم را "فاجعه بار" توصیف کرد و به حضور قربانیان انفجار بندر بیروت در این بیمارستان اشاره کرد و تخلیه بیماران را ضروری دانست.

طبق این گزارش، بیمارستان "الوردیه" نیز مانند بیمارستان الروم در پی خسارت ناشی از انفجار دیگر قابل استفاده نیست و در سایه منتشر شدن اخباری درباره مرگ یک پرستار در این بیمارستان، تخلیه آن ضروری است.

در مقابل ورودی اورژانس بیمارستان "اوتیل دیو" در منطقه الأشرفیه هم شماری از مجروحان تجمع کرده اند؛ چراکه این بیمارستان قادر به پذیرش آنها نیست و پس از آنکه طی ساعات اولیه انفجار ۵۰۰ مجروح به این بیمارستان منتقل شدند، متصدیان آن چندین بار خواستار توقف انتقال مجروحان به این بیمارستان شده‌اند و پرسنل پرستاران اوتیل دیو نیز سعی داشتند تا خانواده‌های مجروحان را ترغیب کنند که از تدابیر اندیشیده شده برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا پیروی کنند.

طبق نوشته الشرق الأوسط، درخواست‌های مداومی برای اهدای خون صورت گرفته است و بسیاری از احزاب از هواداران خود خواسته‌اند که برای ارائه هرگونه کمک های لازم به مراکز پزشکی و بیمارستان‌ها بروند. مدیر بیمارستان "رزق" نیزدر این باره گفت: بیش از ۴۰۰ مجروح به علت انفجار بندر بیروت به این بیمارستان منتقل شده‌اند.

طبق این گزارش، بیمارستان‌های استان جبل لبنان برای پذیرش مجروحان انفجار بیروت بسیج شده‌اند.

در همین حال، بیمارستان دولتی بعبدا اعلام کرد که پزشکان، پرستاران، تکنسین‌ها و سرپرستان در این بیمارستان افزایش می‌یابند و کلیه خدمات و مراقبت‌های لازم پزشکی را برای همه کسانی که به آن مراجعه کرده‌اند، ارائه می‌دهد.

این بیمارستان همچنین اعلام کرد: تاکنون ده‌ها تن از مجروحان به اورژانس بیمارستان بعبدا منتقل شده‌اند و این بیمارستان همچنان ظرفیت پذیرش مجروحان را دارد.

بیمارستان رفیق حریری هم که در صف اول مقابله با کرونا قرار دارد از انتقال ۶۶ مجروح به این بیمارستان خبر داد و اعلام کرد که مجروحان بیشتری درحال انتقال به این بیمارستان هستند.  / ایسنا

استاندار بیروت: نیمی از شهر در اثر انفجار آسیب دیده است

استاندار بیروت اعلام کرد که نیمی از شهر در اثر انفجار روز گذشته آسیب دیده است. وزیر بهداشت لبنان هم تعداد کشته‌های این انفجار را ۷۸ تن و زخمی‌ها را حدود ۴۰۰۰ تن اعلام کرد.

 به نقل از شبکه ماهواره‌ای العربیه، قاضی مروان عبود، استاندار بیروت با اشاره به اینکه نیمی از شهر در اثر انفجار آسیب دیده یا ویران شده، گفت: انفجار بیروت شبیه به انفجار هیروشیما و ناکازاکی بود.

استاندار بیروت در نشستی با فرماندهان، افسران و نیروهای امنیتی لبنان تاکید کرد: بیروت در روزهای مشابهی در سال ۱۹۸۲ هدف یک حمله خصمانه (حمله رژیم صهیونیستی) قرار گرفت که بخش‌های وسیعی از آن را نابود کرد، فرزندان لبنان در دفاع از این شهر تلاش کردند و بسیاری دلاورانه جان باختند.

عبود در ادامه گفت: اما امروز بیروت عزیز ما هدف حمله‌ای از نوع دیگر قرار گرفته که بیماری و گرسنگی و فقر است، این شما فرزندان و قهرمانان هستید که با کمک به بیماران و حمایت از مبتلایان و نیز کمک به قرنطینه مناطق و ضدعفونی ساختمان‌ها، در دفاع از آن جانفشانی می‌کنید.

حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان نیز به خبرگزاری رویترز گفت: تعداد کشته‌های انفجار بیروت به ۷۸ تن افزایش یافت و در این انفجار حدود ۴۰۰۰ تن زخمی شده‌اند.

این وزیر لبنانی تاکید کرد: هنوز تعداد زیادی مفقودی داریم و مردم درباره عزیزانشان از مدیریت بحران سوال می‌کنند اما عملیات جستجو در شب به دلیل قطعی برق دشوار است.

انجمن بانک‌های لبنان نیز اعلام کرد، تمامی بانک‌ها در سراسر کشور امروز (چهارشنبه) برای بررسی خسارات مالی گسترده انفجار بندر بیروت که شامل حال شعب بانک‌ها نیز می‌شوند، تعطیل هستند.

به گفته منابع لبنانی نزار نجاریان، دبیرکل حزب الکتائب در دفتر مرکزی این حزب بر اثر انفجار شب گذشته جان خود را از دست داد.

همچنین کپال حایک، مدیرکل مؤسسه برق لبنان در اثر انفجار زخمی شد و حال وی وخیم است. / ایسنا


اسرائیل هرگونه ارتباط با انفجار بیروت را رد کرد/"در گمانه‌زنی‌ها احتیاط شود"

وزیر خارجه دولت رژیم صهیونیستی ضمن رد هرگونه ارتباط این رژیم با این انفجار گفت که حادثه بندر بیروت ناشی از آتش‌سوزی بوده است.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الأوسط، گابی اشکنازی، وزیر امور خارجه دولت اسرائیل در سخنانی نسبت به انفجار مهیب در بندر بیروت واکنش نشان داد.

وی در این باره گفت: این انفجار بزرگ که در بندر بیروت رخ داد به احتمال زیاد حادثه‌ای ناشی از آتش سوزی بوده است و پیشنهاد می‌کنم که درباره گمانه‌زنی‌ها احتیاط شود.

اشکنازی افزود: من دلیلی نمی‌بینم که گزارش‌های بیروت مبنی بر اینکه انفجار یک حادثه بوده است، باور نشود.

در همین حال، یک مقام صهیونیست دیگر که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت که اسرائیل هیچ ارتباطی با انفجار و آتش سوزی بندر بیروت ندارد.

اشکنازی و بنی گانتس، وزیر جنگ اسرائیل نیز در بیانیه مشترکی اعلام کردند که طبق دستور این دو وزیر، اسرائیل از طریق کانال‌های دفاعی و دیپلماتیک بین‌المللی با لبنان درباره ارائه کمک‌های پزشکی بشردوستانه به دولت این کشور صحبت کرده است.

سه‌شنبه انفجارها و آتش‌سوزی عظیمی در یک انبار حاوی نیترات و بنزین در بندر بیروت روی داد.  / ایسنا

اعلام آمادگی انصارالله برای کمک به لبنان در پی انفجار بیروت

رئیس شورای عالی سیاسی یمن بر همدردی کشورش با لبنان به خاطر انفجار بیروت تاکید کرد.

به نقل از المسیره، مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن در پیامی به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان پس از وقوع انفجار بیروت با دولت و ملت این کشور ابراز همدردی کرد.

المشاط به خانواده‌های قربانیان این انفجار تسلیت گفت و برای زخمی شدگان آرزوی شفای عاجل کرد.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن برای همدردی و همبستگی با دولت و ملت لبنان، خواستار ارائه کمک و حمایت لازم جهت پشت سر گذاشتن پیامدهای انفجار بیروت در نزدیکترین زمان ممکن شد.

محمدعلی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن نیز سه‌شنبه شب در واکنش به انفجار بیروت ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت لبنان، از آمادگی صنعاء برای کمک به این کشور خبر داد.

وی همچنین به خانواده قربانیان این حادثه تسلیت گفت و برای تمامی مجروحان آرزوی بهبودی و سلامتی کرد وگفت: یمن حاضر است به برادرانش در لبنان کمک کند.

پیشتر حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد آمارها حکایت از این دارد که تعداد کشته شدگان از مرز ۷۸ تن گذشته و بیش از ۴۰۰۰ تن زخمی شده‌اند.  / ایسنا

واکنش ترامپ به انفجار بیروت

رئیس جمهوری آمریکا به انفجار شدیدی که بیروت را سه شنبه شب لرزاند، واکنش نشان داد.

 به نقل از المنار، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت: با تعدادی از ژنرال‌ها صحبت کردم و آنها به من گفتند که انفجار بیروت اینگونه به نظر می‌رسد که ناشی از یک بمب بوده و این انفجار همچون یک حمله به نظر می‌رسد.

ترامپ تصریح کرد که انفجار لبنان همچون یک «حمله هولناک» است.

وی عنوان داشت: ما به مردم لبنان تسلیت می‌گوییم و روابط خوبی با لبنان داریم و آماده کمک به این کشور هستیم.  / ایسنا

فراخوان حزب‌الله لبنان برای اهدای خون

حزب‌الله لبنان طرح اهدای خون را در تمامی مراکز درمانی و بیمارستان‌های این کشور در همبستگی با زخمی‌های انفجار بندر بیروت کلید زد.

 به نقل از سایت النشرة، حزب‌الله لبنان امروز (چهارشنبه) در راستای همبستگی و همدردی با زخمی‌های انفجار بندر بیروت، برای شرکت در طرح اهدای خون در تمامی مراکز درمانی و بیمارستان‌های این کشور فراخوان داد.

این حزب از مردم لبنان خواست مشارکت گسترده‌ای در این طرح داشته باشند. / ایسنا

هیروشیما در بندر بیروت به روایت تصویر

 

عصر سه‌شنبه مردم بیروت با انفجار بی‌سابقه‌ای در تاریخ کشورشان شوکه شدند، انفجاری که با انفجار اتمی هیروشیما و ناکازاکی ژاپن مقایسه می‌شود. بندر بیروت در شعله می‌سوخت و صدای انفجار در جزیره قبرس شنیده شد، آثار ویرانگر هم تا مناطق اطراف بندر را در برگرفت.

 این انفجار تا به الان  ۷۸ کشته و ۴۰۰۰ زخمی برجای گذاشته است. گفته می‌شود علت انفجار مواد شدید الانفجار مصادره شده از سال‌ها پیش بوده است البته دستور تحقیقات از سوی دولت داده شده است.

مقامات لبنانی می‌گویند، این کشور با فاجعه واقعی روبه‌رو  شده و دولت برای ارزیابی میزان خسارات نیاز به زمان دارد.

/ ایسنا


العامری: تمام کشورها باید به لبنان کمک کنند

در پی انفجار بندر بیروت، رئیس ائتلاف الفتح عراق از تمام کشورها خواست از لبنان حمایت کنند.

 به نقل از شبکه خبری سومریه‌نیوز، هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما با ناراحتی خبر انفجار هولناکی که در بیروت رخ داد را شنیدیم و از طریق رسانه‌ها میزان خسارت‌های آن را شاهد بودیم. ما همبستگی خود را با خانواده‌های قربانیان و زخمی شدگان در این مصیبت اعلام می‌کنیم.

العامری از تمام کشورها و مردم خواست در کنار لبنان باشند و در این فاجعه بزرگ به این کشور کمک کنند.

وی افزود: ما اطمینان داریم که مردم لبنان از این مصیبت عبور خواهند کرد.

انفجارهای شامگاه سه‌شنبه در بندر بیروت هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است.  / ایسنا

تماس تلفنی ولید معلم با همتای لبنانی خود برای ابراز همدردی

وزیر خارجه سوریه در تماسی تلفنی با همتای لبنانی خود ضمن ابراز همدردی با لبنان، از آمادگی کشورش برای ارائه تمامی امکانات خود جهت کمک به لبنان گفت.

 به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه امروز (چهارشنبه) در تماسی تلفنی با شربل وهبة، همتای لبنانی خود ضمن ابراز ناراحتی شدید سوریه بابت انفجار وحشتناک بندر بیروت که موجب کشته و زخمی شدن هزاران تن و خسارات گسترده به ساختمان‌های اطراف شد، بر همدردی و همبستگی سوریه با لبنان و آمادگی این کشور برای ارائه تمامی امکاناتش جهت کمک به لبنان برای پشت سر گذاشتن پیامدهای این اتفاق فاجعه‌بار تاکید کرد.

ولید معلم در ادامه عمیقا با مردم لبنان و خانواده‌های قربانیان این اتفاق ابراز همدردی و برای زخمی‌های این حادثه آرزوی بهبودی کرد.

وزیر خارجه لبنان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی از این حمایت برادرانه معلم که واقعیت روابط دو کشور برادر را نشان می‌دهد، تقدیر کرد.  / ایسنا

وزیر دفاع لبنان: عاملان انفجار بندر بیروت مجازات می‌شوند

وزیر دفاع لبنان تأکید کرد عاملان انفجارهای بندر بیروت که به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی منجر شد، مجازات خواهند شد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، زینه عکر، وزیر دفاع لبنان در توییتی نوشت: در چنین زمان‌هایی ملت‌ها ذات خود را نشان می‌دهند. مفقود شدگان، شهدا، زخمی شده‌ها، آتش‌سوزی و ویرانی و اظهارات کینه‌توزانه؟ باید نگاه کنیم که فرانسوی‌ها در پی آتش‌سوزی نوتردام چگونه برخورد کردند. همچنین باید به کشورهایی نگاه کنیم که پیشنهاد کمک دادند چراکه موضوع انسانی فراتر از هرگونه سیاست و انزجار است. شش سال از آن سهل‌انگاری بزرگ گذشت. بله عاملان مجازات خواهند شد.

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد تعداد کشته‌های انفجار روز سه شنبه در بیروت به بیش از ۱۰۰ تن افزایش یافته است. پیش از این تعداد زخمی‌های این انفجار هم بیش از ۴۰۰۰ تن عنوان شده بود.

البته هنوز آمار مشخص و دقیقی از تلفات این انفجار وجود ندارد و طی ساعات آتی این رقم مشخص‌تر خواهد شد.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان انفجار بندر بیروت را یک فاجعه بزرگ دانست.  / ایسنا

پنتاگون اظهارنظر ترامپ درباره وقوع "حمله" در بیروت را رد کرد

وزارت دفاع آمریکا به اظهارات دونالد ترامپ درباره انفجارهای بیروت که آن را یک "حمله" دانسته بود، واکنش نشان داد.

سه مسؤول وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به شبکه سی ان ان گفتند: تا شامگاه سه‌شنبه هیچ دلیل و مدرکی مبنی بر اینکه انفجارهای مهیب بیروت "حمله" بوده، وجود نداشت. ما نمی‌دانیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چه می‌گوید.

ترامپ انفجار بیروت را حمله‌ای هولناک توصیف کرد و در اظهاراتش چند بار واژه "حمله" را به کار برد.

ترامپ گفته بود که او با ژنرال‌های آمریکایی و کارشناسان نظامی دیدار کرده که معتقدند انفجار بیروت حمله بوده و احتمالا به وسیله بمب صورت گرفته است.

یکی از این منابع اشاره کرد: اگر ارتش هر گونه دلیلی درباره این‌که آنچه روی داده حمله برنامه‌ریزی شده بوده، به دست بیاورد مقامات آمریکا فورا تدابیر بیشتری برای حمایت از نیروهای مسلح خود و تاسیسات متعلق به آمریکا در منطقه در نظر خواهند گرفت.

این منبع تاکید کرد: تا الان چنین دستوراتی صادر نشده است.

به گفته منابع لبنانی تعداد کشته‌شدگان در انفجار بیروت به بیش از ۱۰۰ تن و تعداد زخمی شدگان بیش از ۴۰۰۰ تن رسیده است.  / ایسنا

روسیه ۵ هواپیما به لبنان اعزام و در بیروت بیمارستان سیار مستقر می‌کند

در پی وقوع انفجار بزرگ روز گذشته در پایتخت لبنان که ده‌ها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت مسکو از برنامه‌اش برای کمک به بیروت در مدیریت تبعات این حادثه از جمله با استقرار یک بیمارستان سیار خبر داد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دولت روسیه در یک بیانیه رسمی با اعلام اینکه این کشور پنج هواپیما حامل کمک‌های انسانی به لبنان می‌فرستد تصریح کرد: هواپیماهای متعلق به وزارت وضعیت اضطراری روسیه شامل یک بیمارستان سیار به همراه گروهی از پزشکان و نیروهای وضعیت اضطراری است.

همچنین سازمان مسؤول سلامت انسانی و حقوق مصرف کننده روسیه یک گروه از کارشناسانش را همراه با آزمایشگاهی برای معاینه بیمارستان از جهت آلودگی کرونا ویروس خواهد فرستاد.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد: همه کارشناسان مجهز به تجهیزات محافظتی و لباس‌های ویژه خواهند بود و وضعیت مربوط به شیوع ویروس کووید ۱۹ را لحاظ خواهند کرد.

دلیل دقیق این آتش سوزی و انفجار بندر بیروت هنوز روشن نشده اما طبق گزارش‌های اولیه ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم انبار شده در این بندر منفجر شده و در اثر این انفجار تاکنون بیش از ۱۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

به غیر از روسیه چند کشور دیگر نیز کمک هایشان را به لبنان پیشنهاد داده‌اند که شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، یونان و قبرس می‌شوند.

کمک‌های اضطراری از کشورهای مختلف  در قالب کارمندان اورژانس و پرسنل پزشکی راهی لبنان شده‌اند.فانسه دو هواپیما به همراه کارمندان شرایط اضطراری ، یک واحد پزشکی سیار و ۱۵ تن کمک ارسال کرده است. دفتر رئیس‌جمهور ماکرون گفته است این کمک ها برای مراقبت از ۵۰۰ بیمار کافی خواهدبود. به علاوه حافظان صلح فرانسه در لبنان در صجنه حضور دارند.

اردن یک بیمارستان صحرایی با پرسنل لازم اعزام کرده است.

جمهوری چک گفته است که لبنان با اعزام ۳۷ نیروی امداد و نجات و سگ‌های زنده‌یاب به بیروت موافقت کرده.

و دانمارک آماده ارسال کمک‌های انسانی شده است.نخست‌وزیر لبنان در سخنانی تلویزیونی از تمامی کشورها و دوستان لبنان درخواست کمک کرد و گفت: ما شاهد یک فاجعه تما عیار هستیم.    / ایسنا

۱۰ تبعه عراقی در انفجار بیروت زخمی شده‌اند

جمعیت هلال احمر عراق اعلام کرد که در نتیجه انفجار بیروت ۱۰ تبعه عراقی مصدوم شدند.

به نقل از سومریه نیوز، جمعیت هلال احمر عراق امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، دفتر جمعیت هلال احمر تا به این لحظه زخمی شدن ۱۰ شهروند عراقی را ثبت کرده که اکثر آنها وضعیت سلامتی‌شان خوب است.

جمعیت هلال احمر عراق همچنین شماره‌ای را برای اتباع عراقی در لبنان جهت درخواست کمک‌های پزشکی اعلام کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است، در نتیجه آمار زیاد زخمی‌ شدگان در بیروت، جمعیت هلال احمر عراق، مرکز پزشکی «الإخاء» را در ضاحیه بیروت برای درمان و معالجه اتباع عراقی اختصاص داده است.  / ایسنا

استاندار بیروت حجم خسارات ناشی از انفجار را بین ۳ تا ۵ میلیارد دلار برآورد کرد

استاندار بیروت با اشاره به وجود هشداری از سال ۲۰۱۴ درباره احتمال وقوع انفجار در بندر بیروت، میزان خسارات وارده را سه تا پنج میلیارد دلار برآورد کرد.

به نقل از سایت العهد، مروان عبود، استاندار بیروت امروز (چهارشنبه) اظهار کرد: در یک گزارش امنیتی از سال ۲۰۱۴ نسبت به وقوع انفجاری در بیروت هشدار داده شده بود.

عبود گفت: این مواد به شدت انفجاری از سوی دستگاه قضایی لبنان توقیف شده و به شکلی بدون رعایت اصل ایمنی انبار شده بودند.

استاندار بیروت همچنین تاکید کرد: میزان خسارت‌های وارده حدود سه تا پنج میلیارد دلار و چه بسا بیشتر است و علاوه بر این صدها تن از ساکنان بیروت اکنون مسکن ندارند.

او ادامه داد: به تیم اطفای حریق بیروت گزارش یک آتش‌سوزی در بندر شهر داده شد و زمانی که آنها به محل انفجار رسیدند، انفجار رخ داد.

عبود افزود: ابعاد این فاجعه به حدی بزرگ بود که کامیون‌های بزرگی ناپدید شده‌اند. خیابان‌های داخلی بیروت و خود شهر آسیب دیده هستند و نصف شهر ویران شده و هزاران تن نمی‌توانند دو تا سه ماه دیگر به منازل‌شان بازگردند.

او باز هم تکرار کرد، انبار این حجم از مواد انفجاری شبیه انفجار بمب اتمی را رقم زد./ ایسنا

بازدید "میشل عون" از مناطق آسیب‌دیده انفجار بیروت

 رئیس جمهوری لبنان اقدام به بازدید از مناطق آسیب‌دیده ناشی از انفجار مهیب بیروت کرد.

به نقل از پایگاه خبری العهد «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان اقدام به بازدید از مناطق مختلف بیروت که بر اثر انفجار شب گذشته آسیب دیده بودند کرد.

شب گذشته بر اثر آتش‌سوزی در انبار شمار 12 بندر بیروت که حاوی مواد منفجره بود٬ انفجاری مهیب بیروت و مناطق اطراف آن را به شدت لرزاند که طبق آخرین آمار٬ شمار کشته شدگان این حادثه 100 نفر و مجروحان بیش از 4000 تن گزارش شده است. / تسنیم

میشل عون: شدیدترین مجازات‌ها را برای مسؤولان انفجار بیروت در نظر می‌گیریم

در پی وقوع انفجاری شدید در بندر بیروت کابینه لبنان امروز (چهارشنبه) برای اتخاذ تدابیر لازم جلسه فوق‌العاده ترتیب داد.

 به نقل از سایت العهد، کابینه لبنان در این جلسه مقرر کرد برای اشخاصی که در این حادثه خسارت دیده‌اند یک شماره حساب اختصاص داده شود.

این جلسه در کاخ بعبدا به ریاست میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و حسان دیاب، نخست وزیر این کشور و اعضای کابینه راس ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی شروع شد.

در این جلسه که با یک دقیقه سکوت به احترام جان باختگان حادثه انفجار آغاز شد، رئیس جمهوری لبنان همه مردم کشورش را به همبستگی دعوت کرد و گفت: نمی‌توان وحشت فاجعه‌ای که عصر دیروز بیروت را لرزاند توصیف کرد. اکنون زمان غم و اندوه خوردن ما بر شهدا، زخمی‌ها و مفقودین است. بدون شک این حادثه برای تمامی ملت لبنان سنگین بوده است. من همه آنها را به همبستگی و همکاری دعوت می‌کنم تا با باهم اثرات این فاجعه را پشت سر بگذاریم.

عون با بیان این‌که از سازمان عالی امدادرسانی خواست بررسی کاملی از میزان خسارات داشته و کمک‌های لازم را ارائه کند، گفت: شدیدترین مجازات‌ها را برای مسؤولان و مقصران انفجار در نظر خواهیم گرفت.

رئیس جمهوری لبنان و نخست وزیر دقایقی پیش از این نشست با یکدیگر دیدار و اوضاع کلی و تحولات را مورد بحث و بررسی قرار دادند./ ایسنا

شورای امنیت سازمان ملل درباره انفجار بیروت تشکیل جلسه می‌دهد

شورای امنیت روز دوشنبه آینده برای بررسی پیامدهای انفجار اخیر در بیروت جلسه فوق‌العاده تشکیل می‌دهد.

 به نقل از سایت اسکای نیوز، شورای امنیت به درخواست گروه عربی و با هدف بررسی انفجار بیروت که بحران بزرگی برای دولت و مردم این کشور ایجاد کرده، این جلسه را برگزار خواهد کرد.

در پی وقوع این انفجار که روز سه شنبه روی داد، علاوه بر آسیب دیدن زیرساخت‌ها و زخمی شدن هزاران تن، بیش از ۱۰۰ تن نیز جان باختند.  / ایسنا

چین برای کمک به لبنان اعلام آمادگی کرد

 سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه ضمن تسلیت به قربانیان انفجار روز گذشته بیروت اعلام کرد: چین ضمن ابراز نگرانی از این انفجار بزرگ، آماده به کمک به لبنان است.

«وانگ ون بین» روز چهارشنبه در کنفرانس خبری در پکن افزود: دولت چین آماده کمک به مردم و دولت لبنان است. 

در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد محترقه واقع در بندر بیروت، عصر دیروز (سه‌شنبه) انفجار مهیبی رخ داد که بر اساس آخرین آمار تاکنون ۱۰۰ کشته و بیش از پنج هزار زخمی بر جای گذاشته است. 

کشورهای مختلف جهان روز چهارشنبه با صدور پیام هایی با مردم و دولت لبنان در ارتباط با وقوع این انفجار ابراز همدردی و آمادگی خود را برای کمک به این کشور اعلام کردند. / ایرنا

جهش قیمت نفت در پی انفجار لبنان

قیمتهای نفت در پی انفجار شدید در بندر بیروت لبنان به میزان چشمگیری صعود کرد و به بالاترین حد در دو هفته اخیر رسید.

 شاخص قیمت نفت آمریکا در پی انتشار خبر انفجار شدید در بندر بیروت حداکثر ۲.۵ درصد صعود کرد. تصاویر منتشره دود عظیمی که آسمان بندر بیروت را پوشانده بود و همچنین خسارات شدید به ساختمانها و فروشگاههای واقع در منطقه را نشان می داد.

قیمت نفت همچنین همسو با بازارهای سهام آمریکا صعود کرد که از سیگنالهای اقتصادی مثبت تقویت شدند. شاخص اس اند پی ۵۰۰ با انتظار سرمایه گذاران برای تصویب بسته نجات مالی جدید از سوی کنگره آمریکا، برای سومین روز صعود کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در بازارهای فیزیکی، نفت بیکن یک دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه در معاملات نفت بازار نایمکس افزایش یافت. هفته جاری بهای نفت مارس که یک گرید نفتی حاوی سولفور بالا است، در معاملات نایمکس یک دلار و ۳۰ سنت بالاتر از بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت شد که بالاترین پریمیوم در حدود یک ماه گذشته بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در سپتامبر در بازار نیویورک یک دلار افزایش یافت و به ۴۲ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در اکتبر با ۶۰ سنت افزایش، در ۴۴ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه ایستاد. / ایسنا

وزیر اقتصاد لبنان: دارای ذخایر کافی گندم هستیم/ بحران گندم و نان نداریم

وزیر اقتصاد لبنان ضمن اعلام از بین رفتن سیلوی گندم در بندر بیروت گفت که کشورش ذخایر گندم کافی دارد. او تاکید کرد، هیچ بحران گندم یا نان وجود ندارد.

به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، راؤول نعمه، وزیر اقتصاد لبنان در سخنانی درباره انفجار و آتش‌سوزی بندر بیروت اظهار کرد: سیلوی بیروت در داخل بندر و گندم داخل آن از بین رفته است اما لبنان دارای ذخایر کافی گندم است.

وی افزود: علاوه بر ذخایر کافی، کشتی‌هایی برای برطرف کردن نیاز مردم در مسیر لبنان هستند.

نعمه شامگاه سه‌شنبه گفته بود: انفجاری که بندر بیروت را لرزاند باعث خراب شدن گندم سیلوی واقع در این بندر شد و لبنان اکنون به شدت نیازمند واردات این ماده غذایی است.

وی در ادامه تصریح کرد: گندم سیلوی بندر بیروت دیگر قابلیت استفاده را ندارد و لبنان اقدام به واردات گندم می‌کند اما گندم کافی تا زمان آغاز واردات در کشور موجود است. / ایسنا

وزیر بهداشت لبنان: تعداد مفقودان انفجار بیشتر از قربانیان است

وزیر بهداشت لبنان در سخنانی گفت که تعداد مفقودان انفجار بیروت از کشته شدگان فراتر رفته و چهار بیمارستان کاملاً آسیب دیده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، حسن حمد، وزیر بهداشت لبنان در سخنانی اظهار کرد، تعداد مفقودان انفجار بیروت همچنان بیشتر از تعداد قربانیان این حادثه است.

وی در این باره گفت: شمار قربانیان و مجروحان این انفجار همچنان در حال افزایش است و تا بدین لحظه به ۱۰۰  کشته و ۴۰۰۰ مجروح رسیده است.

حسن حمد در ادامه تصریح کرد: تیم‌های امداد و نجات همچنان در جستجوی مفقودان در محل انفجار هستند. این انفجار صدها ساختمان را متضرر کرده و بسیاری از مجروحان به دلیل عدم توانایی بیمارستان‌های نزدیک به بیروت و حتی دورتر از آن در پذیرش آنها که پر از مجروحان شده‌اند، بدون مداوا مانده‌اند.

این مقام لبنانی ادامه داد: در پی این انفجار چهار بیمارستان در بیروت به طور کامل آسیب دیده‌ و بیماران بستری در آنها به بیمارستان‌های دیگر منتقل شده‌اند؛ این مسأله مشکل را پیچیده‌تر و بحران را به یک فاجعه همه‌گیر بهداشتی تبدیل کرده است.

وی همچنین ضمن اذعان به متضرر شدن قابل توجه ذخایر وزارت بهداشت، تأکید کرد: علی‌رغم کمبود امکانات و اقلام پزشکی، به دلیل امدادرسانی به بیماران و نجات آنها برای بقا می‌جنگیم.

وزیر بهداشت لبنان در ادامه افزود: این تحولات ناراحت کننده به دنبال تداوم اپیدمی ویروس کرونا رخ داده و آنچه اتفاق افتاده است یک وضعیت کاملاً فاجعه بار است./ ایسنا

کپی