اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد

پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط در بازار سرمایه

پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط در بازار سرمایه

گروه اقتصادی/ وزیر امور اقتصادی و دارایی در نود و هفتمین نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به پنجره واحد فیزیکی اشاره کرد و گفت ما در این طرح توانستیم خیلی از موانع مزاحم تولید و بخش خصوصی را برطرف کنیم؛ مثلاً شروع کسب ‌وکار از 72 روز به 72 ساعت رسیده است. برای همین تأکید می‌کنم که اگر بخش خصوصی، تعاونی و بخش عمومی غیر دولتی باهم همکاری داشته باشند، خیلی از مشکلات اقتصادی برطرف می‌شود.

فرهاد دژپسند درباره وضعیت پذیره‌‌نویسی شرکت‌ها و بنگاه‌های بخش خصوصی در بورس گفت: قرار است تا پایان امسال 50 شرکت بخش خصوصی در بورس پذیرش شوند.عملکرد مثبت در مقررات‌زدایی و بهبود کسب‌وکار در سایه همراهی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی اتفاق افتاد که بنا داریم در تعمیق بخشی به بازار سرمایه نیز از این ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم. او افزود: بعد از اینکه در سال ۹۴ قانون رفع موانع تولید، مواردی را برای اجرا مشخص کرد امسال توانستیم بخشی از آن را اجرایی کنیم که مهم‌ترین آن پنجره فیزیکی شروع کسب‌وکار است.
به گفته دژپسند این کار ابتدا در تهران و سپس در استان‌های اصفهان، فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی اجرایی شد که بنا داریم در آینده نزدیک پنجره فیزیکی شروع کسب‌وکار را در ۱۲ استان دیگر و تا پایان مهر برای کل کشور در تعامل با بخش خصوصی اجرایی کنیم.
وزیر اقتصاد و دارایی همچنین با تأکید بر تعامل دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی، به میز خدمت در اتاق ایران اشاره کرد و گفت: در شرایط کنونی که صادرات غیرنفتی و بازگشت ارز برای ما بسیار مهم است الگوی مشارکتی صادرکنندگان ریشه‌دار و دولت می‌تواند این موضوع را به‌سرعت رفع کند، زیرا عمده صادرکنندگان ما ریشه‌دار هستند و صادرکنندگانی که از کارت‌های بازرگانی یک‌بارمصرف استفاده می‌کنند در اقلیت هستند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: به‌طور نمونه هفته گذشته بیش از ۲ میلیارد دلار ارز نیمایی عرضه‌شده که به واردات مواد اولیه کمک کرده است.
در ادامه دژپسند افزود: اگر در تعامل دستگاه‌های اجرایی با بخش خصوصی نتایج موفقیت‌آمیزی در مقررات زدایی و سرعت بخشی به بهبود فضای کسب‌وکار کسب کردیم، می‌توانیم از این ظرفیت در واگذاری‌ها، تعمیق بازار سرمایه، افزایش نرخ بهره‌برداری از تولید و جایگزینی واردات نیز استفاده کنیم.
دژپسند گفت: وقتی زمان اعطای مجوزها از ۵۴ روز به چهار روز و شروع کسب‌وکار از ۷۲ روز به سه روز می‌رسد این نتیجه همراهی و تعامل دولت و بخش خصوصی است و  در بازار ارز که امروز دغدغه ماست با تعامل دوسویه می‌توانیم موفق عمل کنیم. البته در تعامل دوسویه باید به‌گونه‌ای گام برداریم که تولید و صادرات ما دچار آسیب نشود.
همچنین غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران و دبیر شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به‌عنوان مشاور قوای سه‌گانه آماده همکاری برای رفع مشکلات پیش‌رو است گفت: درخواست ما این است که در جلسات شورای گفت‌و‌گو مسائل روز اقتصادی کشور با حضور نمایندگان قوه قضائیه، مجلس، دولت و بخش خصوصی به بحث گذاشته و راه‌حل‌های مناسب ارائه شود و درنهایت این راه‌حل‌ها اجرایی شود.

محمدرضا انصاری نایب‌رئیس اتاق ایران درباره طرح‌های نیمه‌تمام و تلاش‌های وزیر اقتصاد و دارایی سخن گفت. انصاری به سرمایه در گردش بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: سال گذشته در این فصل میزان سرمایه این بازار 900 میلیارد تومان بود و امسال به 8 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ باید سعی شود از این سرمایه در بخش اقتصاد واقعی استفاده شود. همچنین شرکت‌های پیمانکاری و خدمات فنی و مهندسی بتوانند از سرمایه بازار دوم استفاده کنند.
۱۴۰ شرکت جدید آماده ورود به بورس می‌شوند
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام اینکه در چهار ماه نخست امسال، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی در بازار سرمایه انجام شده است، افزود: ۱۴۰ شرکت در بورس و فرابورس در حال طی کردن فرآیند پذیرش هستند. اکنون ۹۰ شرکت در فرابورس و ۵۰ شرکت در بورس اوراق بهادار تهران در فرآیند پذیرش قرار دارند، ضمن اینکه امسال بیشترین فعالیت در بازار سرمایه بر تقویت تأمین مالی متمرکز شده است. به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه ایران، حسن قالیباف اصل اضافه کرد: سال گذشته در چهار ماه ابتدایی ۳۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی انجام شده بود، بدین ترتیب امسال تأمین مالی بوسیله بازار سرمایه بیش از سه برابر رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه هدف‌گذاری‌های انجام شده، در رونق بازار ثانویه به بازار اولیه و تولید هدایت می‌شود، گفت: هفته گذشته شورای عالی بورس، سقف صندوق‌های سرمایه‌گذاری را از ۱۰ به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد که به این ترتیب هم دولت در انتشار اوراق و هم شرکت‌ها می‌توانند از این منابع استفاده کنند.
قالیباف اصل با بیان اینکه تا هفته گذشته یک عرضه اولیه در روزهای چهارشنبه‌ انجام می‌شد، گفت: هفته گذشته عرضه اولیه دو برابر شد و این در حالی است که آمار عرضه اولیه امسال در مقایسه با سال گذشته بسیار بیشتر است و به‌طور نمونه کل سال گذشته پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان عرضه اولیه انجام شد، در حالی که در چهار ماه نخست امسال ارزش عرضه‌های اولیه از ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان گذشت.

برش
سامانه معاملات دو هسته‌ای می‌شود

مدیرعامل بورس تهران ضمن تکذیب کاهش دامنه نوسانات معاملات بورس به دو درصد گفت: برای رفع مشکلات در سامانه معاملات بزودی تغییراتی بنیادین انجام می‌دهیم. سهام حاضر در بازار بورس تهران به‌واسطه تراکنش‌های زیاد و مشکلات سامانه در کوتاه مدت و خیلی موقت در دو تایم زمانی معامله می‌شوند. به گفته علی صحرایی، در این تغییرات، صنایع در دو زمان مختلف و دوره معاملاتی جداگانه سفارش‌گیری می‌شوند. بخشی از معاملات در زمان زودتر شروع می‌شود از سوی دیگر، صنایعی که بیشترین سهام را در دل خود جای داده‌اند و چند صنعت دیگر هم در زمان دیگری که حدوداً تا ساعت 15 طول می‌کشد، معامله خواهند شد. این اتفاق صرفاً برای یک دوره کوتاه مدت است.
مدیرعامل بورس تهران تصریح کرد: در تصمیمی دیگر همان طور که در سال 97 هسته معاملاتی فرابورس و بورس را جدا کردیم، برای بورس تهران هم دو سامانه معاملاتی جدا در نظر گرفته‌ایم و بزودی دو هسته معاملاتی برای معاملات شرکت‌های حاضر در بازار سهام فعال می‌شود. درهمین زمینه روح‌الله دهقان مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، درخصوص پیاده‌سازی تغییرات فنی در هسته معاملات توضیح داد: این راهکار جدید از دید کاربر بیرونی قابل مشاهده نیست که دلیل آن هم این است که یکسری تفکیک‌هایی داخل سامانه معاملاتی انجام خواهد شد که کاربر بیرونی متوجه این تغییرات نمی‌شود و فقط به‌دلیل اینکه در سامانه معاملاتی بورس تهران، افزایش ظرفیت داشته باشیم، معاملات روی دو زیر ساخت سخت‌افزاری مجزا انجام خواهند گرفت.


 

کپی